Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
Linn Ericsson sjunger för Världens Barn
Hon är uppvuxen med musik och när hon lämnade Lindesberg för studier i Örebro så var det givet att börja sjunga med Örebro Studentsångare. Nu är hon en av solisterna på konserten för Världens Barn i Lindesberg.
-När jag blev tillfrågad så tänkte jag ”Oj vad stort!”. Det är en ära att få vara med, säger Linn Ericsson.
Hon sjunger i kyrkokören Andra Ord som drivs av Linde bergslags församling och hon tycker att kören har ett arbetssätt som passar henne – inga noter, sångarna lär sig texterna utantill och körledaren Sofia Nordlund har egna arrangemang på de sånger som framförs.
Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
– Det som jag gillar med att sjunga i kör är att det är en sådan gemenskap och att vi med sångerna kan beröra de som lyssnar, säger Linn Ericsson. Man skapar en sån sinnesstämning.
I kören Andra Ord är det flera av sångarna som framträder som solister och Linn är gärna solist på konserterna när hon får ett stycke som körledaren – och hon själv – tycker passar. Hon sjunger gärna gospel. Kören bildades 2005 och är en trestämmig kör. Linn Ericsson har varit med i åtta år.
Andra ord medverkar vid gudstjänster – som söndag den 16 september i Lindesbergs kyrka. Och ordnar egna konserter. I våras ordnades konserten Vårkänslor. Det blir en julkonsert den 1 december.
Det är fler körsångare från Lindesberg som medverkar i konserten för Världens Barn – Linnéa Wilhelmsson är också med i Andra Ord och från kören Harmoni hörs Björn Eremo, Jesper Hugosson och Christian Kokvik.
En konsert för Världens Barn brukar också presentera unga talanger. Garnalias barnkör är förstås given också i år och från det estetiska programmet på Lindeskolan kommer Willian Ahlberg som spelar gitarr och sjunger och Alice Jiewertz med piano och sång.
Konsert för Världens Barn: Söndag 30 september kl. 18.00 på Lindeskolan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...