För första gången någonsin så går Lindlöven till semifinal! Även den tredje matchen mot Vallentuna slutade med seger och därmed sveper sig Lindlöven till semifinalen! Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven till semifinal!

De lyckades! Efter två segrar i Lindehov och en tredje seger på bortais så gör Lindlöven en så kallad ”Clean sweep” i kvartsfinalen mot Vallentuna och går till semifinal efter slutspelets första tre matcher. Detta innebär att säsongen fortsätter för Lindlöven som för första gången får sätta sina skridskor på isen för ett fortsatt slutspel och är därifrån ett steg närmare Allsvenskan.
– Oavsett vilket lag vi möter så känner jag att vi är redo, säger Jonas Dufåker.

För första gången någonsin så tar sig Lindlöven till semifinal i slutspelet till HockeyAllsvenskan! Med två segrar mot Vallentuna i Lindehov så kunde matchserien mellan de båda lagen avgöras under lördagen, där Lindlöven gästade Stockholmslaget för två planerade matcher.

Det blev däremot ett kort besök för Lindlöven som fullkomligt sveper kvartsfinalen och är därmed, tillsammans med IF Troja-Ljungby, det första laget att gå vidare till semifinal.

– Det är såklart jättekul. Vi har haft det här som målsättning sedan jul, så det är klart roligt att vi går vidare, säger lagets tränare Jonas Dufåker efter matchen.

Efter tre raka segrar så ställs de två kommande matcherna in och istället så kan truppen blicka framåt. På torsdag får Lindlöven veta vilket motstånd som serveras, där truppen är redo för vad de än ställs emot.

– Jag tycker att vi är redo för vad vi än får möta. Vi har slagit alla topplagen i norra AllEttan och det är bara bra lag som är med så här långt. Oavsett vilket lag vi möter så känner jag att vi är redo, att vi har chans och att vi kommer att få skitkul, säger Jonas.

– Nu när vi är så pass långt inne på säsongen så tjänar vi inget på att träna mer, det äter bara energi. Vi kommer att ta ledigt de två närmsta dagarna, för att träffas på tisdag och börja med matchförberedande på fredag.

Tränare Dufåker om matchen: ”Jättebra första halva av den första perioden”
Säsongens sista möte mot Vallentuna blev målmässigt den jämnaste matchen under slutspelet. Trots att Lindlöven är starkast i den första perioden med dubbla mål, så hittar Vallentuna något enstaka läge på mål men får istället problem mot Lindlövens tuffa anfallsspel.

Efter en mållös mittenperiod så var det den tredje perioden som, målmässigt, blev den jämnaste med mycket puck hos Vallentuna. Lindlöven fortsätter att hålla ett bra förvar men råkar släppa in för många motståndarspelare nära sitt mål efter tio minuter, vilket skapar reducering.

Hemmalaget får därifrån ny energi med sig med en kvarvarande chans till övertidsspel. Istället bjuder de in Lindlöven till dubbla powerplayspel, vilket gör situationen tuff för ett redan pressat Vallentuna. Hemmatruppen överlever samtliga numerära underlägen och tar en timeout med minuten innan slutsignalen.

Efter ett snabbt anfall från Vallentuna så kan Lindlöven avgöra matchen på samma sätt som de tidigare två matcherna. Genom mål i öppen kasse. Lindlöven har därmed slagit ut Vallentuna och tar för första gången steget till semifinalen, där Ettans tolv bästa lag gör upp om en finalplats. Vinnaren av finalserien går i sin tur till Allsvenskan 2024/2025.

– Vi gör en jättebra första halva av den första perioden. Vi driver upp tempot, vi drar ner dem och gör två bra mål. Därefter tycker jag att vi slarvar lite med pucken medan Vallentuna lastar med allt de kan framåt mot slutet. Sett till det stora hela så gör vi en bra match där vi spelar med tålamod. De får till ett mål genom ett slumpskott, men sådant händer, säger Jonas Dufåker.

Resultat Vallentuna Hockey-Lindlöven (Kvartsfinal 3 av 5)
Vunna matcher i slutspelet:
Lindlöven-Vallentuna 3-0

Slutresultat: 1-3 (0-2, 0-0, 1-1)
Skott: 22-25 (7-7, 9-5, 6-13)
Publik: 214 personer

Mål:
0-1 Marcus Von Der Geest (Ass: Filip Halvordsson, Ludvig Hendén)
0-2 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
1-3 Knut Köhler (Ass: Filip Halvordsson, Jonathan Frykholm)

Övriga matcher i kvartsfinalen:
Strömsbro IF
-Halmstad Hammers HC – 4-3 (2-1 i matcher)
Hanvikens SK-Tranås AIF – 1-7 (1-2 i matcher)
Kalix HC-Bodens HF – 3-2 (1-2 i matcher)
Borås HC-IF Sundsvall Hockey – 2-3 (1-2 i matcher)
Visby/Roma HK-Karlskrona HK – 1-0 (2-1 i matcher)
Mariestads BoIS HC-Brödernas Väsby IK HK – 3-2 (2-1 i matcher)
IF Troja-Ljungby-HC Dalen – 4-1 (IF Troja-Ljungby till semifinal)

Publicerad 9 mars 2024 klockan 18:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Behcet Barsom (KD), Charlotta Englund (C), Jenny Steen (S) och Johan Stolpen (V) presenterade ett nytt styre för Regio Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.

12 oktober 2026 klockan 18:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Rotarys president Marie Selander tillsammans med Staffan Blixt. Foto: Camilla Lagerman

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.

12 oktober 2026 klockan 15:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i ...

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höstsymbolen

FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.

9 oktober 2026 klockan 13:08 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke ...
7 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna. - ...
7 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.

6 oktober 2026 klockan 13:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september ...

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanfö...

Foto: Camilla Lagerman

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd

En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.

29 september 2026 klockan 11:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beslutet: Sandströms säljs
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga ...
28 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-09-22

2026-09-21

2026-10-13 04:55