Med publiken i ryggen (462 på läktaren) vann Lindlövens IF söndagens hemmamatch mot serieledande Enköping med 2-1. Laget krigade till sig tre oerhört viktiga poäng och är nu bara fyra poäng från förstaplatsen.
Lindlöven var mer eller mindre piskade till att vinna söndagens hemmamatch mot Enköping för att hänga på topplagen och fortsätta slåss om den eftertraktade förstaplatsen. Inför söndagens match hade Lindlöven inte lyckats vinna mot serieledarna en enda gång.
-Vi förlorade två matcher mot dem under grundserien och en gång nu i fortsättningsserien, säger Tomas Östlund.
Hemmalaget visste att hårt arbete och enkelt spel var det som gällde inför den här matchen. Och det visade sig räcka för att knäcka Enköping. Men det började illa för hemmalaget då Erik Persson blev utvisad redan efter sex sekunder. Men Löven redde ut det och tillät inte bortalaget att komma till några farliga avslut. Lindlöven kunde ta ledningen med 1-0 efter 12.12. Daniel Wallén jobbade bra längs sargen och kunde få ut pucken till Mattias Morén som blev helt fri i slottet och kunde sätta pucken i mål med ett direktskott.
Det var en jämn period där båda lagen hade en del chanser men båda målvakterna storspelade.
Efter ungefär halva den andra perioden så tryckte Enköping på rejält för ett kvitteringsmål. De mer eller mindre parkerade i anfallszon genom ett snabbt passningsspel och bra rörelse. Men Lindlövens spelare visade moral och spelade disciplinerat. De höll Enköpingsspelarna längs sarghörnen och skotten de får iväg stoppade Pontus Josefsson, som återigen gjorde en bra match.
Hemmalaget kom tillbaka och skapade en del chanser via snabba omställningar och rakt anfallsspel. 2-0 kom efter att Patrik Säfström, bakom Enköpingsmålet hittade fram till Niklas Nooni, som helt fri med målvakten gjorde en dragning och kunde enkelt sätta pucken i mål med en backhand. Glädjen blev dock kortvarig då gästerna kunde reducera redan efter 15 sekunder.
I den tredje perioden fortsatte Enköping sin jakt på kvittering men trots 23 skott på mål, bara i den sista perioden, lyckades de inte överlista Pontus som agerade mur i målet. Lindlöven försvarade sig riktigt bra och kämpade sig till tre viktiga poäng. Nu skiljer det bara fyra poäng mellan lagen och lagkaptenen Daniel Wallén var riktigt nöjd efter matchen.
-Vi gjorde en skitbra match och genomförde den precis som vi hade pratat om innan. Han säger att målet fortfarande är förstaplatsen och med sju matcher kvar och 21 poäng att spela om så är det ett givet mål.
Efter matchen öste båda tränarna beröm över målvakten Pontus Josefsson och Erik Persson som gjorde en mycket stabil insats.
-Men alla ska ha beröm då alla krigade och slet helhjärtat i 60 minuter, säger Östlund.
Lindlövens IF – Enköpings SK 2-1 (1-0, 1-1, 0-0)
Period 1: 1-0 12.12 Mattias Morén (Daniel Wallén, Niklas Nooni)
Period 2: 2-0 13.41 Niklas Nooni (Patrik Säfström, Daniel Olsson Fromell), 2-1 13.56 Magnus Kullerback (Simon Cederborg-Nilsson, Olof Hansén)
Period 3: –
Skott: Lindlöven: 28 Enköping: 51
Utvisningar: Lindlöven: 4×2 Enköping: 4×2
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.