Efter att Lindlövens nya segertåg knäcktes på hemmais under onsdagen, så fick Lindetruppen en snabb revansch under söndagen. Tabellåttan Mjölby blev nästa motstånd, där det blev en klar tre poängare till Lindlöven. Tobias Sjökvist blev dessutom lagets stora poänghjälte med ett mål och dubbla assist, vilket lägger nyförvärvet i toppen av Lindlövens interna poängliga.
Trots en bra match på Lindehov i onsdags, så blev det dessvärre en uddamålsförlust mot HC Dalen. Under söndagen tog Lindlöven däremot en snabb revansch när man gästade tabellåttan Mjölby HC.
Redan i den nionde spelade minuten så fick Lindlöven en toppchans till matchens första mål genom en tidig straff. Tobias Sjökvist tog målchansen och skapade en tidig ledning till Lindlöven. Framåt periodens sista minuter kunde Mjölby kvittera i ett powerplayspel, vilket minuten därefter ändrades till 2-1 genom Olle Hilmersson.
Mjölby kvitterade på nytt under den andra perioden, där Isak Jonsson återtog ledningen med sitt andra mål för säsongen. På assistsidan stod Tobias Sjökvist som tog sin åttonde poäng för säsongen och gick därmed om Olle Hilmersson i den interna poängligan.
Med en uddamålsledning inför den tredje perioden så kunde Isak Jonsson låsa matchen med ett mål i öppen kasse.
Segern ger Lindlöven tre nya poäng, vilket fäster laget på sin nuvarande fjärde plats i tabellen. Tillsammans med Tranås och Skövde så innehar de tre lagen 15 poäng vardera, medan Mariestad kommer från en färsk förlust mot Tranås med 0-4 och har därför 18 poäng i toppen.
Resultat Mjölby HC-Lindlöven
Slutresultat: 2-4 (1-2, 1-1, 0-1)
Skott: 22-37 (7-7, 8-15, 7-15)
Publik: 315 personer
Mål:
0-1 Tobias Sjökvist (Straffskott)
1-2 Olle Hilmersson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-3 Isak Jonsson (Ass: Tobias Sjökvist, Joshua Karlsson)
2-4 Isak Jonsson
Nästa match: Onsdagen 25:e oktober vs Falu IF i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
En man i 30-årsåldern greps under natten till lördag misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri under påverkan av narkotika samt brott mot knivlagen. Enligt polisen skall mannen bland annat ha kört på vägskyltar under färden – samt kört ut i mötande trafik.
– Mannen skall även ha kört i väldigt hög hastighet innan vi fick stopp på fordonet efter ett kort efterföljande, berättar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.