Det var vinna eller försvinna som gällde för Lindlöven under söndagen. En förlust mot Strömsbro skulle göra att man missar slutspelet till Allsvenskan, medan en vinst skulle göra grundseriens sista match till en ödesmatch. Efter en mycket jämn match på bortaisen så skulle Elias Lindgren bli målhjälten som får drömmarna att leva vidare.
Söndagens bortamatch mot Strömsbro var utan tvekan säsongens viktigaste match. En förlust skulle göra att det inte finns någon möjlighet att ta sig till det efterlängtade slutspelet. Samtidigt skulle minsta poäng till tabellen, göra grundseriens sista hemmamatch till en ödesmatch.
Strömsbro skulle däremot inte ge Lindlöven något gratis i sin hemmaarena. Istället bjöd man på ett jämnt möte, där matchens första perioder blev nästintill identiska.
Båda perioderna gav lagen lika många utvisningar och målchanser. Medan hemmalaget fick mer spel med pucken i den första perioden, så vändes allt till den andra perioden. Den tredje perioden gav fördel för hemmalaget, som fick tidiga minuter i ett eget powerplay.
Lindlöven kunde trots dubbla boxplay skjuta in matchens första mål, med drygt åtta minuter kvar av ordinarie matchtid. Strömsbro kvitterade däremot snabbt i sitt powerplayspel, där matchen skulle avgöras i övertid.
Halvvägs igenom de fem minuterna så fick Lindlöven ett guldläge. Hemmalaget fick två spelare i utvisningsbåset, båda för tripping, vilket gav det gästande Lindelaget en chans med fem mot tre på isen. Tio sekunder var allt som Elias Lindgren behövde för att skapa jubel i Lindlöven, där han kunde avgöra matchen och rädda lagets chanser att avancera till slutspel.
Trots heta känslor från Strömbro efter målgörandet så är två viktiga poäng säkrade. På onsdag spelar Lindlöven sin sista hemmamatch under grundserien, där en plats till slutspelet kommer att delas ut.
Nyköping är placerade ovanför Lindlöven i tabellen och är det lag som slåss mot Lindlöven om överlevnad i serien. För att kliva ovanför kvalstrecket så kommer Lindlöven att behöva en seger i ordinarie tid, medan ett oavgjort möte placerar Nyköping i slutspelet. Allt avgörs på onsdag.
Resultat Strömsbro IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (0-0, 0-0, 1-1, 0-1)
Skott: 29-38 (12-8, 9-13, 7-14, 1-3)
Publik: 136 personer
Mål:
0-1 Johannes Jämsén (Ass: Filip Barklund, Elias Lindgren)
1-2 Elias Lindgren (Ass: Anton Widmark, Isak Jonsson)
Räddningar:
Jonathan Frykholm: 28 räddningar på 29 skott (96,55%)
Nästa match: Onsdagen 1:a mars vs Nyköpings SK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
SÄSONGSAVSLUTNING AV GRUNDSERIEN DÄR ALLT AVGÖRS!!!
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.