Ett uppdukat julbord med allsköns läckerheter och en julgran som ruvar på klappar till barnen. En självklarhet för många familjer – men långt ifrån för alla. I år ser man dessutom en alarmerande ökning av familjer som inte kan fira julen på det sätt de skulle vilja – av ekonomiska skäl.
– Därför är det jätteskönt att vi har kunnat dela ut den här gåvan, kommenterar William Flormo, president för Lions Club Storå som nyligen överlämnade hela 40 000 kronor till Linde bergslags församling, som nu kommer fördela pengarna till de familjer som behöver hjälp.
Förra året skänkte klubben 20 500 kronor, vilket var en fördubbling jämfört med året innan. Nu gör Lions Club Storå samma sak igen när man öronmärker hela 40 000 kronor för ändamålet, att hjälpa familjer att få råd med mat och klappar i jul.
– Behovet är jättestort och fler och fler vänder sig till kyrkan för att söka hjälp inför julen. I år är det 60 familjer fler än i fjol. Det är sorgligt och därför är det jätteskönt att vi har kunnat dela ut den här gåvan, säger William Flormo.
Det blir nu församlingens sak att fördela pengarna.
– De har kontakt med de utsatta familjerna och fördelar pengarna efter deras behov. Vi i Lions Club Storå har sagt att vi gärna ser att pengarna går till familjer i norra kommundelen, där vi är verksamma. I Lindesberg finns ju två andra Lionsklubbar som gör liknande insatser, avslutar Flormo.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.