Efter två raka storsegrar, så bröts den fina segertrenden efter onsdagens besök i Borlänge. Trots en fin första period med 0-2, så kunde dalalaget vända matchen helt i den andra perioden. Åtta minuter in i avslutningen så var matchen låst och Lindlöven kunde gratulera Borlänge till sina första poäng.
Svaga boxplay och en tung avslutning bröt Lindlövens fina segertrend, när man gästade Borlänge i HockeyEttans fjärde omgång. Dalalaget som tidigare har haft en minst sagt tuffare serieinledning med noll poäng, på sina tre inledande matcher.
Med två raka storsegrar bakom sig mot Kumla och Köping, så såg det ut som att Lindlöven kunde säkra sin tredje seger. Lite efter sex minuter kunde Elias Lindgren göra matchens första mål, efter en minuts spel i powerplay. Bara någon minut därefter utökade Maxim Semjonov till 2-0, efter ett mycket fint passningsspel som gav målskytten ett öppet läge.
Trots ett mycket fin och säker inledning, så kom vändningen från Borlänge i den andra perioden. Bara två minuter in i perioden lyckades dalalaget att spräcka nollan i powerplay, för två minuter därefter kvittera till 2-2. En upphämtning från Borlänge på bara fyra minuter.
I två raka boxplay för Lindlöven så lyckades Borlänge utöka sin ledning med två nya mål. 4-2 inför matchens avslutande period.
Lägena kom för ett smått stressat Lindlöven, där majoriteten av skotten sköts direkt på Borlänges målvakt. Borlänge jobbade upp för enklare lägen och fick med sig fyra nya mål, efter matchens sista tjugo minuter.
Med tre insläppta mål i boxplay i den andra perioden, blev Borlänges försprång för stort. Motståndarna låste matchen snabbt med 5-2, vilket gjorde spelet tyngre för Lindlöven som aldrig kom in i den sista perioden.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 8-2 (0-2, 4-0, 4-0)
Skott: 38-34 (11-7, 13-12, 14-15)
Publik: 200 personer
Mål:
0-1 Elias Lindgren (Isak Jonsson, Anton Toolanen)
0-2 Maxim Semjonov (Anton Widmark, Christoffer Anrén)
Övriga resultat:
Surahammar-Skövde 3-1 (1-0, 0-0, 2-1)
Kumla-Forshaga 3-4 (2-0, 0-1, 1-2, 0-0, 0-1)
Köping-Mariestad 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Linden-Nyköping 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Nästa match: Fredag 15:e oktober vs Eskilstuna Linden Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där presenteras minnet av de vita bussarna och båtarna. De användes under våren 1945. Under ledning av greve Folke Bernadotte och i Röda Korsets regi transporterades fångar från de tyska koncentrationslägren till Sverige.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.