Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
Linn Ericsson sjunger för Världens Barn
Hon är uppvuxen med musik och när hon lämnade Lindesberg för studier i Örebro så var det givet att börja sjunga med Örebro Studentsångare. Nu är hon en av solisterna på konserten för Världens Barn i Lindesberg.
-När jag blev tillfrågad så tänkte jag ”Oj vad stort!”. Det är en ära att få vara med, säger Linn Ericsson.
Hon sjunger i kyrkokören Andra Ord som drivs av Linde bergslags församling och hon tycker att kören har ett arbetssätt som passar henne – inga noter, sångarna lär sig texterna utantill och körledaren Sofia Nordlund har egna arrangemang på de sånger som framförs.
Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
– Det som jag gillar med att sjunga i kör är att det är en sådan gemenskap och att vi med sångerna kan beröra de som lyssnar, säger Linn Ericsson. Man skapar en sån sinnesstämning.
I kören Andra Ord är det flera av sångarna som framträder som solister och Linn är gärna solist på konserterna när hon får ett stycke som körledaren – och hon själv – tycker passar. Hon sjunger gärna gospel. Kören bildades 2005 och är en trestämmig kör. Linn Ericsson har varit med i åtta år.
Andra ord medverkar vid gudstjänster – som söndag den 16 september i Lindesbergs kyrka. Och ordnar egna konserter. I våras ordnades konserten Vårkänslor. Det blir en julkonsert den 1 december.
Det är fler körsångare från Lindesberg som medverkar i konserten för Världens Barn – Linnéa Wilhelmsson är också med i Andra Ord och från kören Harmoni hörs Björn Eremo, Jesper Hugosson och Christian Kokvik.
En konsert för Världens Barn brukar också presentera unga talanger. Garnalias barnkör är förstås given också i år och från det estetiska programmet på Lindeskolan kommer Willian Ahlberg som spelar gitarr och sjunger och Alice Jiewertz med piano och sång.
Konsert för Världens Barn: Söndag 30 september kl. 18.00 på Lindeskolan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...