Bortamatch för Lindlöven på onsdagskvällen. Igår begav sig Lindes hockeykillar norrut, när busschauffören väl ställde sig på bromsen cirka 14 mil senare, så gav Lindlöven full gas ut på Falun-isen. Kvällens match blev en tillställning vi gärna ser mer av framöver. 4-0 till Löven!
Vi söker upp tränare Göran Sjöö dagen efter matchen. Normalt sett svarar han alltid i sin mobiltelefon och nästan alltid innan den tredje signalen hinner ljuda – men idag tar det lite längre tid. Firat segern vilt och långt in på småtimmarna måntro, tänker vi. Nja, inte riktigt. Men det var i alla fall ”vilt” nu på morgonen visade det sig.
-Jag höll i ett rådjur så det tog lite tid innan jag kunde svara, säger Göran spontant när han väl svarar. Göran Sjöö arbetar till vardags vid Grimsö forskningsstation och befinner sig för stunden vid Nedre Forsen strax utanför Grönbo. Rådjuret i fråga hade fångats för att få en ny sändare på sig.
Men nu far vi ut på fel isar… Det var ju hockey vi skulle skriva om i denna artikel.
Matchen mot Falun visar att Löven är ett starkt lag att räkna med. Det tidigare skadeläget har suddats ut och samtliga ordinarie spelare är tillbaka och spelar igen. Det ger resultat, menar Göran.
-Vi har haft bra träningar den senaste tiden och alla har kunnat vara med på träningarna, det är väldigt viktigt eftersom det sällan görs en bra match efter en mindre bra träning, säger han.
En av killarna från skadebänken som nu är tillbaka, är Daniel Wallén. Han gjorde för övrigt tre av de fyra målen som Löven gjorde igår.
-Här ser man hur viktigt det är att alla kan vara med. Vi får mer fart i spelet, mer rörelse på isen. Vi har även ett nytt upplägg i powerplay som har visat sig fungera mycket bra – och igår gav det oss faktiskt ett antal mål i utdelning, säger Göran.
Gårdagens vinst förändrar inte tabelläget för Löven, men de tre extra poängen är ändå värda mycket för laget i fortsättningen.
Närmast väntar Enköping och den matchen spelas på Lövens hemmais nu på söndag kl 16:00.
-Vi har spelat jämnt mot dem förr, säger Göran.
Hemmaplan avgör?
-Ja, det kan nog bli så. Jag tror att vi har en bra chans mot Enköping, avslutar han.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.