Efter att Lindlövens nya segertåg knäcktes på hemmais under onsdagen, så fick Lindetruppen en snabb revansch under söndagen. Tabellåttan Mjölby blev nästa motstånd, där det blev en klar tre poängare till Lindlöven. Tobias Sjökvist blev dessutom lagets stora poänghjälte med ett mål och dubbla assist, vilket lägger nyförvärvet i toppen av Lindlövens interna poängliga.
Trots en bra match på Lindehov i onsdags, så blev det dessvärre en uddamålsförlust mot HC Dalen. Under söndagen tog Lindlöven däremot en snabb revansch när man gästade tabellåttan Mjölby HC.
Redan i den nionde spelade minuten så fick Lindlöven en toppchans till matchens första mål genom en tidig straff. Tobias Sjökvist tog målchansen och skapade en tidig ledning till Lindlöven. Framåt periodens sista minuter kunde Mjölby kvittera i ett powerplayspel, vilket minuten därefter ändrades till 2-1 genom Olle Hilmersson.
Mjölby kvitterade på nytt under den andra perioden, där Isak Jonsson återtog ledningen med sitt andra mål för säsongen. På assistsidan stod Tobias Sjökvist som tog sin åttonde poäng för säsongen och gick därmed om Olle Hilmersson i den interna poängligan.
Med en uddamålsledning inför den tredje perioden så kunde Isak Jonsson låsa matchen med ett mål i öppen kasse.
Segern ger Lindlöven tre nya poäng, vilket fäster laget på sin nuvarande fjärde plats i tabellen. Tillsammans med Tranås och Skövde så innehar de tre lagen 15 poäng vardera, medan Mariestad kommer från en färsk förlust mot Tranås med 0-4 och har därför 18 poäng i toppen.
Resultat Mjölby HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-4 (1-2, 1-1, 0-1)
Skott: 22-37 (7-7, 8-15, 7-15)
Publik: 315 personer
Mål:
0-1 Tobias Sjökvist (Straffskott)
1-2 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-4 Isak Jonsson
Nästa match: Onsdagen 25:e oktober vs Falu IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.