På tisdagen överlämnade Lions Club Storå ett rejält bidrag till Linde bergslags församling inför den stundande julhelgen. Gåvan som är öronmärkt till de som har behov av ekonomiskt stöd lokalt i den norra delen av Lindesbergs församling mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindblom.
– Det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarade Susanne.
Med stöd av ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan kunde Mikael Stark och Arne Andersson från Lions Club Storå överlämna en rejäl julklapp till Linde bergslags församling. Totalt 11 000 kronor i form av 22 presentkort på 500 kronor vardera, som kommer fördelas till sökande i Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg. Mikael stark, president på Lions Club Storå förklarar att man haft ett riktigt bra år som resulterat i att man kunnat dubblera stödet.
– Vi har delat ut stöd inför jul under ett antal år, förra året skänkte vi 5 000 kronor. Nu har vi haft ett riktigt bra år och det har gjort att vi har haft möjlighet att höja beloppet till det dubbla, så idag kan vi dela ut 10 000 kronor från Lions Club Storå, vilket står på checken som vi räcker över. Sedan har ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan bidragit med ytterligare 1 000 kronor, så totalt har vi 11 000 kronor att överlämna, vilket känns bra med tanke på det ökade behovet, förklarar Mikael.
Presentkorten mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindholm som förklarar att antalet ansökningar i år är större än tidigare, med tanke på att hushållens kostnader ökat i samband med att priset för el och mat rusat under året.
– I det här området finns det väldigt stora sociala problem, det är många människor som har det ekonomiskt kämpigt. Jag har arbetat här som diakon sedan 2019 och jag ser verkligen att behovet har ökat under åren som jag har jobbat i församlingen. Vi har många fler ansökningar i år och det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarar Susanne Lindblom.
Redan under dagen kommer man gå igenom ansökningarna som kommit in till församlingen för att så snabbt som möjligt under veckan kunna lämna besked till sökande i god tid före den stundande julhelgen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.