Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
Linn Ericsson sjunger för Världens Barn
Hon är uppvuxen med musik och när hon lämnade Lindesberg för studier i Örebro så var det givet att börja sjunga med Örebro Studentsångare. Nu är hon en av solisterna på konserten för Världens Barn i Lindesberg.
-När jag blev tillfrågad så tänkte jag ”Oj vad stort!”. Det är en ära att få vara med, säger Linn Ericsson.
Hon sjunger i kyrkokören Andra Ord som drivs av Linde bergslags församling och hon tycker att kören har ett arbetssätt som passar henne – inga noter, sångarna lär sig texterna utantill och körledaren Sofia Nordlund har egna arrangemang på de sånger som framförs.
Linn Ericsson är en av solisterna i konserten för Världens Barn. Foto: Hans Andersson
– Det som jag gillar med att sjunga i kör är att det är en sådan gemenskap och att vi med sångerna kan beröra de som lyssnar, säger Linn Ericsson. Man skapar en sån sinnesstämning.
I kören Andra Ord är det flera av sångarna som framträder som solister och Linn är gärna solist på konserterna när hon får ett stycke som körledaren – och hon själv – tycker passar. Hon sjunger gärna gospel. Kören bildades 2005 och är en trestämmig kör. Linn Ericsson har varit med i åtta år.
Andra ord medverkar vid gudstjänster – som söndag den 16 september i Lindesbergs kyrka. Och ordnar egna konserter. I våras ordnades konserten Vårkänslor. Det blir en julkonsert den 1 december.
Det är fler körsångare från Lindesberg som medverkar i konserten för Världens Barn – Linnéa Wilhelmsson är också med i Andra Ord och från kören Harmoni hörs Björn Eremo, Jesper Hugosson och Christian Kokvik.
En konsert för Världens Barn brukar också presentera unga talanger. Garnalias barnkör är förstås given också i år och från det estetiska programmet på Lindeskolan kommer Willian Ahlberg som spelar gitarr och sjunger och Alice Jiewertz med piano och sång.
Konsert för Världens Barn: Söndag 30 september kl. 18.00 på Lindeskolan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nora kyrka omfamnad av Bergslagens natur. Foto: Sami Rahkonen
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Frövikatterna plockade medaljer i Conventum
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med ...
Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...