Det var vinna eller försvinna som gällde för Lindlöven under söndagen. En förlust mot Strömsbro skulle göra att man missar slutspelet till Allsvenskan, medan en vinst skulle göra grundseriens sista match till en ödesmatch. Efter en mycket jämn match på bortaisen så skulle Elias Lindgren bli målhjälten som får drömmarna att leva vidare.
Söndagens bortamatch mot Strömsbro var utan tvekan säsongens viktigaste match. En förlust skulle göra att det inte finns någon möjlighet att ta sig till det efterlängtade slutspelet. Samtidigt skulle minsta poäng till tabellen, göra grundseriens sista hemmamatch till en ödesmatch.
Strömsbro skulle däremot inte ge Lindlöven något gratis i sin hemmaarena. Istället bjöd man på ett jämnt möte, där matchens första perioder blev nästintill identiska.
Båda perioderna gav lagen lika många utvisningar och målchanser. Medan hemmalaget fick mer spel med pucken i den första perioden, så vändes allt till den andra perioden. Den tredje perioden gav fördel för hemmalaget, som fick tidiga minuter i ett eget powerplay.
Lindlöven kunde trots dubbla boxplay skjuta in matchens första mål, med drygt åtta minuter kvar av ordinarie matchtid. Strömsbro kvitterade däremot snabbt i sitt powerplayspel, där matchen skulle avgöras i övertid.
Halvvägs igenom de fem minuterna så fick Lindlöven ett guldläge. Hemmalaget fick två spelare i utvisningsbåset, båda för tripping, vilket gav det gästande Lindelaget en chans med fem mot tre på isen. Tio sekunder var allt som Elias Lindgren behövde för att skapa jubel i Lindlöven, där han kunde avgöra matchen och rädda lagets chanser att avancera till slutspel.
Trots heta känslor från Strömbro efter målgörandet så är två viktiga poäng säkrade. På onsdag spelar Lindlöven sin sista hemmamatch under grundserien, där en plats till slutspelet kommer att delas ut.
Nyköping är placerade ovanför Lindlöven i tabellen och är det lag som slåss mot Lindlöven om överlevnad i serien. För att kliva ovanför kvalstrecket så kommer Lindlöven att behöva en seger i ordinarie tid, medan ett oavgjort möte placerar Nyköping i slutspelet. Allt avgörs på onsdag.
Resultat Strömsbro IF-Lindlöven
Slutresultat: 1-2 (0-0, 0-0, 1-1, 0-1)
Skott: 29-38 (12-8, 9-13, 7-14, 1-3)
Publik: 136 personer
Mål:
0-1 Johannes Jämsén (Ass: Filip Barklund, Elias Lindgren)
1-2 Elias Lindgren (Ass: Anton Widmark, Isak Jonsson)
Räddningar:
Jonathan Frykholm: 28 räddningar på 29 skott (96,55%)
Nästa match: Onsdagen 1:a mars vs Nyköpings SK i Lindehov med nedsläpp kl. 19.00
SÄSONGSAVSLUTNING AV GRUNDSERIEN DÄR ALLT AVGÖRS!!!
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.