Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Efter en tidig ledning med 0-2 för Eskilstuna Linden, gick laget segrade ur fredagens bortamatch mot tabellettan Surahammar. Detta med slutsiffrorna 2-4 (0-1, 1-1, 1-2). Surahammars förlust gör att Lindlöven har en sista chans att gå till Play In, när vårserien avslutas på söndag i Lindehov.
Fredagens seger gör att Linden placerar sig som ny tabelletta. Enbart en poäng skiljer Linden från Surahammar och Lindlöven, som båda innehar samma poängantal.
Tabellettans stora svaghet ligger däremot i målskillnaden. Bland de tre lagen som ännu har chans att ta sig vidare, innehar Linden den absolut lägsta målskillnaden med +6. Lindlöven är nästbäst i serien med +12, medan Surahammar har skyhöga +22 i målskillnad.
Samtliga tre lagen har varsin match kvar inom vårserien redan på söndag, där en fullpoängare mot Kumla skulle säkra en plats åt Linden. Skulle matchen bli oavgjord efter ordinarie matchtid, eller om Kumla går segrande ur mötet, ligger tabellettan däremot mycket farligt till.
Lindlöven spelar därför en viktig måstematch på söndag, då man möter just Surahammar på hemmaisen i Lindehov. En förlust för Linden, skulle ge det vinnande laget i Lindehov den efterlängtade Play In-platsen. Däremot behövs samtliga tre poäng, om Linden skulle spela oavgjort efter sextio minuter.
Mycket står på spel för Lindlöven som trots en svajig säsong, ännu har en chans för ett kval till Hockeyallsvenskan.
Kort matchguide Lindlöven-Surahammars IF
När: Söndag den 14:e mars med nedsläpp kl. 16.00
Var: Matchen spelas i Lindehov inför tomma läktare. Publik hänvisas till HockeyEttans sändning (följ länk)
Läget i tabellen:
1:a: Linden med 35 poäng samt +6 i målskillnad.
–
2:a: Surahammar med 34 poäng samt +22 i målskillnad.
3:a: Lindlöven med 34 poäng samt +12 i målskillnad.
–
4:a: Kumla med 28 poäng samt -5 i målskillnad.
5:a: Köping med 27 poäng samt -4 i målskillnad.
6:a: Malung med 22 poäng samt -20 i målskillnad.
7:a: Grums med 21 poäng samt -11 i målskillnad.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.