Ett uppdukat julbord med allsköns läckerheter och en julgran som ruvar på klappar till barnen. En självklarhet för många familjer – men långt ifrån för alla. I år ser man dessutom en alarmerande ökning av familjer som inte kan fira julen på det sätt de skulle vilja – av ekonomiska skäl.
– Därför är det jätteskönt att vi har kunnat dela ut den här gåvan, kommenterar William Flormo, president för Lions Club Storå som nyligen överlämnade hela 40 000 kronor till Linde bergslags församling, som nu kommer fördela pengarna till de familjer som behöver hjälp.
Förra året skänkte klubben 20 500 kronor, vilket var en fördubbling jämfört med året innan. Nu gör Lions Club Storå samma sak igen när man öronmärker hela 40 000 kronor för ändamålet, att hjälpa familjer att få råd med mat och klappar i jul.
– Behovet är jättestort och fler och fler vänder sig till kyrkan för att söka hjälp inför julen. I år är det 60 familjer fler än i fjol. Det är sorgligt och därför är det jätteskönt att vi har kunnat dela ut den här gåvan, säger William Flormo.
Det blir nu församlingens sak att fördela pengarna.
– De har kontakt med de utsatta familjerna och fördelar pengarna efter deras behov. Vi i Lions Club Storå har sagt att vi gärna ser att pengarna går till familjer i norra kommundelen, där vi är verksamma. I Lindesberg finns ju två andra Lionsklubbar som gör liknande insatser, avslutar Flormo.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.