Bortamatch för Lindlöven på onsdagskvällen. Igår begav sig Lindes hockeykillar norrut, när busschauffören väl ställde sig på bromsen cirka 14 mil senare, så gav Lindlöven full gas ut på Falun-isen. Kvällens match blev en tillställning vi gärna ser mer av framöver. 4-0 till Löven!
Vi söker upp tränare Göran Sjöö dagen efter matchen. Normalt sett svarar han alltid i sin mobiltelefon och nästan alltid innan den tredje signalen hinner ljuda – men idag tar det lite längre tid. Firat segern vilt och långt in på småtimmarna måntro, tänker vi. Nja, inte riktigt. Men det var i alla fall ”vilt” nu på morgonen visade det sig.
-Jag höll i ett rådjur så det tog lite tid innan jag kunde svara, säger Göran spontant när han väl svarar. Göran Sjöö arbetar till vardags vid Grimsö forskningsstation och befinner sig för stunden vid Nedre Forsen strax utanför Grönbo. Rådjuret i fråga hade fångats för att få en ny sändare på sig.
Men nu far vi ut på fel isar… Det var ju hockey vi skulle skriva om i denna artikel.
Matchen mot Falun visar att Löven är ett starkt lag att räkna med. Det tidigare skadeläget har suddats ut och samtliga ordinarie spelare är tillbaka och spelar igen. Det ger resultat, menar Göran.
-Vi har haft bra träningar den senaste tiden och alla har kunnat vara med på träningarna, det är väldigt viktigt eftersom det sällan görs en bra match efter en mindre bra träning, säger han.
En av killarna från skadebänken som nu är tillbaka, är Daniel Wallén. Han gjorde för övrigt tre av de fyra målen som Löven gjorde igår.
-Här ser man hur viktigt det är att alla kan vara med. Vi får mer fart i spelet, mer rörelse på isen. Vi har även ett nytt upplägg i powerplay som har visat sig fungera mycket bra – och igår gav det oss faktiskt ett antal mål i utdelning, säger Göran.
Gårdagens vinst förändrar inte tabelläget för Löven, men de tre extra poängen är ändå värda mycket för laget i fortsättningen.
Närmast väntar Enköping och den matchen spelas på Lövens hemmais nu på söndag kl 16:00.
-Vi har spelat jämnt mot dem förr, säger Göran.
Hemmaplan avgör?
-Ja, det kan nog bli så. Jag tror att vi har en bra chans mot Enköping, avslutar han.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.