Hon är kanske mest känd för sitt enorma engagemang i musikfestivalen Augustibuller. Men nu blir hon även arrangör för andra evenemang i Lindesberg. Lisa Ardesjö har nämligen anställts för att ta över t ex sommarsaluten, nationaldagsfirandet och mycket annat.
De evenemang som tidigare drevs i regi av turistbyrån kommer fortsättningsvis att drivas av det nya bolaget Upplev Lindesberg AB, som har startats av Egeryds Fastigheter och är en del i den nya utvecklingsenheten med förankring i Lindesbergs kommun. Lisa Ardesjö har anställts av Upplev Lindesberg och kommer helt och hållet arbeta med evenemang av olika slag.
-Nu har jag precis kommit igång med det här, så inledningsvis handlar det om att se till att de evenemang som tidigare har arrangerats kommer att rulla på som vanligt, förklarar Lisa.
Dock framgår ganska snart att hennes vilja att göra så mycket mer lyser igenom.
-Det blir nog så att man i mån av tid försöker ordna med nya saker också. Och troligtvis blir det ett nytt inslag redan i sommar, att vi varje torsdag ordnar med motorträffar på Rådhustorget. Tanken är att alla motorintresserade kan träffas här och visa upp sina bilar eller motorcyklar och samtidigt träffa andra likasinnade, förklarar hon.
Lisa Ardesjö berättar vidare att man även vill knyta detta samman med båtentusiasterna, så att man får såväl båtar, bilar och motorcyklar samlade i området och därmed skapar liv och rörelse såväl på land som till sjöss – så att säga.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.