På torsdagen tog Nyckelfonden, som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro, emot 100.000 kr från Lions Club Lindesberg. – Vi har haft bra inkomster de senaste åren, säger Bengt-Göran Karlsson, president för Lions Club i Lindesberg. Våra medlemmar beslutade därför att vi skulle göra en ordentlig satsning på en stor gåva någonstans och då föll det sig naturligt att skänka pengar till Nyckelfonden.
– Vi hoppas nu att denna gåva kan komma väl till nytta och att den kan ge möjligheter att bedriva någon typ av forskning på våra sjukhus i Örebro Läns lansting, säger en väldigt nöjd Bengt-Göran när LindeNytt träffar honom på eftermiddagen.
– Under året har vi på Lions Club i Lindesberg delat ut sammanlagt 180.000 kr till olika hjälporganisationer och andra behövande. Vi samlar in pengar via olika aktiviteter lokalt i Lindesberg och har också mottagit arv från privatpersoner, berättar Bengt-Göran.
– Vi är mycket glada och tacksamma att vi får ta emot denna generösa gåva från Lions Lindesberg, säger Florry Hallbergson, ansvarig för Nyckelfonden.
– Pengarna kommer stärka den medicinska forskningen för våra länsinvånare. Vi på Nyckelfonden vill givetvis passa på att propagera för att flera föreningsverksamheter tar liknande initiativ, avslutar Florry Hallbergson.
Fotnot: Nyckelfonden som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro gör det möjligt att bedriva patientnära klinisk forskning. Detta medför i sin tur att anställda vid sjukhuset har möjlighet att utveckla sina forskningsambitioner och att nyrekryteringen underlättas. Forskningsrönen kommer patienten till godo med förfinade operationstekniker, bättre undersökningsmetoder och mer precisa diagnoser.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.