Under förra året föddes 246 barn i Lindesbergs kommun. Det är den högsta noteringen på nästan 10 år. Men i takt med att antalet barn ökar – har antalet dagisplatser minskat därefter och idag råder mer eller mindre stopp för småbarnsföräldrar som önskar dagisplats i Linde. Kommunen jobbar nu för att snabbt ta fram fler och nya dagisplatser.-Vi hoppas kunna fatta beslut redan under november, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Ett tidigare förslag om att bygga ett nytt dagis på Kyrkberget är fortfarande aktuellt. Men det kommer att ta alldeles för lång tid för att lösa den platsbrist som råder just nu. Därför önskar man istället att ta till en temporär lösning för att kunna möta efterfrågan. Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Pär-Ove Lindqvist, ser både positivt och kritiskt på situationen:
-Det är ett angenämt problem utifrån att det föds fler barn i Lindesberg nu – men det är inte ett dugg angenämt att vi inte kan erbjuda dagisplatser när föräldrarna vänder sig till oss. Därför måste vi snabbt få fram en lösning på problematiken, säger han.
Ett förslag som han förväntar skall fattas beslut om redan under november månad, är att starta upp ett dagis i Egeryds fastighet ”gamla Å-gården”. Detta skulle mer eller mindre över en natt kunna frigöra cirka 20 platser i ett första skede.
-Och på lite längre sikt kan man starta ytterligare en avdelning där och få loss ännu fler platser. Men det här är alltså bara ett förslag ännu så länge, och förslaget är en temporär åtgärd i väntan på ett nytt dagis, säger Pär-Ove.
Läs om Kulskolan från Karlstad som vill till Lindesberg
Fritt att öppna dagis
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.