I söndags kväll inledde Lindlöven säsongen med att sopa isen med premiärmotståndaren Falun. Matchen spelades borta och slutade 2-5. -Laget spelade riktigt bra och man ser att det vi har tränat på ger resultat på isen, kommenterar tränare Göran Sjöö.
Redan tidigt i matchen visade Lindlöven att de var det starkare laget. Första målet levererades av Marcus Sjöö och inte långt senare kom även 2-0 genom Joacim Hedblad. Den snabba tvåmålsledningen fick dock inte hemmalaget helt ur balans. Snart kom en reducering via Faluns Christopher Sunebäck. Med 1-2 på poängtavlan såg Falusupportrarna något ljusare på tillvaron igen. Men ganska snart dämpade Lindlöven deras tillvaro genom att skicka in pucken bakom Faluns målvakt strax innan den första perioden blåstes av.
-Ja, vi inledde mycket bra och jag tycker nog att vi höll det matchen igenom. Falun är ett mittenlag men känns starkare nu än förra säsongen, men jag tycker man såg på en gång att Lindlöven var för mycket för Falun.
I den andra perioden var Lövens spelflyt inte lika vasst som det man såg i första perioden. Men trots ett antal utvisningar emot sig, så var det ändå Löven som gjorde nästa mål, 1-4. Därefter verkade Lindes hockeygrabbar ganska nöjda med resultatet, för efter detta mål visade man inte upp något direkt ögonbrynshöjande spel ute på isen. Istället serverade man hemmalaget en målchans.
-Ja, det var lite dåligt av oss, vi fick en tekning mot oss i vår zon med endast fem sekunder kvar. Den chansen tog Falun vara på och gjorde mål, säger Göran.
Tredje perioden började ungefär på samma vis som andra perioden slutade: segt spel.
Göran Sjöö tog en timeout i fjärde minuten för att samla laget. Detta visade sig vara helt rätt medicin mot segheten i spelet. Strax efteråt gjorde Thom Nordin sista målet för kvällen och matchen slutade alltså 2-5. En tämligen smakfull inledning av Löven.
-Ja, det var skönt. Men vi har tränat mycket styrspel och vändningar, det tycker jag man såg resultat av idag också, säger Göran Sjöö som nu ser fram emot att möta Tierp på Lövens hemmaplan.
-Hemma är vi mycket starka, det ska bli intressant att möta Tierp eftersom de hamnade strax ovanför oss i tabellen i fjol.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.