Efter att Lindlövens nya segertåg knäcktes på hemmais under onsdagen, så fick Lindetruppen en snabb revansch under söndagen. Tabellåttan Mjölby blev nästa motstånd, där det blev en klar tre poängare till Lindlöven. Tobias Sjökvist blev dessutom lagets stora poänghjälte med ett mål och dubbla assist, vilket lägger nyförvärvet i toppen av Lindlövens interna poängliga.
Trots en bra match på Lindehov i onsdags, så blev det dessvärre en uddamålsförlust mot HC Dalen. Under söndagen tog Lindlöven däremot en snabb revansch när man gästade tabellåttan Mjölby HC.
Redan i den nionde spelade minuten så fick Lindlöven en toppchans till matchens första mål genom en tidig straff. Tobias Sjökvist tog målchansen och skapade en tidig ledning till Lindlöven. Framåt periodens sista minuter kunde Mjölby kvittera i ett powerplayspel, vilket minuten därefter ändrades till 2-1 genom Olle Hilmersson.
Mjölby kvitterade på nytt under den andra perioden, där Isak Jonsson återtog ledningen med sitt andra mål för säsongen. På assistsidan stod Tobias Sjökvist som tog sin åttonde poäng för säsongen och gick därmed om Olle Hilmersson i den interna poängligan.
Med en uddamålsledning inför den tredje perioden så kunde Isak Jonsson låsa matchen med ett mål i öppen kasse.
Segern ger Lindlöven tre nya poäng, vilket fäster laget på sin nuvarande fjärde plats i tabellen. Tillsammans med Tranås och Skövde så innehar de tre lagen 15 poäng vardera, medan Mariestad kommer från en färsk förlust mot Tranås med 0-4 och har därför 18 poäng i toppen.
Resultat Mjölby HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-4 (1-2, 1-1, 0-1)
Skott: 22-37 (7-7, 8-15, 7-15)
Publik: 315 personer
Mål:
0-1 Tobias Sjökvist (Straffskott)
1-2 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-4 Isak Jonsson
Nästa match: Onsdagen 25:e oktober vs Falu IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.