Under förra året föddes 246 barn i Lindesbergs kommun. Det är den högsta noteringen på nästan 10 år. Men i takt med att antalet barn ökar – har antalet dagisplatser minskat därefter och idag råder mer eller mindre stopp för småbarnsföräldrar som önskar dagisplats i Linde. Kommunen jobbar nu för att snabbt ta fram fler och nya dagisplatser.-Vi hoppas kunna fatta beslut redan under november, kommenterar Pär-Ove Lindqvist.
Ett tidigare förslag om att bygga ett nytt dagis på Kyrkberget är fortfarande aktuellt. Men det kommer att ta alldeles för lång tid för att lösa den platsbrist som råder just nu. Därför önskar man istället att ta till en temporär lösning för att kunna möta efterfrågan. Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Pär-Ove Lindqvist, ser både positivt och kritiskt på situationen:
-Det är ett angenämt problem utifrån att det föds fler barn i Lindesberg nu – men det är inte ett dugg angenämt att vi inte kan erbjuda dagisplatser när föräldrarna vänder sig till oss. Därför måste vi snabbt få fram en lösning på problematiken, säger han.
Ett förslag som han förväntar skall fattas beslut om redan under november månad, är att starta upp ett dagis i Egeryds fastighet ”gamla Å-gården”. Detta skulle mer eller mindre över en natt kunna frigöra cirka 20 platser i ett första skede.
-Och på lite längre sikt kan man starta ytterligare en avdelning där och få loss ännu fler platser. Men det här är alltså bara ett förslag ännu så länge, och förslaget är en temporär åtgärd i väntan på ett nytt dagis, säger Pär-Ove.
Läs om Kulskolan från Karlstad som vill till Lindesberg
Fritt att öppna dagis
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.