Hon är kanske mest känd för sitt enorma engagemang i musikfestivalen Augustibuller. Men nu blir hon även arrangör för andra evenemang i Lindesberg. Lisa Ardesjö har nämligen anställts för att ta över t ex sommarsaluten, nationaldagsfirandet och mycket annat.
De evenemang som tidigare drevs i regi av turistbyrån kommer fortsättningsvis att drivas av det nya bolaget Upplev Lindesberg AB, som har startats av Egeryds Fastigheter och är en del i den nya utvecklingsenheten med förankring i Lindesbergs kommun. Lisa Ardesjö har anställts av Upplev Lindesberg och kommer helt och hållet arbeta med evenemang av olika slag.
-Nu har jag precis kommit igång med det här, så inledningsvis handlar det om att se till att de evenemang som tidigare har arrangerats kommer att rulla på som vanligt, förklarar Lisa.
Dock framgår ganska snart att hennes vilja att göra så mycket mer lyser igenom.
-Det blir nog så att man i mån av tid försöker ordna med nya saker också. Och troligtvis blir det ett nytt inslag redan i sommar, att vi varje torsdag ordnar med motorträffar på Rådhustorget. Tanken är att alla motorintresserade kan träffas här och visa upp sina bilar eller motorcyklar och samtidigt träffa andra likasinnade, förklarar hon.
Lisa Ardesjö berättar vidare att man även vill knyta detta samman med båtentusiasterna, så att man får såväl båtar, bilar och motorcyklar samlade i området och därmed skapar liv och rörelse såväl på land som till sjöss – så att säga.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.