I söndags kväll inledde Lindlöven säsongen med att sopa isen med premiärmotståndaren Falun. Matchen spelades borta och slutade 2-5. -Laget spelade riktigt bra och man ser att det vi har tränat på ger resultat på isen, kommenterar tränare Göran Sjöö.
Redan tidigt i matchen visade Lindlöven att de var det starkare laget. Första målet levererades av Marcus Sjöö och inte långt senare kom även 2-0 genom Joacim Hedblad. Den snabba tvåmålsledningen fick dock inte hemmalaget helt ur balans. Snart kom en reducering via Faluns Christopher Sunebäck. Med 1-2 på poängtavlan såg Falusupportrarna något ljusare på tillvaron igen. Men ganska snart dämpade Lindlöven deras tillvaro genom att skicka in pucken bakom Faluns målvakt strax innan den första perioden blåstes av.
-Ja, vi inledde mycket bra och jag tycker nog att vi höll det matchen igenom. Falun är ett mittenlag men känns starkare nu än förra säsongen, men jag tycker man såg på en gång att Lindlöven var för mycket för Falun.
I den andra perioden var Lövens spelflyt inte lika vasst som det man såg i första perioden. Men trots ett antal utvisningar emot sig, så var det ändå Löven som gjorde nästa mål, 1-4. Därefter verkade Lindes hockeygrabbar ganska nöjda med resultatet, för efter detta mål visade man inte upp något direkt ögonbrynshöjande spel ute på isen. Istället serverade man hemmalaget en målchans.
-Ja, det var lite dåligt av oss, vi fick en tekning mot oss i vår zon med endast fem sekunder kvar. Den chansen tog Falun vara på och gjorde mål, säger Göran.
Tredje perioden började ungefär på samma vis som andra perioden slutade: segt spel.
Göran Sjöö tog en timeout i fjärde minuten för att samla laget. Detta visade sig vara helt rätt medicin mot segheten i spelet. Strax efteråt gjorde Thom Nordin sista målet för kvällen och matchen slutade alltså 2-5. En tämligen smakfull inledning av Löven.
-Ja, det var skönt. Men vi har tränat mycket styrspel och vändningar, det tycker jag man såg resultat av idag också, säger Göran Sjöö som nu ser fram emot att möta Tierp på Lövens hemmaplan.
-Hemma är vi mycket starka, det ska bli intressant att möta Tierp eftersom de hamnade strax ovanför oss i tabellen i fjol.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.