Lions årliga julgåva till Linde bergslags församling överlämnades under onsdagen, för 35:e året i ordningen. I år blev julgåvan på många sätt viktigare än någonsin efter ett mycket tufft år.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig, säger Bengt-Göran Karlsson från Lions.
Varje år sedan 35 år tillbaka har Lions Club Lindesberg donerat en julgåva till Linde bergslags församling, så att de i sin tur kan hjälpa människor som av olika anledningar har det tufft kring julen. I vanliga fall brukar församlingen ordna ett oerhört uppskattat julfirande, som lockar ungefär 75-100 personer varje jul. På grund av pandemin fick man dock tänka om i år, men de som behöver det allra mest kommer ändå få ett fint tillskott till julen.
– I år kan vi tyvärr inte ha något firande på grund av restriktionerna, men vi kommer att leverera julkassar, presentkort och julklappar till de som behöver. Vi prioriterar barn och barnfamiljer, men det finns också många äldre som har så otroligt låg pension så att det precis går runt, då kan det här bidra till att de kan unna sig det lilla extra. Tyvärr hjälper inte det om man är ensam, men vi kan prata i telefon eller via datorn, det är lite så vi får jobba nu, berättar diakon Anna Andersson.
– De som är ensamma i vanliga fall, blir ännu mer ensamma i år, och framförallt är det fler som blir det, säger Sune Larsson från Lions.
Det har varit ett tufft år för Lions, som inte kunnat genomföra något av sina traditionsenliga evenemang, som t ex Lindemarken, julmarknader och cykelbytardagar. Men trots det var julgåvan till församlingen aldrig i fara.
– Julgåvan är sedan länge självskriven i klubben, den är alltid viktig för oss, men i år känns den extra viktig. Det har varit tufft, men det kommer bättre tider, säger Bengt-Göran Karlsson.
Även Lions Kristina har donerat till Linde bergslags församling, då man fick ta emot presentkort på flera av Lindesbergs matbutiker, något som kommer bli uppskattade gåvor till behövande.
– Vi har redan nu ungefär 20 personer på vår lista, men man kan ansöka den här veckan ut. Sedan börjar vi dela ut julgåvorna runt Lucia, säger Anna Andersson.
Vill man donera till församlingens julgåvor kan man swisha valfritt belopp till 123 366 33 17.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.