Det blev två poäng efter helgens norrlandsturné mot Boden och Kiruna. Nu väntar en sista match där tre poäng kan sluta med en semifinalplats i det kommande slutspelet. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Lindlövens drömmar om semifinal lever

Det blev en tuff norrlandsturné för Lindlöven där man inleder med en stor förlust mot Boden för att dagen därefter, ta en övertidseger mot Kiruna. Totalt åker man hemåt med två nya poäng till en mycket jämn tabell. Två poäng som blir viktiga när det snart avgörs vilket slutspel som Lindlöven går mot, kvartfinal eller föreningens första semifinal.

Kollar man till den södra AllEttan så är allt med vilka lag som går till slutspel i princip klart. Allt som ska avgöras är om det blir Visby/Roma eller Skövde som får spela i kvartsfinal, alla andra lagen vet hur den kommande månaden ser ut på spelschemat. Så är det däremot inte i den norra serien.

Inför helgens matcher stod det enbart klart att Kiruna och Nyköping inte kommer att få spela slutspel till Allsvenskan. För de resterande åtta lagen så har alla i princip chans för både kvartsfinal och semifinal. Samtliga poäng kommer att bli viktiga men kanske kunde något lag säkra en semifinalplats efter söndagen.

Även Lindlöven är med i loppet om tabellens två översta platser, vilket skulle leda till klubbens första semifinal någonsin. Två tuffa matcher skulle däremot spelas innan man kunde drömma för högt. Det blev en lång norrlandsresa där hockeyälskande Boden och Kiruna blev helgens motstånd.

Mot Boden så gör inte Lindlöven sin direkt bästa match, istället blev det en match med många minuter i boxplay hos båda lagen. Av matchens fjorton minuter i powerplay så fick Lindlöven med sig ett mål, medan Boden visar sig starkast med totalt fyra mål.

Lördagens match blev spelmässigt jämn mellan lagen, som fick samma pucktid och skottantal. Boden hittade däremot flera lägen som gav resultat, vilket även gav hemmalaget segern med 4-1.

Lindlöven åker hem med två poäng mot Kiruna
Med en förlust från Boden så blev matchen mot Kiruna en måstematch för att kunna hålla sig kvar i jakten på en semifinalplats. Lindlöven börjar dessutom bra och spräcker nollan efter tretton minuter i första perioden. Kiruna svarar med ett eget mål i mittperioden vilket ger kvittering.

Till den tredje perioden så blir det inga nya mål. Istället så får båda lagen sina första minuter i utvisningsbåsen. Trots minuter i powerplay och ökade skott, så uteblir målen vilket ger Lindlöven sitt första spel i övertid för säsongens AllEtta.

Med trettio sekunder kvar av övertiden, varav fem sekunder kvar av ett powerplay för Lindlöven, så kommer det avgörande målet för Lindlöven. Lukas Johansson gör sitt fjärde mål inom AllEttan i Lindlövens färger och ger truppen två mycket viktiga poäng.

– Det är väl inte den bästa prestationen vi har gjort men det är två ruggigt sköna poäng som vi tar med oss hem. Nu blir bussresan hem lite enklare, säger Jonathan Frykholm genom Lindlövens sociala medier.

En match återstår för samtliga lagen inom AllEttan. Totalt fem matcher kommer att spelas på onsdag, där sex av seriens tio lag ännu har chans att ta sig till semifinal. Innan helgen var det klart att Kiruna och Nyköping inte kommer att spela slutspel, medan det efter helgen blev klart att Hanviken och Sundsvall får förbereda sig för kvartsfinal.

Resultat Bodens HF-LIF Lindesberg
Slutresultat
: 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
Skott: 23-26 (10-8, 7-7, 6-11)
Publik: 692 personer

Mål:
1-1 Tobias Sjökvist (Ass: Filip Forsmark)

 

Resultat Kiruna IF-Lindlöven
Slutresultat
: 1-2 (0-1, 1-0, 0-0, 0-1)
Skott: 31-45 (5-8, 12-11, 11-19, 3-7)
Publik: 479 personer

Mål:
0-1 Olle Fagerström (Ass: Nico Vuorijarvi, Isac Hammar)
1-2 Lukas Johansson (Ass: Isak Jonsson, Emil Norberg)

Läget i tabellen inför AllEttans sista matcher:
1. Piteå HC – 31 poäng (+7)
2. Hudiksvalls HC – 30 poäng (+15)
—————–
3. Bodens HF – 30 poäng (+7)
4. Lindlöven – 29 poäng (+11)
5. Brödernas/Väsby IK HK – 28 poäng (+19)
6. Vallentuna Hockey – 28 poäng (-7)
7. IF Sundsvall Hockey – 26 poäng (+3)
8. Hanvikens SK – 25 poäng (-2)
—————–
9. Kiruna IF – 16 poäng (-35)
10. Nyköpings SK – 12 poäng (-18)

AllEttans sista matcher, onsdagen 28:e februari med nedsläpp kl. 19.00
Lindehov
: Lindlöven – Vallentuna Hockey
HIVE Arena: Bodens HF – Piteå HC
Stora Hallen: Nyköpings SK – Hanvikens SK
Brandcode Center: IF Sundsvall Hockey – Kiruna IF
Holmen Center: Hudiksvalls HC – Brödernas/Väsby IK HK

Publicerad 25 februari 2024 klockan 22:08

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången ...
8 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och ...
24 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-08-13 16:13