Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Efter en tidig ledning med 0-2 för Eskilstuna Linden, gick laget segrade ur fredagens bortamatch mot tabellettan Surahammar. Detta med slutsiffrorna 2-4 (0-1, 1-1, 1-2). Surahammars förlust gör att Lindlöven har en sista chans att gå till Play In, när vårserien avslutas på söndag i Lindehov.
Fredagens seger gör att Linden placerar sig som ny tabelletta. Enbart en poäng skiljer Linden från Surahammar och Lindlöven, som båda innehar samma poängantal.
Tabellettans stora svaghet ligger däremot i målskillnaden. Bland de tre lagen som ännu har chans att ta sig vidare, innehar Linden den absolut lägsta målskillnaden med +6. Lindlöven är nästbäst i serien med +12, medan Surahammar har skyhöga +22 i målskillnad.
Samtliga tre lagen har varsin match kvar inom vårserien redan på söndag, där en fullpoängare mot Kumla skulle säkra en plats åt Linden. Skulle matchen bli oavgjord efter ordinarie matchtid, eller om Kumla går segrande ur mötet, ligger tabellettan däremot mycket farligt till.
Lindlöven spelar därför en viktig måstematch på söndag, då man möter just Surahammar på hemmaisen i Lindehov. En förlust för Linden, skulle ge det vinnande laget i Lindehov den efterlängtade Play In-platsen. Däremot behövs samtliga tre poäng, om Linden skulle spela oavgjort efter sextio minuter.
Mycket står på spel för Lindlöven som trots en svajig säsong, ännu har en chans för ett kval till Hockeyallsvenskan.
Kort matchguide Lindlöven-Surahammars IF
När: Söndag den 14:e mars med nedsläpp kl. 16.00
Var: Matchen spelas i Lindehov inför tomma läktare. Publik hänvisas till HockeyEttans sändning (följ länk)
Läget i tabellen:
1:a: Linden med 35 poäng samt +6 i målskillnad.
–
2:a: Surahammar med 34 poäng samt +22 i målskillnad.
3:a: Lindlöven med 34 poäng samt +12 i målskillnad.
–
4:a: Kumla med 28 poäng samt -5 i målskillnad.
5:a: Köping med 27 poäng samt -4 i målskillnad.
6:a: Malung med 22 poäng samt -20 i målskillnad.
7:a: Grums med 21 poäng samt -11 i målskillnad.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.