På tisdagen överlämnade Lions Club Storå ett rejält bidrag till Linde bergslags församling inför den stundande julhelgen. Gåvan som är öronmärkt till de som har behov av ekonomiskt stöd lokalt i den norra delen av Lindesbergs församling mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindblom.
– Det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarade Susanne.
Med stöd av ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan kunde Mikael Stark och Arne Andersson från Lions Club Storå överlämna en rejäl julklapp till Linde bergslags församling. Totalt 11 000 kronor i form av 22 presentkort på 500 kronor vardera, som kommer fördelas till sökande i Guldsmedshyttan, Storå, Stråssa och Ramsberg. Mikael stark, president på Lions Club Storå förklarar att man haft ett riktigt bra år som resulterat i att man kunnat dubblera stödet.
– Vi har delat ut stöd inför jul under ett antal år, förra året skänkte vi 5 000 kronor. Nu har vi haft ett riktigt bra år och det har gjort att vi har haft möjlighet att höja beloppet till det dubbla, så idag kan vi dela ut 10 000 kronor från Lions Club Storå, vilket står på checken som vi räcker över. Sedan har ICA Trivselköp i Guldsmedshyttan bidragit med ytterligare 1 000 kronor, så totalt har vi 11 000 kronor att överlämna, vilket känns bra med tanke på det ökade behovet, förklarar Mikael.
Presentkorten mottogs tacksamt av diakon Susanne Lindholm som förklarar att antalet ansökningar i år är större än tidigare, med tanke på att hushållens kostnader ökat i samband med att priset för el och mat rusat under året.
– I det här området finns det väldigt stora sociala problem, det är många människor som har det ekonomiskt kämpigt. Jag har arbetat här som diakon sedan 2019 och jag ser verkligen att behovet har ökat under åren som jag har jobbat i församlingen. Vi har många fler ansökningar i år och det här ger oss en fantastisk möjlighet att kunna bidra med ekonomiskt stöd lokalt, vi är så tacksamma för detta, förklarar Susanne Lindblom.
Redan under dagen kommer man gå igenom ansökningarna som kommit in till församlingen för att så snabbt som möjligt under veckan kunna lämna besked till sökande i god tid före den stundande julhelgen.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.