Efter två raka storsegrar, så bröts den fina segertrenden efter onsdagens besök i Borlänge. Trots en fin första period med 0-2, så kunde dalalaget vända matchen helt i den andra perioden. Åtta minuter in i avslutningen så var matchen låst och Lindlöven kunde gratulera Borlänge till sina första poäng.
Svaga boxplay och en tung avslutning bröt Lindlövens fina segertrend, när man gästade Borlänge i HockeyEttans fjärde omgång. Dalalaget som tidigare har haft en minst sagt tuffare serieinledning med noll poäng, på sina tre inledande matcher.
Med två raka storsegrar bakom sig mot Kumla och Köping, så såg det ut som att Lindlöven kunde säkra sin tredje seger. Lite efter sex minuter kunde Elias Lindgren göra matchens första mål, efter en minuts spel i powerplay. Bara någon minut därefter utökade Maxim Semjonov till 2-0, efter ett mycket fint passningsspel som gav målskytten ett öppet läge.
Trots ett mycket fin och säker inledning, så kom vändningen från Borlänge i den andra perioden. Bara två minuter in i perioden lyckades dalalaget att spräcka nollan i powerplay, för två minuter därefter kvittera till 2-2. En upphämtning från Borlänge på bara fyra minuter.
I två raka boxplay för Lindlöven så lyckades Borlänge utöka sin ledning med två nya mål. 4-2 inför matchens avslutande period.
Lägena kom för ett smått stressat Lindlöven, där majoriteten av skotten sköts direkt på Borlänges målvakt. Borlänge jobbade upp för enklare lägen och fick med sig fyra nya mål, efter matchens sista tjugo minuter.
Med tre insläppta mål i boxplay i den andra perioden, blev Borlänges försprång för stort. Motståndarna låste matchen snabbt med 5-2, vilket gjorde spelet tyngre för Lindlöven som aldrig kom in i den sista perioden.
Resultat Borlänge HF-Lindlöven
Slutresultat: 8-2 (0-2, 4-0, 4-0)
Skott: 38-34 (11-7, 13-12, 14-15)
Publik: 200 personer
Mål:
0-1 Elias Lindgren (Isak Jonsson, Anton Toolanen)
0-2 Maxim Semjonov (Anton Widmark, Christoffer Anrén)
Övriga resultat:
Surahammar-Skövde 3-1 (1-0, 0-0, 2-1)
Kumla-Forshaga 3-4 (2-0, 0-1, 1-2, 0-0, 0-1)
Köping-Mariestad 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
Linden-Nyköping 1-3 (0-1, 1-0, 0-2)
Nästa match: Fredag 15:e oktober vs Eskilstuna Linden Hockey i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.