Det blev seger för Eskilstuna Linden när dessa gästade Surahammar under fredagen. Detta innebär att tre lag ännu har en chans att spela sig till Play In, bland de lagen hittas Lindlöven. Enbart en poäng skiljer Lindelaget från den nya tabellettan, där en seger under söndagens säsongsavslutning kan sluta med en plats i Play In.
Efter en tidig ledning med 0-2 för Eskilstuna Linden, gick laget segrade ur fredagens bortamatch mot tabellettan Surahammar. Detta med slutsiffrorna 2-4 (0-1, 1-1, 1-2). Surahammars förlust gör att Lindlöven har en sista chans att gå till Play In, när vårserien avslutas på söndag i Lindehov.
Fredagens seger gör att Linden placerar sig som ny tabelletta. Enbart en poäng skiljer Linden från Surahammar och Lindlöven, som båda innehar samma poängantal.
Tabellettans stora svaghet ligger däremot i målskillnaden. Bland de tre lagen som ännu har chans att ta sig vidare, innehar Linden den absolut lägsta målskillnaden med +6. Lindlöven är nästbäst i serien med +12, medan Surahammar har skyhöga +22 i målskillnad.
Samtliga tre lagen har varsin match kvar inom vårserien redan på söndag, där en fullpoängare mot Kumla skulle säkra en plats åt Linden. Skulle matchen bli oavgjord efter ordinarie matchtid, eller om Kumla går segrande ur mötet, ligger tabellettan däremot mycket farligt till.
Lindlöven spelar därför en viktig måstematch på söndag, då man möter just Surahammar på hemmaisen i Lindehov. En förlust för Linden, skulle ge det vinnande laget i Lindehov den efterlängtade Play In-platsen. Däremot behövs samtliga tre poäng, om Linden skulle spela oavgjort efter sextio minuter.
Mycket står på spel för Lindlöven som trots en svajig säsong, ännu har en chans för ett kval till Hockeyallsvenskan.
Kort matchguide Lindlöven-Surahammars IF
När: Söndag den 14:e mars med nedsläpp kl. 16.00
Var: Matchen spelas i Lindehov inför tomma läktare. Publik hänvisas till HockeyEttans sändning (följ länk)
Läget i tabellen:
1:a: Linden med 35 poäng samt +6 i målskillnad.
–
2:a: Surahammar med 34 poäng samt +22 i målskillnad.
3:a: Lindlöven med 34 poäng samt +12 i målskillnad.
–
4:a: Kumla med 28 poäng samt -5 i målskillnad.
5:a: Köping med 27 poäng samt -4 i målskillnad.
6:a: Malung med 22 poäng samt -20 i målskillnad.
7:a: Grums med 21 poäng samt -11 i målskillnad.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.