På torsdagen tog Nyckelfonden, som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro, emot 100.000 kr från Lions Club Lindesberg. – Vi har haft bra inkomster de senaste åren, säger Bengt-Göran Karlsson, president för Lions Club i Lindesberg. Våra medlemmar beslutade därför att vi skulle göra en ordentlig satsning på en stor gåva någonstans och då föll det sig naturligt att skänka pengar till Nyckelfonden.
– Vi hoppas nu att denna gåva kan komma väl till nytta och att den kan ge möjligheter att bedriva någon typ av forskning på våra sjukhus i Örebro Läns lansting, säger en väldigt nöjd Bengt-Göran när LindeNytt träffar honom på eftermiddagen.
– Under året har vi på Lions Club i Lindesberg delat ut sammanlagt 180.000 kr till olika hjälporganisationer och andra behövande. Vi samlar in pengar via olika aktiviteter lokalt i Lindesberg och har också mottagit arv från privatpersoner, berättar Bengt-Göran.
– Vi är mycket glada och tacksamma att vi får ta emot denna generösa gåva från Lions Lindesberg, säger Florry Hallbergson, ansvarig för Nyckelfonden.
– Pengarna kommer stärka den medicinska forskningen för våra länsinvånare. Vi på Nyckelfonden vill givetvis passa på att propagera för att flera föreningsverksamheter tar liknande initiativ, avslutar Florry Hallbergson.
Fotnot: Nyckelfonden som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro gör det möjligt att bedriva patientnära klinisk forskning. Detta medför i sin tur att anställda vid sjukhuset har möjlighet att utveckla sina forskningsambitioner och att nyrekryteringen underlättas. Forskningsrönen kommer patienten till godo med förfinade operationstekniker, bättre undersökningsmetoder och mer precisa diagnoser.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.