Bortamatch för Lindlöven på onsdagskvällen. Igår begav sig Lindes hockeykillar norrut, när busschauffören väl ställde sig på bromsen cirka 14 mil senare, så gav Lindlöven full gas ut på Falun-isen. Kvällens match blev en tillställning vi gärna ser mer av framöver. 4-0 till Löven!
Vi söker upp tränare Göran Sjöö dagen efter matchen. Normalt sett svarar han alltid i sin mobiltelefon och nästan alltid innan den tredje signalen hinner ljuda – men idag tar det lite längre tid. Firat segern vilt och långt in på småtimmarna måntro, tänker vi. Nja, inte riktigt. Men det var i alla fall ”vilt” nu på morgonen visade det sig.
-Jag höll i ett rådjur så det tog lite tid innan jag kunde svara, säger Göran spontant när han väl svarar. Göran Sjöö arbetar till vardags vid Grimsö forskningsstation och befinner sig för stunden vid Nedre Forsen strax utanför Grönbo. Rådjuret i fråga hade fångats för att få en ny sändare på sig.
Men nu far vi ut på fel isar… Det var ju hockey vi skulle skriva om i denna artikel.
Matchen mot Falun visar att Löven är ett starkt lag att räkna med. Det tidigare skadeläget har suddats ut och samtliga ordinarie spelare är tillbaka och spelar igen. Det ger resultat, menar Göran.
-Vi har haft bra träningar den senaste tiden och alla har kunnat vara med på träningarna, det är väldigt viktigt eftersom det sällan görs en bra match efter en mindre bra träning, säger han.
En av killarna från skadebänken som nu är tillbaka, är Daniel Wallén. Han gjorde för övrigt tre av de fyra målen som Löven gjorde igår.
-Här ser man hur viktigt det är att alla kan vara med. Vi får mer fart i spelet, mer rörelse på isen. Vi har även ett nytt upplägg i powerplay som har visat sig fungera mycket bra – och igår gav det oss faktiskt ett antal mål i utdelning, säger Göran.
Gårdagens vinst förändrar inte tabelläget för Löven, men de tre extra poängen är ändå värda mycket för laget i fortsättningen.
Närmast väntar Enköping och den matchen spelas på Lövens hemmais nu på söndag kl 16:00.
-Vi har spelat jämnt mot dem förr, säger Göran.
Hemmaplan avgör?
-Ja, det kan nog bli så. Jag tror att vi har en bra chans mot Enköping, avslutar han.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.