Under förra året föddes 246 barn i Lindesbergs kommun. Det är den högsta noteringen på nästan 10 år. Men i takt med att antalet barn ökar – har antalet dagisplatser minskat därefter och idag råder mer eller mindre stopp för småbarnsföräldrar som önskar dagisplats i Linde. Kommunen jobbar nu för att snabbt ta fram fler och nya dagisplatser.-Vi hoppas kunna fatta beslut redan under november, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Ett tidigare förslag om att bygga ett nytt dagis på Kyrkberget är fortfarande aktuellt. Men det kommer att ta alldeles för lång tid för att lösa den platsbrist som råder just nu. Därför önskar man istället att ta till en temporär lösning för att kunna möta efterfrågan. Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Pär-Ove Lindqvist, ser både positivt och kritiskt på situationen:
-Det är ett angenämt problem utifrån att det föds fler barn i Lindesberg nu – men det är inte ett dugg angenämt att vi inte kan erbjuda dagisplatser när föräldrarna vänder sig till oss. Därför måste vi snabbt få fram en lösning på problematiken, säger han.
Ett förslag som han förväntar skall fattas beslut om redan under november månad, är att starta upp ett dagis i Egeryds fastighet ”gamla Å-gården”. Detta skulle mer eller mindre över en natt kunna frigöra cirka 20 platser i ett första skede.
-Och på lite längre sikt kan man starta ytterligare en avdelning där och få loss ännu fler platser. Men det här är alltså bara ett förslag ännu så länge, och förslaget är en temporär åtgärd i väntan på ett nytt dagis, säger Pär-Ove.
Läs om Kulskolan från Karlstad som vill till Lindesberg
Fritt att öppna dagis
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.