Bortamatch för Lindlöven på onsdagskvällen. Igår begav sig Lindes hockeykillar norrut, när busschauffören väl ställde sig på bromsen cirka 14 mil senare, så gav Lindlöven full gas ut på Falun-isen. Kvällens match blev en tillställning vi gärna ser mer av framöver. 4-0 till Löven!
Vi söker upp tränare Göran Sjöö dagen efter matchen. Normalt sett svarar han alltid i sin mobiltelefon och nästan alltid innan den tredje signalen hinner ljuda – men idag tar det lite längre tid. Firat segern vilt och långt in på småtimmarna måntro, tänker vi. Nja, inte riktigt. Men det var i alla fall ”vilt” nu på morgonen visade det sig.
-Jag höll i ett rådjur så det tog lite tid innan jag kunde svara, säger Göran spontant när han väl svarar. Göran Sjöö arbetar till vardags vid Grimsö forskningsstation och befinner sig för stunden vid Nedre Forsen strax utanför Grönbo. Rådjuret i fråga hade fångats för att få en ny sändare på sig.
Men nu far vi ut på fel isar… Det var ju hockey vi skulle skriva om i denna artikel.
Matchen mot Falun visar att Löven är ett starkt lag att räkna med. Det tidigare skadeläget har suddats ut och samtliga ordinarie spelare är tillbaka och spelar igen. Det ger resultat, menar Göran.
-Vi har haft bra träningar den senaste tiden och alla har kunnat vara med på träningarna, det är väldigt viktigt eftersom det sällan görs en bra match efter en mindre bra träning, säger han.
En av killarna från skadebänken som nu är tillbaka, är Daniel Wallén. Han gjorde för övrigt tre av de fyra målen som Löven gjorde igår.
-Här ser man hur viktigt det är att alla kan vara med. Vi får mer fart i spelet, mer rörelse på isen. Vi har även ett nytt upplägg i powerplay som har visat sig fungera mycket bra – och igår gav det oss faktiskt ett antal mål i utdelning, säger Göran.
Gårdagens vinst förändrar inte tabelläget för Löven, men de tre extra poängen är ändå värda mycket för laget i fortsättningen.
Närmast väntar Enköping och den matchen spelas på Lövens hemmais nu på söndag kl 16:00.
-Vi har spelat jämnt mot dem förr, säger Göran.
Hemmaplan avgör?
-Ja, det kan nog bli så. Jag tror att vi har en bra chans mot Enköping, avslutar han.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.