För första gången någonsin så går Lindlöven till semifinal! Även den tredje matchen mot Vallentuna slutade med seger och därmed sveper sig Lindlöven till semifinalen! Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven till semifinal!

De lyckades! Efter två segrar i Lindehov och en tredje seger på bortais så gör Lindlöven en så kallad ”Clean sweep” i kvartsfinalen mot Vallentuna och går till semifinal efter slutspelets första tre matcher. Detta innebär att säsongen fortsätter för Lindlöven som för första gången får sätta sina skridskor på isen för ett fortsatt slutspel och är därifrån ett steg närmare Allsvenskan.
– Oavsett vilket lag vi möter så känner jag att vi är redo, säger Jonas Dufåker.

För första gången någonsin så tar sig Lindlöven till semifinal i slutspelet till HockeyAllsvenskan! Med två segrar mot Vallentuna i Lindehov så kunde matchserien mellan de båda lagen avgöras under lördagen, där Lindlöven gästade Stockholmslaget för två planerade matcher.

Det blev däremot ett kort besök för Lindlöven som fullkomligt sveper kvartsfinalen och är därmed, tillsammans med IF Troja-Ljungby, det första laget att gå vidare till semifinal.

– Det är såklart jättekul. Vi har haft det här som målsättning sedan jul, så det är klart roligt att vi går vidare, säger lagets tränare Jonas Dufåker efter matchen.

Efter tre raka segrar så ställs de två kommande matcherna in och istället så kan truppen blicka framåt. På torsdag får Lindlöven veta vilket motstånd som serveras, där truppen är redo för vad de än ställs emot.

– Jag tycker att vi är redo för vad vi än får möta. Vi har slagit alla topplagen i norra AllEttan och det är bara bra lag som är med så här långt. Oavsett vilket lag vi möter så känner jag att vi är redo, att vi har chans och att vi kommer att få skitkul, säger Jonas.

– Nu när vi är så pass långt inne på säsongen så tjänar vi inget på att träna mer, det äter bara energi. Vi kommer att ta ledigt de två närmsta dagarna, för att träffas på tisdag och börja med matchförberedande på fredag.

Tränare Dufåker om matchen: ”Jättebra första halva av den första perioden”
Säsongens sista möte mot Vallentuna blev målmässigt den jämnaste matchen under slutspelet. Trots att Lindlöven är starkast i den första perioden med dubbla mål, så hittar Vallentuna något enstaka läge på mål men får istället problem mot Lindlövens tuffa anfallsspel.

Efter en mållös mittenperiod så var det den tredje perioden som, målmässigt, blev den jämnaste med mycket puck hos Vallentuna. Lindlöven fortsätter att hålla ett bra förvar men råkar släppa in för många motståndarspelare nära sitt mål efter tio minuter, vilket skapar reducering.

Hemmalaget får därifrån ny energi med sig med en kvarvarande chans till övertidsspel. Istället bjuder de in Lindlöven till dubbla powerplayspel, vilket gör situationen tuff för ett redan pressat Vallentuna. Hemmatruppen överlever samtliga numerära underlägen och tar en timeout med minuten innan slutsignalen.

Efter ett snabbt anfall från Vallentuna så kan Lindlöven avgöra matchen på samma sätt som de tidigare två matcherna. Genom mål i öppen kasse. Lindlöven har därmed slagit ut Vallentuna och tar för första gången steget till semifinalen, där Ettans tolv bästa lag gör upp om en finalplats. Vinnaren av finalserien går i sin tur till Allsvenskan 2024/2025.

– Vi gör en jättebra första halva av den första perioden. Vi driver upp tempot, vi drar ner dem och gör två bra mål. Därefter tycker jag att vi slarvar lite med pucken medan Vallentuna lastar med allt de kan framåt mot slutet. Sett till det stora hela så gör vi en bra match där vi spelar med tålamod. De får till ett mål genom ett slumpskott, men sådant händer, säger Jonas Dufåker.

Resultat Vallentuna Hockey-Lindlöven (Kvartsfinal 3 av 5)
Vunna matcher i slutspelet:
Lindlöven-Vallentuna 3-0

Slutresultat: 1-3 (0-2, 0-0, 1-1)
Skott: 22-25 (7-7, 9-5, 6-13)
Publik: 214 personer

Mål:
0-1 Marcus Von Der Geest (Ass: Filip Halvordsson, Ludvig Hendén)
0-2 Emil Norberg (Ass: Lukas Johansson, Sebastian Falk)
1-3 Knut Köhler (Ass: Filip Halvordsson, Jonathan Frykholm)

Övriga matcher i kvartsfinalen:
Strömsbro IF
-Halmstad Hammers HC – 4-3 (2-1 i matcher)
Hanvikens SK-Tranås AIF – 1-7 (1-2 i matcher)
Kalix HC-Bodens HF – 3-2 (1-2 i matcher)
Borås HC-IF Sundsvall Hockey – 2-3 (1-2 i matcher)
Visby/Roma HK-Karlskrona HK – 1-0 (2-1 i matcher)
Mariestads BoIS HC-Brödernas Väsby IK HK – 3-2 (2-1 i matcher)
IF Troja-Ljungby-HC Dalen – 4-1 (IF Troja-Ljungby till semifinal)

Publicerad 9 mars 2024 klockan 18:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Foto: Camilla Lagerman

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.

22 augusti 2026 klockan 18:21 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Lillemor Bodman (M) och Tomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.

17 augusti 2026 klockan 15:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
15 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-27 19:41