Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Efter en tidig ledning med 0-2 för Eskilstuna Linden, gick laget segrade ur fredagens bortamatch mot tabellettan Surahammar. Detta med slutsiffrorna 2-4 (0-1, 1-1, 1-2). Surahammars förlust gör att Lindlöven har en sista chans att gå till Play In, när vårserien avslutas på söndag i Lindehov.
Fredagens seger gör att Linden placerar sig som ny tabelletta. Enbart en poäng skiljer Linden från Surahammar och Lindlöven, som båda innehar samma poängantal.
Tabellettans stora svaghet ligger däremot i målskillnaden. Bland de tre lagen som ännu har chans att ta sig vidare, innehar Linden den absolut lägsta målskillnaden med +6. Lindlöven är nästbäst i serien med +12, medan Surahammar har skyhöga +22 i målskillnad.
Samtliga tre lagen har varsin match kvar inom vårserien redan på söndag, där en fullpoängare mot Kumla skulle säkra en plats åt Linden. Skulle matchen bli oavgjord efter ordinarie matchtid, eller om Kumla går segrande ur mötet, ligger tabellettan däremot mycket farligt till.
Lindlöven spelar därför en viktig måstematch på söndag, då man möter just Surahammar på hemmaisen i Lindehov. En förlust för Linden, skulle ge det vinnande laget i Lindehov den efterlängtade Play In-platsen. Däremot behövs samtliga tre poäng, om Linden skulle spela oavgjort efter sextio minuter.
Mycket står på spel för Lindlöven som trots en svajig säsong, ännu har en chans för ett kval till Hockeyallsvenskan.
Kort matchguide Lindlöven-Surahammars IF
När: Söndag den 14:e mars med nedsläpp kl. 16.00
Var: Matchen spelas i Lindehov inför tomma läktare. Publik hänvisas till HockeyEttans sändning (följ länk)
Läget i tabellen:
1:a: Linden med 35 poäng samt +6 i målskillnad.
–
2:a: Surahammar med 34 poäng samt +22 i målskillnad.
3:a: Lindlöven med 34 poäng samt +12 i målskillnad.
–
4:a: Kumla med 28 poäng samt -5 i målskillnad.
5:a: Köping med 27 poäng samt -4 i målskillnad.
6:a: Malung med 22 poäng samt -20 i målskillnad.
7:a: Grums med 21 poäng samt -11 i målskillnad.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.