I söndags kväll inledde Lindlöven säsongen med att sopa isen med premiärmotståndaren Falun. Matchen spelades borta och slutade 2-5. -Laget spelade riktigt bra och man ser att det vi har tränat på ger resultat på isen, kommenterar tränare Göran Sjöö.
Redan tidigt i matchen visade Lindlöven att de var det starkare laget. Första målet levererades av Marcus Sjöö och inte långt senare kom även 2-0 genom Joacim Hedblad. Den snabba tvåmålsledningen fick dock inte hemmalaget helt ur balans. Snart kom en reducering via Faluns Christopher Sunebäck. Med 1-2 på poängtavlan såg Falusupportrarna något ljusare på tillvaron igen. Men ganska snart dämpade Lindlöven deras tillvaro genom att skicka in pucken bakom Faluns målvakt strax innan den första perioden blåstes av.
-Ja, vi inledde mycket bra och jag tycker nog att vi höll det matchen igenom. Falun är ett mittenlag men känns starkare nu än förra säsongen, men jag tycker man såg på en gång att Lindlöven var för mycket för Falun.
I den andra perioden var Lövens spelflyt inte lika vasst som det man såg i första perioden. Men trots ett antal utvisningar emot sig, så var det ändå Löven som gjorde nästa mål, 1-4. Därefter verkade Lindes hockeygrabbar ganska nöjda med resultatet, för efter detta mål visade man inte upp något direkt ögonbrynshöjande spel ute på isen. Istället serverade man hemmalaget en målchans.
-Ja, det var lite dåligt av oss, vi fick en tekning mot oss i vår zon med endast fem sekunder kvar. Den chansen tog Falun vara på och gjorde mål, säger Göran.
Tredje perioden började ungefär på samma vis som andra perioden slutade: segt spel.
Göran Sjöö tog en timeout i fjärde minuten för att samla laget. Detta visade sig vara helt rätt medicin mot segheten i spelet. Strax efteråt gjorde Thom Nordin sista målet för kvällen och matchen slutade alltså 2-5. En tämligen smakfull inledning av Löven.
-Ja, det var skönt. Men vi har tränat mycket styrspel och vändningar, det tycker jag man såg resultat av idag också, säger Göran Sjöö som nu ser fram emot att möta Tierp på Lövens hemmaplan.
-Hemma är vi mycket starka, det ska bli intressant att möta Tierp eftersom de hamnade strax ovanför oss i tabellen i fjol.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.