Lions årliga julgåva till Linde bergslags församling överlämnades under onsdagen, för 35:e året i ordningen. I år blev julgåvan på många sätt viktigare än någonsin efter ett mycket tufft år.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig, säger Bengt-Göran Karlsson från Lions.
Varje år sedan 35 år tillbaka har Lions Club Lindesberg donerat en julgåva till Linde bergslags församling, så att de i sin tur kan hjälpa människor som av olika anledningar har det tufft kring julen. I vanliga fall brukar församlingen ordna ett oerhört uppskattat julfirande, som lockar ungefär 75-100 personer varje jul. På grund av pandemin fick man dock tänka om i år, men de som behöver det allra mest kommer ändå få ett fint tillskott till julen.
– I år kan vi tyvärr inte ha något firande på grund av restriktionerna, men vi kommer att leverera julkassar, presentkort och julklappar till de som behöver. Vi prioriterar barn och barnfamiljer, men det finns också många äldre som har så otroligt låg pension så att det precis går runt, då kan det här bidra till att de kan unna sig det lilla extra. Tyvärr hjälper inte det om man är ensam, men vi kan prata i telefon eller via datorn, det är lite så vi får jobba nu, berättar diakon Anna Andersson.
– De som är ensamma i vanliga fall, blir ännu mer ensamma i år, och framförallt är det fler som blir det, säger Sune Larsson från Lions.
Det har varit ett tufft år för Lions, som inte kunnat genomföra något av sina traditionsenliga evenemang, som t ex Lindemarken, julmarknader och cykelbytardagar. Men trots det var julgåvan till församlingen aldrig i fara.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig. Det har varit tufft, men det kommer bättre tider, säger Bengt-Göran Karlsson.
Även Lions Kristina har donerat till Linde bergslags församling, då man fick ta emot presentkort på flera av Lindesbergs matbutiker, något som kommer bli uppskattade gåvor till behövande.
– Vi har redan nu ungefär 20 personer på vår lista, men man kan ansöka den här veckan ut. Sedan börjar vi dela ut julgåvorna runt Lucia, säger Anna Andersson.
Vill man donera till församlingens julgåvor kan man swisha valfritt belopp till 123 366 33 17.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.