Efter två raka storsegrar, så bröts den fina segertrenden efter onsdagens besök i Borlänge. Trots en fin första period med 0-2, så kunde dalalaget vända matchen helt i den andra perioden. Åtta minuter in i avslutningen så var matchen låst och Lindlöven kunde gratulera Borlänge till sina första poäng.
Svaga boxplay och en tung avslutning bröt Lindlövens fina segertrend, när man gästade Borlänge i HockeyEttans fjärde omgång. Dalalaget som tidigare har haft en minst sagt tuffare serieinledning med noll poäng, på sina tre inledande matcher.
Med två raka storsegrar bakom sig mot Kumla och Köping, så såg det ut som att Lindlöven kunde säkra sin tredje seger. Lite efter sex minuter kunde Elias Lindgren göra matchens första mål, efter en minuts spel i powerplay. Bara någon minut därefter utökade Maxim Semjonov till 2-0, efter ett mycket fint passningsspel som gav målskytten ett öppet läge.
Trots ett mycket fin och säker inledning, så kom vändningen från Borlänge i den andra perioden. Bara två minuter in i perioden lyckades dalalaget att spräcka nollan i powerplay, för två minuter därefter kvittera till 2-2. En upphämtning från Borlänge på bara fyra minuter.
I två raka boxplay för Lindlöven så lyckades Borlänge utöka sin ledning med två nya mål. 4-2 inför matchens avslutande period.
Lägena kom för ett smått stressat Lindlöven, där majoriteten av skotten sköts direkt på Borlänges målvakt. Borlänge jobbade upp för enklare lägen och fick med sig fyra nya mål, efter matchens sista tjugo minuter.
Med tre insläppta mål i boxplay i den andra perioden, blev Borlänges försprång för stort. Motståndarna låste matchen snabbt med 5-2, vilket gjorde spelet tyngre för Lindlöven som aldrig kom in i den sista perioden.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 8-2 (0-2, 4-0, 4-0)
Skott: 38-34 (11-7, 13-12, 14-15)
Publik: 200 personer
Mål:
0-1 Elias Lindgren (Isak Jonsson, Anton Toolanen)
0-2 Maxim Semjonov (Anton Widmark, Christoffer Anrén)
Övriga resultat:
Surahammar-Skövde 3-1 (1-0, 0-0, 2-1)
Kumla-Forshaga 3-4 (2-0, 0-1, 1-2, 0-0, 0-1)
Köping-Mariestad 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Linden-Nyköping 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Nästa match: Fredag 15:e oktober vs Eskilstuna Linden Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.