På tisdagen överlämnade Lions Club Storå ett rejält bidrag till Linde bergslags församling inför den stundande julhelgen. Gåvan som är öronmärkt till de som har behov av ekonomiskt stöd lokalt i den norra delen av Lindesbergs församling mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindblom.
– Det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarade Susanne.
Med stöd av ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan kunde Mikael Stark och Arne Andersson från Lions Club Storå överlämna en rejäl julklapp till Linde bergslags församling. Totalt 11 000 kronor i form av 22 presentkort på 500 kronor vardera, som kommer fördelas till sökande i Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg. Mikael stark, president på Lions Club Storå förklarar att man haft ett riktigt bra år som resulterat i att man kunnat dubblera stödet.
– Vi har delat ut stöd inför jul under ett antal år, förra året skänkte vi 5 000 kronor. Nu har vi haft ett riktigt bra år och det har gjort att vi har haft möjlighet att höja beloppet till det dubbla, så idag kan vi dela ut 10 000 kronor från Lions Club Storå, vilket står på checken som vi räcker över. Sedan har ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan bidragit med ytterligare 1 000 kronor, så totalt har vi 11 000 kronor att överlämna, vilket känns bra med tanke på det ökade behovet, förklarar Mikael.
Presentkorten mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindholm som förklarar att antalet ansökningar i år är större än tidigare, med tanke på att hushållens kostnader ökat i samband med att priset för el och mat rusat under året.
– I det här området finns det väldigt stora sociala problem, det är många människor som har det ekonomiskt kämpigt. Jag har arbetat här som diakon sedan 2019 och jag ser verkligen att behovet har ökat under åren som jag har jobbat i församlingen. Vi har många fler ansökningar i år och det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarar Susanne Lindblom.
Redan under dagen kommer man gå igenom ansökningarna som kommit in till församlingen för att så snabbt som möjligt under veckan kunna lämna besked till sökande i god tid före den stundande julhelgen.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.