Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
Linn Ericsson sjunger för Världens Barn
Hon är uppvuxen med musik och när hon lämnade Lindesberg för studier i Örebro så var det givet att börja sjunga med Örebro Studentsångare. Nu är hon en av solisterna på konserten för Världens Barn i Lindesberg.
-När jag blev tillfrågad så tänkte jag ”Oj vad stort!”. Det är en ära att få vara med, säger Linn Ericsson.
Hon sjunger i kyrkokören Andra Ord som drivs av Linde bergslags församling och hon tycker att kören har ett arbetssätt som passar henne – inga noter, sångarna lär sig texterna utantill och körledaren Sofia Nordlund har egna arrangemang på de sånger som framförs.
Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
– Det som jag gillar med att sjunga i kör är att det är en sådan gemenskap och att vi med sångerna kan beröra de som lyssnar, säger Linn Ericsson. Man skapar en sån sinnesstämning.
I kören Andra Ord är det flera av sångarna som framträder som solister och Linn är gärna solist på konserterna när hon får ett stycke som körledaren – och hon själv – tycker passar. Hon sjunger gärna gospel. Kören bildades 2005 och är en trestämmig kör. Linn Ericsson har varit med i åtta år.
Andra ord medverkar vid gudstjänster – som söndag den 16 september i Lindesbergs kyrka. Och ordnar egna konserter. I våras ordnades konserten Vårkänslor. Det blir en julkonsert den 1 december.
Det är fler körsångare från Lindesberg som medverkar i konserten för Världens Barn – Linnéa Wilhelmsson är också med i Andra Ord och från kören Harmoni hörs Björn Eremo, Jesper Hugosson och Christian Kokvik.
En konsert för Världens Barn brukar också presentera unga talanger. Garnalias barnkör är förstås given också i år och från det estetiska programmet på Lindeskolan kommer Willian Ahlberg som spelar gitarr och sjunger och Alice Jiewertz med piano och sång.
Konsert för Världens Barn: Söndag 30 september kl. 18.00 på Lindeskolan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...