Det blev två poäng efter helgens norrlandsturné mot Boden och Kiruna. Nu väntar en sista match där tre poäng kan sluta med en semifinalplats i det kommande slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Lindlövens drömmar om semifinal lever

Det blev en tuff norrlandsturné för Lindlöven där man inleder med en stor förlust mot Boden för att dagen därefter, ta en övertidseger mot Kiruna. Totalt åker man hemåt med två nya poäng till en mycket jämn tabell. Två poäng som blir viktiga när det snart avgörs vilket slutspel som Lindlöven går mot, kvartfinal eller föreningens första semifinal.

Kollar man till den södra AllEttan så är allt med vilka lag som går till slutspel i princip klart. Allt som ska avgöras är om det blir Visby/Roma eller Skövde som får spela i kvartsfinal, alla andra lagen vet hur den kommande månaden ser ut på spelschemat. Så är det däremot inte i den norra serien.

Inför helgens matcher stod det enbart klart att Kiruna och Nyköping inte kommer att få spela slutspel till Allsvenskan. För de resterande åtta lagen så har alla i princip chans för både kvartsfinal och semifinal. Samtliga poäng kommer att bli viktiga men kanske kunde något lag säkra en semifinalplats efter söndagen.

Även Lindlöven är med i loppet om tabellens två översta platser, vilket skulle leda till klubbens första semifinal någonsin. Två tuffa matcher skulle däremot spelas innan man kunde drömma för högt. Det blev en lång norrlandsresa där hockeyälskande Boden och Kiruna blev helgens motstånd.

Mot Boden så gör inte Lindlöven sin direkt bästa match, istället blev det en match med många minuter i boxplay hos båda lagen. Av matchens fjorton minuter i powerplay så fick Lindlöven med sig ett mål, medan Boden visar sig starkast med totalt fyra mål.

Lördagens match blev spelmässigt jämn mellan lagen, som fick samma pucktid och skottantal. Boden hittade däremot flera lägen som gav resultat, vilket även gav hemmalaget segern med 4-1.

Lindlöven åker hem med två poäng mot Kiruna
Med en förlust från Boden så blev matchen mot Kiruna en måstematch för att kunna hålla sig kvar i jakten på en semifinalplats. Lindlöven börjar dessutom bra och spräcker nollan efter tretton minuter i första perioden. Kiruna svarar med ett eget mål i mittperioden vilket ger kvittering.

Till den tredje perioden så blir det inga nya mål. Istället så får båda lagen sina första minuter i utvisningsbåsen. Trots minuter i powerplay och ökade skott, så uteblir målen vilket ger Lindlöven sitt första spel i övertid för säsongens AllEtta.

Med trettio sekunder kvar av övertiden, varav fem sekunder kvar av ett powerplay för Lindlöven, så kommer det avgörande målet för Lindlöven. Lukas Johansson gör sitt fjärde mål inom AllEttan i Lindlövens färger och ger truppen två mycket viktiga poäng.

– Det är väl inte den bästa prestationen vi har gjort men det är två ruggigt sköna poäng som vi tar med oss hem. Nu blir bussresan hem lite enklare, säger Jonathan Frykholm genom Lindlövens sociala medier.

En match återstår för samtliga lagen inom AllEttan. Totalt fem matcher kommer att spelas på onsdag, där sex av seriens tio lag ännu har chans att ta sig till semifinal. Innan helgen var det klart att Kiruna och Nyköping inte kommer att spela slutspel, medan det efter helgen blev klart att Hanviken och Sundsvall får förbereda sig för kvartsfinal.

Resultat Bodens HF-LIF Lindesberg
Slutresultat
: 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
Skott: 23-26 (10-8, 7-7, 6-11)
Publik: 692 personer

Mål:
1-1 Tobias Sjökvist (Ass: Filip Forsmark)

 

Resultat Kiruna IF-Lindlöven
Slutresultat
: 1-2 (0-1, 1-0, 0-0, 0-1)
Skott: 31-45 (5-8, 12-11, 11-19, 3-7)
Publik: 479 personer

Mål:
0-1 Olle Fagerström (Ass: Nico Vuorijarvi, Isac Hammar)
1-2 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Emil Norberg)

Läget i tabellen inför AllEttans sista matcher:
1. Piteå HC – 31 poäng (+7)
2. Hudiksvalls HC – 30 poäng (+15)
—————–
3. Bodens HF – 30 poäng (+7)
4. Lindlöven – 29 poäng (+11)
5. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng (+19)
6. Vallentuna Hockey – 28 poäng (-7)
7. IF Sundsvall Hockey – 26 poäng (+3)
8. Hanvikens SK – 25 poäng (-2)
—————–
9. Kiruna IF – 16 poäng (-35)
10. Nyköpings SK – 12 poäng (-18)

AllEttans sista matcher, onsdagen 28:e februari med nedsläpp kl. 19.00
Lindehov
: Lindlöven – Vallentuna Hockey
HIVE Arena: Bodens HF – Piteå HC
Stora Hallen: Nyköpings SK – Hanvikens SK
Brandcode Center: IF Sundsvall Hockey – Kiruna IF
Holmen Center: Hudiksvalls HC – Brödernas/Väsby IK HK

Publicerad 25 februari 2024 klockan 22:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!

21 juli 2026 klockan 11:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.

16 juli 2026 klockan 00:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat...
13 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget...
26 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-25

2026-06-25

2026-06-24

2026-06-24

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-07-21 21:33