Bortamatch för Lindlöven på onsdagskvällen. Igår begav sig Lindes hockeykillar norrut, när busschauffören väl ställde sig på bromsen cirka 14 mil senare, så gav Lindlöven full gas ut på Falun-isen. Kvällens match blev en tillställning vi gärna ser mer av framöver. 4-0 till Löven!
Vi söker upp tränare Göran Sjöö dagen efter matchen. Normalt sett svarar han alltid i sin mobiltelefon och nästan alltid innan den tredje signalen hinner ljuda – men idag tar det lite längre tid. Firat segern vilt och långt in på småtimmarna måntro, tänker vi. Nja, inte riktigt. Men det var i alla fall ”vilt” nu på morgonen visade det sig.
-Jag höll i ett rådjur så det tog lite tid innan jag kunde svara, säger Göran spontant när han väl svarar. Göran Sjöö arbetar till vardags vid Grimsö forskningsstation och befinner sig för stunden vid Nedre Forsen strax utanför Grönbo. Rådjuret i fråga hade fångats för att få en ny sändare på sig.
Men nu far vi ut på fel isar… Det var ju hockey vi skulle skriva om i denna artikel.
Matchen mot Falun visar att Löven är ett starkt lag att räkna med. Det tidigare skadeläget har suddats ut och samtliga ordinarie spelare är tillbaka och spelar igen. Det ger resultat, menar Göran.
-Vi har haft bra träningar den senaste tiden och alla har kunnat vara med på träningarna, det är väldigt viktigt eftersom det sällan görs en bra match efter en mindre bra träning, säger han.
En av killarna från skadebänken som nu är tillbaka, är Daniel Wallén. Han gjorde för övrigt tre av de fyra målen som Löven gjorde igår.
-Här ser man hur viktigt det är att alla kan vara med. Vi får mer fart i spelet, mer rörelse på isen. Vi har även ett nytt upplägg i powerplay som har visat sig fungera mycket bra – och igår gav det oss faktiskt ett antal mål i utdelning, säger Göran.
Gårdagens vinst förändrar inte tabelläget för Löven, men de tre extra poängen är ändå värda mycket för laget i fortsättningen.
Närmast väntar Enköping och den matchen spelas på Lövens hemmais nu på söndag kl 16:00.
-Vi har spelat jämnt mot dem förr, säger Göran.
Hemmaplan avgör?
-Ja, det kan nog bli så. Jag tror att vi har en bra chans mot Enköping, avslutar han.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.