Med publiken i ryggen (462 på läktaren) vann Lindlövens IF söndagens hemmamatch mot serieledande Enköping med 2-1. Laget krigade till sig tre oerhört viktiga poäng och är nu bara fyra poäng från förstaplatsen.
Lindlöven var mer eller mindre piskade till att vinna söndagens hemmamatch mot Enköping för att hänga på topplagen och fortsätta slåss om den eftertraktade förstaplatsen. Inför söndagens match hade Lindlöven inte lyckats vinna mot serieledarna en enda gång.
-Vi förlorade två matcher mot dem under grundserien och en gång nu i fortsättningsserien, säger Tomas Östlund.
Hemmalaget visste att hårt arbete och enkelt spel var det som gällde inför den här matchen. Och det visade sig räcka för att knäcka Enköping. Men det började illa för hemmalaget då Erik Persson blev utvisad redan efter sex sekunder. Men Löven redde ut det och tillät inte bortalaget att komma till några farliga avslut. Lindlöven kunde ta ledningen med 1-0 efter 12.12. Daniel Wallén jobbade bra längs sargen och kunde få ut pucken till Mattias Morén som blev helt fri i slottet och kunde sätta pucken i mål med ett direktskott.
Det var en jämn period där båda lagen hade en del chanser men båda målvakterna storspelade.
Efter ungefär halva den andra perioden så tryckte Enköping på rejält för ett kvitteringsmål. De mer eller mindre parkerade i anfallszon genom ett snabbt passningsspel och bra rörelse. Men Lindlövens spelare visade moral och spelade disciplinerat. De höll Enköpingsspelarna längs sarghörnen och skotten de får iväg stoppade Pontus Josefsson, som återigen gjorde en bra match.
Hemmalaget kom tillbaka och skapade en del chanser via snabba omställningar och rakt anfallsspel. 2-0 kom efter att Patrik Säfström, bakom Enköpingsmålet hittade fram till Niklas Nooni, som helt fri med målvakten gjorde en dragning och kunde enkelt sätta pucken i mål med en backhand. Glädjen blev dock kortvarig då gästerna kunde reducera redan efter 15 sekunder.
I den tredje perioden fortsatte Enköping sin jakt på kvittering men trots 23 skott på mål, bara i den sista perioden, lyckades de inte överlista Pontus som agerade mur i målet. Lindlöven försvarade sig riktigt bra och kämpade sig till tre viktiga poäng. Nu skiljer det bara fyra poäng mellan lagen och lagkaptenen Daniel Wallén var riktigt nöjd efter matchen.
-Vi gjorde en skitbra match och genomförde den precis som vi hade pratat om innan. Han säger att målet fortfarande är förstaplatsen och med sju matcher kvar och 21 poäng att spela om så är det ett givet mål.
Efter matchen öste båda tränarna beröm över målvakten Pontus Josefsson och Erik Persson som gjorde en mycket stabil insats.
-Men alla ska ha beröm då alla krigade och slet helhjärtat i 60 minuter, säger Östlund.
Lindlövens IF – Enköpings SK 2-1 (1-0, 1-1, 0-0)
Period 1: 1-0 12.12 Mattias Morén (Daniel Wallén, Niklas Nooni)
Period 2: 2-0 13.41 Niklas Nooni (Patrik Säfström, Daniel Olsson Fromell), 2-1 13.56 Magnus Kullerback (Simon Cederborg-Nilsson, Olof Hansén)
Period 3: –
Skott: Lindlöven: 28 Enköping: 51
Utvisningar: Lindlöven: 4×2 Enköping: 4×2
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.