Det var vinna eller försvinna som gällde för Lindlöven under söndagen. En förlust mot Strömsbro skulle göra att man missar slutspelet till Allsvenskan, medan en vinst skulle göra grundseriens sista match till en ödesmatch. Efter en mycket jämn match på bortaisen så skulle Elias Lindgren bli målhjälten som får drömmarna att leva vidare.
Söndagens bortamatch mot Strömsbro var utan tvekan säsongens viktigaste match. En förlust skulle göra att det inte finns någon möjlighet att ta sig till det efterlängtade slutspelet. Samtidigt skulle minsta poäng till tabellen, göra grundseriens sista hemmamatch till en ödesmatch.
Strömsbro skulle däremot inte ge Lindlöven något gratis i sin hemmaarena. Istället bjöd man på ett jämnt möte, där matchens första perioder blev nästintill identiska.
Båda perioderna gav lagen lika många utvisningar och målchanser. Medan hemmalaget fick mer spel med pucken i den första perioden, så vändes allt till den andra perioden. Den tredje perioden gav fördel för hemmalaget, som fick tidiga minuter i ett eget powerplay.
Lindlöven kunde trots dubbla boxplay skjuta in matchens första mål, med drygt åtta minuter kvar av ordinarie matchtid. Strömsbro kvitterade däremot snabbt i sitt powerplayspel, där matchen skulle avgöras i övertid.
Halvvägs igenom de fem minuterna så fick Lindlöven ett guldläge. Hemmalaget fick två spelare i utvisningsbåset, båda för tripping, vilket gav det gästande Lindelaget en chans med fem mot tre på isen. Tio sekunder var allt som Elias Lindgren behövde för att skapa jubel i Lindlöven, där han kunde avgöra matchen och rädda lagets chanser att avancera till slutspel.
Trots heta känslor från Strömbro efter målgörandet så är två viktiga poäng säkrade. På onsdag spelar Lindlöven sin sista hemmamatch under grundserien, där en plats till slutspelet kommer att delas ut.
Nyköping är placerade ovanför Lindlöven i tabellen och är det lag som slåss mot Lindlöven om överlevnad i serien. För att kliva ovanför kvalstrecket så kommer Lindlöven att behöva en seger i ordinarie tid, medan ett oavgjort möte placerar Nyköping i slutspelet. Allt avgörs på onsdag.
Resultat Strömsbro IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (0-0, 0-0, 1-1, 0-1)
Skott: 29-38 (12-8, 9-13, 7-14, 1-3)
Publik: 136 personer
Mål:
0-1 Johannes Jämsén (Ass: Filip Barklund, Elias Lindgren)
1-2 Elias Lindgren (Ass: Anton Widmark, Isak Jonsson)
Räddningar:
Jonathan Frykholm: 28 räddningar på 29 skott (96,55%)
Nästa match: Onsdagen 1:a mars vs Nyköpings SK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
SÄSONGSAVSLUTNING AV GRUNDSERIEN DÄR ALLT AVGÖRS!!!
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.