Efter två raka storsegrar, så bröts den fina segertrenden efter onsdagens besök i Borlänge. Trots en fin första period med 0-2, så kunde dalalaget vända matchen helt i den andra perioden. Åtta minuter in i avslutningen så var matchen låst och Lindlöven kunde gratulera Borlänge till sina första poäng.
Svaga boxplay och en tung avslutning bröt Lindlövens fina segertrend, när man gästade Borlänge i HockeyEttans fjärde omgång. Dalalaget som tidigare har haft en minst sagt tuffare serieinledning med noll poäng, på sina tre inledande matcher.
Med två raka storsegrar bakom sig mot Kumla och Köping, så såg det ut som att Lindlöven kunde säkra sin tredje seger. Lite efter sex minuter kunde Elias Lindgren göra matchens första mål, efter en minuts spel i powerplay. Bara någon minut därefter utökade Maxim Semjonov till 2-0, efter ett mycket fint passningsspel som gav målskytten ett öppet läge.
Trots ett mycket fin och säker inledning, så kom vändningen från Borlänge i den andra perioden. Bara två minuter in i perioden lyckades dalalaget att spräcka nollan i powerplay, för två minuter därefter kvittera till 2-2. En upphämtning från Borlänge på bara fyra minuter.
I två raka boxplay för Lindlöven så lyckades Borlänge utöka sin ledning med två nya mål. 4-2 inför matchens avslutande period.
Lägena kom för ett smått stressat Lindlöven, där majoriteten av skotten sköts direkt på Borlänges målvakt. Borlänge jobbade upp för enklare lägen och fick med sig fyra nya mål, efter matchens sista tjugo minuter.
Med tre insläppta mål i boxplay i den andra perioden, blev Borlänges försprång för stort. Motståndarna låste matchen snabbt med 5-2, vilket gjorde spelet tyngre för Lindlöven som aldrig kom in i den sista perioden.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 8-2 (0-2, 4-0, 4-0)
Skott: 38-34 (11-7, 13-12, 14-15)
Publik: 200 personer
Mål:
0-1 Elias Lindgren (Isak Jonsson, Anton Toolanen)
0-2 Maxim Semjonov (Anton Widmark, Christoffer Anrén)
Övriga resultat:
Surahammar-Skövde 3-1 (1-0, 0-0, 2-1)
Kumla-Forshaga 3-4 (2-0, 0-1, 1-2, 0-0, 0-1)
Köping-Mariestad 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Linden-Nyköping 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Nästa match: Fredag 15:e oktober vs Eskilstuna Linden Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.