Lions årliga julgåva till Linde bergslags församling överlämnades under onsdagen, för 35:e året i ordningen. I år blev julgåvan på många sätt viktigare än någonsin efter ett mycket tufft år.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig, säger Bengt-Göran Karlsson från Lions.
Varje år sedan 35 år tillbaka har Lions Club Lindesberg donerat en julgåva till Linde bergslags församling, så att de i sin tur kan hjälpa människor som av olika anledningar har det tufft kring julen. I vanliga fall brukar församlingen ordna ett oerhört uppskattat julfirande, som lockar ungefär 75-100 personer varje jul. På grund av pandemin fick man dock tänka om i år, men de som behöver det allra mest kommer ändå få ett fint tillskott till julen.
– I år kan vi tyvärr inte ha något firande på grund av restriktionerna, men vi kommer att leverera julkassar, presentkort och julklappar till de som behöver. Vi prioriterar barn och barnfamiljer, men det finns också många äldre som har så otroligt låg pension så att det precis går runt, då kan det här bidra till att de kan unna sig det lilla extra. Tyvärr hjälper inte det om man är ensam, men vi kan prata i telefon eller via datorn, det är lite så vi får jobba nu, berättar diakon Anna Andersson.
– De som är ensamma i vanliga fall, blir ännu mer ensamma i år, och framförallt är det fler som blir det, säger Sune Larsson från Lions.
Det har varit ett tufft år för Lions, som inte kunnat genomföra något av sina traditionsenliga evenemang, som t ex Lindemarken, julmarknader och cykelbytardagar. Men trots det var julgåvan till församlingen aldrig i fara.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig. Det har varit tufft, men det kommer bättre tider, säger Bengt-Göran Karlsson.
Även Lions Kristina har donerat till Linde bergslags församling, då man fick ta emot presentkort på flera av Lindesbergs matbutiker, något som kommer bli uppskattade gåvor till behövande.
– Vi har redan nu ungefär 20 personer på vår lista, men man kan ansöka den här veckan ut. Sedan börjar vi dela ut julgåvorna runt Lucia, säger Anna Andersson.
Vill man donera till församlingens julgåvor kan man swisha valfritt belopp till 123 366 33 17.
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för kommunens anställda. Målsättningen är att på tre år kunna höja bidraget från dagens 1200 kronor till 2000 kronor per år.
– Vi ser en satsning på kommunens personals hälsa som en prioritet, säger man i ett pressmeddelande.
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det klassiska svenska dansbandet Sten & Stanley, som utlovar en oförglömlig kväll fylld med musik och minnen. Nu har fyra av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till evenemanget – genom att svara rätt på vår tävlingsfråga.
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.