På tisdagen överlämnade Lions Club Storå ett rejält bidrag till Linde bergslags församling inför den stundande julhelgen. Gåvan som är öronmärkt till de som har behov av ekonomiskt stöd lokalt i den norra delen av Lindesbergs församling mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindblom.
– Det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarade Susanne.
Med stöd av ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan kunde Mikael Stark och Arne Andersson från Lions Club Storå överlämna en rejäl julklapp till Linde bergslags församling. Totalt 11 000 kronor i form av 22 presentkort på 500 kronor vardera, som kommer fördelas till sökande i Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg. Mikael stark, president på Lions Club Storå förklarar att man haft ett riktigt bra år som resulterat i att man kunnat dubblera stödet.
– Vi har delat ut stöd inför jul under ett antal år, förra året skänkte vi 5 000 kronor. Nu har vi haft ett riktigt bra år och det har gjort att vi har haft möjlighet att höja beloppet till det dubbla, så idag kan vi dela ut 10 000 kronor från Lions Club Storå, vilket står på checken som vi räcker över. Sedan har ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan bidragit med ytterligare 1 000 kronor, så totalt har vi 11 000 kronor att överlämna, vilket känns bra med tanke på det ökade behovet, förklarar Mikael.
Presentkorten mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindholm som förklarar att antalet ansökningar i år är större än tidigare, med tanke på att hushållens kostnader ökat i samband med att priset för el och mat rusat under året.
– I det här området finns det väldigt stora sociala problem, det är många människor som har det ekonomiskt kämpigt. Jag har arbetat här som diakon sedan 2019 och jag ser verkligen att behovet har ökat under åren som jag har jobbat i församlingen. Vi har många fler ansökningar i år och det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarar Susanne Lindblom.
Redan under dagen kommer man gå igenom ansökningarna som kommit in till församlingen för att så snabbt som möjligt under veckan kunna lämna besked till sökande i god tid före den stundande julhelgen.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.