Hon är kanske mest känd för sitt enorma engagemang i musikfestivalen Augustibuller. Men nu blir hon även arrangör för andra evenemang i Lindesberg. Lisa Ardesjö har nämligen anställts för att ta över t ex sommarsaluten, nationaldagsfirandet och mycket annat.
De evenemang som tidigare drevs i regi av turistbyrån kommer fortsättningsvis att drivas av det nya bolaget Upplev Lindesberg AB, som har startats av Egeryds Fastigheter och är en del i den nya utvecklingsenheten med förankring i Lindesbergs kommun. Lisa Ardesjö har anställts av Upplev Lindesberg och kommer helt och hållet arbeta med evenemang av olika slag.
-Nu har jag precis kommit igång med det här, så inledningsvis handlar det om att se till att de evenemang som tidigare har arrangerats kommer att rulla på som vanligt, förklarar Lisa.
Dock framgår ganska snart att hennes vilja att göra så mycket mer lyser igenom.
-Det blir nog så att man i mån av tid försöker ordna med nya saker också. Och troligtvis blir det ett nytt inslag redan i sommar, att vi varje torsdag ordnar med motorträffar på Rådhustorget. Tanken är att alla motorintresserade kan träffas här och visa upp sina bilar eller motorcyklar och samtidigt träffa andra likasinnade, förklarar hon.
Lisa Ardesjö berättar vidare att man även vill knyta detta samman med båtentusiasterna, så att man får såväl båtar, bilar och motorcyklar samlade i området och därmed skapar liv och rörelse såväl på land som till sjöss – så att säga.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.