På tisdagen överlämnade Lions Club Storå ett rejält bidrag till Linde bergslags församling inför den stundande julhelgen. Gåvan som är öronmärkt till de som har behov av ekonomiskt stöd lokalt i den norra delen av Lindesbergs församling mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindblom.
– Det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarade Susanne.
Med stöd av ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan kunde Mikael Stark och Arne Andersson från Lions Club Storå överlämna en rejäl julklapp till Linde bergslags församling. Totalt 11 000 kronor i form av 22 presentkort på 500 kronor vardera, som kommer fördelas till sökande i Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg. Mikael stark, president på Lions Club Storå förklarar att man haft ett riktigt bra år som resulterat i att man kunnat dubblera stödet.
– Vi har delat ut stöd inför jul under ett antal år, förra året skänkte vi 5 000 kronor. Nu har vi haft ett riktigt bra år och det har gjort att vi har haft möjlighet att höja beloppet till det dubbla, så idag kan vi dela ut 10 000 kronor från Lions Club Storå, vilket står på checken som vi räcker över. Sedan har ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan bidragit med ytterligare 1 000 kronor, så totalt har vi 11 000 kronor att överlämna, vilket känns bra med tanke på det ökade behovet, förklarar Mikael.
Presentkorten mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindholm som förklarar att antalet ansökningar i år är större än tidigare, med tanke på att hushållens kostnader ökat i samband med att priset för el och mat rusat under året.
– I det här området finns det väldigt stora sociala problem, det är många människor som har det ekonomiskt kämpigt. Jag har arbetat här som diakon sedan 2019 och jag ser verkligen att behovet har ökat under åren som jag har jobbat i församlingen. Vi har många fler ansökningar i år och det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarar Susanne Lindblom.
Redan under dagen kommer man gå igenom ansökningarna som kommit in till församlingen för att så snabbt som möjligt under veckan kunna lämna besked till sökande i god tid före den stundande julhelgen.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.