Efter att Lindlövens nya segertåg knäcktes på hemmais under onsdagen, så fick Lindetruppen en snabb revansch under söndagen. Tabellåttan Mjölby blev nästa motstånd, där det blev en klar tre poängare till Lindlöven. Tobias Sjökvist blev dessutom lagets stora poänghjälte med ett mål och dubbla assist, vilket lägger nyförvärvet i toppen av Lindlövens interna poängliga.
Trots en bra match på Lindehov i onsdags, så blev det dessvärre en uddamålsförlust mot HC Dalen. Under söndagen tog Lindlöven däremot en snabb revansch när man gästade tabellåttan Mjölby HC.
Redan i den nionde spelade minuten så fick Lindlöven en toppchans till matchens första mål genom en tidig straff. Tobias Sjökvist tog målchansen och skapade en tidig ledning till Lindlöven. Framåt periodens sista minuter kunde Mjölby kvittera i ett powerplayspel, vilket minuten därefter ändrades till 2-1 genom Olle Hilmersson.
Mjölby kvitterade på nytt under den andra perioden, där Isak Jonsson återtog ledningen med sitt andra mål för säsongen. På assistsidan stod Tobias Sjökvist som tog sin åttonde poäng för säsongen och gick därmed om Olle Hilmersson i den interna poängligan.
Med en uddamålsledning inför den tredje perioden så kunde Isak Jonsson låsa matchen med ett mål i öppen kasse.
Segern ger Lindlöven tre nya poäng, vilket fäster laget på sin nuvarande fjärde plats i tabellen. Tillsammans med Tranås och Skövde så innehar de tre lagen 15 poäng vardera, medan Mariestad kommer från en färsk förlust mot Tranås med 0-4 och har därför 18 poäng i toppen.
Resultat Mjölby HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-4 (1-2, 1-1, 0-1)
Skott: 22-37 (7-7, 8-15, 7-15)
Publik: 315 personer
Mål:
0-1 Tobias Sjökvist (Straffskott)
1-2 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-4 Isak Jonsson
Nästa match: Onsdagen 25:e oktober vs Falu IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.