Efter två raka storsegrar, så bröts den fina segertrenden efter onsdagens besök i Borlänge. Trots en fin första period med 0-2, så kunde dalalaget vända matchen helt i den andra perioden. Åtta minuter in i avslutningen så var matchen låst och Lindlöven kunde gratulera Borlänge till sina första poäng.
Svaga boxplay och en tung avslutning bröt Lindlövens fina segertrend, när man gästade Borlänge i HockeyEttans fjärde omgång. Dalalaget som tidigare har haft en minst sagt tuffare serieinledning med noll poäng, på sina tre inledande matcher.
Med två raka storsegrar bakom sig mot Kumla och Köping, så såg det ut som att Lindlöven kunde säkra sin tredje seger. Lite efter sex minuter kunde Elias Lindgren göra matchens första mål, efter en minuts spel i powerplay. Bara någon minut därefter utökade Maxim Semjonov till 2-0, efter ett mycket fint passningsspel som gav målskytten ett öppet läge.
Trots ett mycket fin och säker inledning, så kom vändningen från Borlänge i den andra perioden. Bara två minuter in i perioden lyckades dalalaget att spräcka nollan i powerplay, för två minuter därefter kvittera till 2-2. En upphämtning från Borlänge på bara fyra minuter.
I två raka boxplay för Lindlöven så lyckades Borlänge utöka sin ledning med två nya mål. 4-2 inför matchens avslutande period.
Lägena kom för ett smått stressat Lindlöven, där majoriteten av skotten sköts direkt på Borlänges målvakt. Borlänge jobbade upp för enklare lägen och fick med sig fyra nya mål, efter matchens sista tjugo minuter.
Med tre insläppta mål i boxplay i den andra perioden, blev Borlänges försprång för stort. Motståndarna låste matchen snabbt med 5-2, vilket gjorde spelet tyngre för Lindlöven som aldrig kom in i den sista perioden.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 8-2 (0-2, 4-0, 4-0)
Skott: 38-34 (11-7, 13-12, 14-15)
Publik: 200 personer
Mål:
0-1 Elias Lindgren (Isak Jonsson, Anton Toolanen)
0-2 Maxim Semjonov (Anton Widmark, Christoffer Anrén)
Övriga resultat:
Surahammar-Skövde 3-1 (1-0, 0-0, 2-1)
Kumla-Forshaga 3-4 (2-0, 0-1, 1-2, 0-0, 0-1)
Köping-Mariestad 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Linden-Nyköping 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Nästa match: Fredag 15:e oktober vs Eskilstuna Linden Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.