Med publiken i ryggen (462 på läktaren) vann Lindlövens IF söndagens hemmamatch mot serieledande Enköping med 2-1. Laget krigade till sig tre oerhört viktiga poäng och är nu bara fyra poäng från förstaplatsen.
Lindlöven var mer eller mindre piskade till att vinna söndagens hemmamatch mot Enköping för att hänga på topplagen och fortsätta slåss om den eftertraktade förstaplatsen. Inför söndagens match hade Lindlöven inte lyckats vinna mot serieledarna en enda gång.
-Vi förlorade två matcher mot dem under grundserien och en gång nu i fortsättningsserien, säger Tomas Östlund.
Hemmalaget visste att hårt arbete och enkelt spel var det som gällde inför den här matchen. Och det visade sig räcka för att knäcka Enköping. Men det började illa för hemmalaget då Erik Persson blev utvisad redan efter sex sekunder. Men Löven redde ut det och tillät inte bortalaget att komma till några farliga avslut. Lindlöven kunde ta ledningen med 1-0 efter 12.12. Daniel Wallén jobbade bra längs sargen och kunde få ut pucken till Mattias Morén som blev helt fri i slottet och kunde sätta pucken i mål med ett direktskott.
Det var en jämn period där båda lagen hade en del chanser men båda målvakterna storspelade.
Efter ungefär halva den andra perioden så tryckte Enköping på rejält för ett kvitteringsmål. De mer eller mindre parkerade i anfallszon genom ett snabbt passningsspel och bra rörelse. Men Lindlövens spelare visade moral och spelade disciplinerat. De höll Enköpingsspelarna längs sarghörnen och skotten de får iväg stoppade Pontus Josefsson, som återigen gjorde en bra match.
Hemmalaget kom tillbaka och skapade en del chanser via snabba omställningar och rakt anfallsspel. 2-0 kom efter att Patrik Säfström, bakom Enköpingsmålet hittade fram till Niklas Nooni, som helt fri med målvakten gjorde en dragning och kunde enkelt sätta pucken i mål med en backhand. Glädjen blev dock kortvarig då gästerna kunde reducera redan efter 15 sekunder.
I den tredje perioden fortsatte Enköping sin jakt på kvittering men trots 23 skott på mål, bara i den sista perioden, lyckades de inte överlista Pontus som agerade mur i målet. Lindlöven försvarade sig riktigt bra och kämpade sig till tre viktiga poäng. Nu skiljer det bara fyra poäng mellan lagen och lagkaptenen Daniel Wallén var riktigt nöjd efter matchen.
-Vi gjorde en skitbra match och genomförde den precis som vi hade pratat om innan. Han säger att målet fortfarande är förstaplatsen och med sju matcher kvar och 21 poäng att spela om så är det ett givet mål.
Efter matchen öste båda tränarna beröm över målvakten Pontus Josefsson och Erik Persson som gjorde en mycket stabil insats.
-Men alla ska ha beröm då alla krigade och slet helhjärtat i 60 minuter, säger Östlund.
Lindlövens IF – Enköpings SK 2-1 (1-0, 1-1, 0-0)
Period 1: 1-0 12.12 Mattias Morén (Daniel Wallén, Niklas Nooni)
Period 2: 2-0 13.41 Niklas Nooni (Patrik Säfström, Daniel Olsson Fromell), 2-1 13.56 Magnus Kullerback (Simon Cederborg-Nilsson, Olof Hansén)
Period 3: –
Skott: Lindlöven: 28 Enköping: 51
Utvisningar: Lindlöven: 4×2 Enköping: 4×2
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.