På torsdagen tog Nyckelfonden, som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro, emot 100.000 kr från Lions Club Lindesberg. – Vi har haft bra inkomster de senaste åren, säger Bengt-Göran Karlsson, president för Lions Club i Lindesberg. Våra medlemmar beslutade därför att vi skulle göra en ordentlig satsning på en stor gåva någonstans och då föll det sig naturligt att skänka pengar till Nyckelfonden.
– Vi hoppas nu att denna gåva kan komma väl till nytta och att den kan ge möjligheter att bedriva någon typ av forskning på våra sjukhus i Örebro Läns lansting, säger en väldigt nöjd Bengt-Göran när LindeNytt träffar honom på eftermiddagen.
– Under året har vi på Lions Club i Lindesberg delat ut sammanlagt 180.000 kr till olika hjälporganisationer och andra behövande. Vi samlar in pengar via olika aktiviteter lokalt i Lindesberg och har också mottagit arv från privatpersoner, berättar Bengt-Göran.
– Vi är mycket glada och tacksamma att vi får ta emot denna generösa gåva från Lions Lindesberg, säger Florry Hallbergson, ansvarig för Nyckelfonden.
– Pengarna kommer stärka den medicinska forskningen för våra länsinvånare. Vi på Nyckelfonden vill givetvis passa på att propagera för att flera föreningsverksamheter tar liknande initiativ, avslutar Florry Hallbergson.
Fotnot: Nyckelfonden som är Stiftelsen för Medicinsk Forskning vid Universitetssjukhuset i Örebro gör det möjligt att bedriva patientnära klinisk forskning. Detta medför i sin tur att anställda vid sjukhuset har möjlighet att utveckla sina forskningsambitioner och att nyrekryteringen underlättas. Forskningsrönen kommer patienten till godo med förfinade operationstekniker, bättre undersökningsmetoder och mer precisa diagnoser.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.