Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Efter en tidig ledning med 0-2 för Eskilstuna Linden, gick laget segrade ur fredagens bortamatch mot tabellettan Surahammar. Detta med slutsiffrorna 2-4 (0-1, 1-1, 1-2). Surahammars förlust gör att Lindlöven har en sista chans att gå till Play In, när vårserien avslutas på söndag i Lindehov.
Fredagens seger gör att Linden placerar sig som ny tabelletta. Enbart en poäng skiljer Linden från Surahammar och Lindlöven, som båda innehar samma poängantal.
Tabellettans stora svaghet ligger däremot i målskillnaden. Bland de tre lagen som ännu har chans att ta sig vidare, innehar Linden den absolut lägsta målskillnaden med +6. Lindlöven är nästbäst i serien med +12, medan Surahammar har skyhöga +22 i målskillnad.
Samtliga tre lagen har varsin match kvar inom vårserien redan på söndag, där en fullpoängare mot Kumla skulle säkra en plats åt Linden. Skulle matchen bli oavgjord efter ordinarie matchtid, eller om Kumla går segrande ur mötet, ligger tabellettan däremot mycket farligt till.
Lindlöven spelar därför en viktig måstematch på söndag, då man möter just Surahammar på hemmaisen i Lindehov. En förlust för Linden, skulle ge det vinnande laget i Lindehov den efterlängtade Play In-platsen. Däremot behövs samtliga tre poäng, om Linden skulle spela oavgjort efter sextio minuter.
Mycket står på spel för Lindlöven som trots en svajig säsong, ännu har en chans för ett kval till Hockeyallsvenskan.
Kort matchguide Lindlöven-Surahammars IF
När: Söndag den 14:e mars med nedsläpp kl. 16.00
Var: Matchen spelas i Lindehov inför tomma läktare. Publik hänvisas till HockeyEttans sändning (följ länk)
Läget i tabellen:
1:a: Linden med 35 poäng samt +6 i målskillnad.
–
2:a: Surahammar med 34 poäng samt +22 i målskillnad.
3:a: Lindlöven med 34 poäng samt +12 i målskillnad.
–
4:a: Kumla med 28 poäng samt -5 i målskillnad.
5:a: Köping med 27 poäng samt -4 i målskillnad.
6:a: Malung med 22 poäng samt -20 i målskillnad.
7:a: Grums med 21 poäng samt -11 i målskillnad.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.