I söndags kväll inledde Lindlöven säsongen med att sopa isen med premiärmotståndaren Falun. Matchen spelades borta och slutade 2-5. -Laget spelade riktigt bra och man ser att det vi har tränat på ger resultat på isen, kommenterar tränare Göran Sjöö.
Redan tidigt i matchen visade Lindlöven att de var det starkare laget. Första målet levererades av Marcus Sjöö och inte långt senare kom även 2-0 genom Joacim Hedblad. Den snabba tvåmålsledningen fick dock inte hemmalaget helt ur balans. Snart kom en reducering via Faluns Christopher Sunebäck. Med 1-2 på poängtavlan såg Falusupportrarna något ljusare på tillvaron igen. Men ganska snart dämpade Lindlöven deras tillvaro genom att skicka in pucken bakom Faluns målvakt strax innan den första perioden blåstes av.
-Ja, vi inledde mycket bra och jag tycker nog att vi höll det matchen igenom. Falun är ett mittenlag men känns starkare nu än förra säsongen, men jag tycker man såg på en gång att Lindlöven var för mycket för Falun.
I den andra perioden var Lövens spelflyt inte lika vasst som det man såg i första perioden. Men trots ett antal utvisningar emot sig, så var det ändå Löven som gjorde nästa mål, 1-4. Därefter verkade Lindes hockeygrabbar ganska nöjda med resultatet, för efter detta mål visade man inte upp något direkt ögonbrynshöjande spel ute på isen. Istället serverade man hemmalaget en målchans.
-Ja, det var lite dåligt av oss, vi fick en tekning mot oss i vår zon med endast fem sekunder kvar. Den chansen tog Falun vara på och gjorde mål, säger Göran.
Tredje perioden började ungefär på samma vis som andra perioden slutade: segt spel.
Göran Sjöö tog en timeout i fjärde minuten för att samla laget. Detta visade sig vara helt rätt medicin mot segheten i spelet. Strax efteråt gjorde Thom Nordin sista målet för kvällen och matchen slutade alltså 2-5. En tämligen smakfull inledning av Löven.
-Ja, det var skönt. Men vi har tränat mycket styrspel och vändningar, det tycker jag man såg resultat av idag också, säger Göran Sjöö som nu ser fram emot att möta Tierp på Lövens hemmaplan.
-Hemma är vi mycket starka, det ska bli intressant att möta Tierp eftersom de hamnade strax ovanför oss i tabellen i fjol.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.