Lisa Nilsson och Klara Sahlén hamnade mitt i kaoset när barn flydde till Mejk. Foto: Camilla Lagerman
Lisa och Klara tog hand om ledsna och chockade barn: ”Såg skräcken i deras ögon”
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
På onsdagseftermiddagen var arbetsdagen i full gång på Mejk, där både Lisa Nilsson och Klara Sahlén jobbar. Klockan 12:45 får de syn på en massa barn som står i entrén, sedan bryter kaoset ut.
– Jag hörde först bara höga skrik, och trodde att det var slagsmål utanför, säger Klara.
– Det kom in en massa barn, som jag vet inte får lämna skolområdet då de är för små, så jag började fundera på vad klockan var och vad de gjorde här. Vi gick ut till dörrarna och då stod de bara där, 50-60 barn som bara grät och skrek, berättar Lisa.
Foto: Camilla Lagerman
Chockade och ledsna försökte barnen förmedla vad som hände, men alla pratade samtidigt, vilket gjorde det svårt för personalen på Mejk att förstå till en början. Tillslut förstod man att något hade hänt på Brotorpsskolan och att barnen flytt, då de befann sig utomhus. Tillsammans lyckades man förflytta barnen till en grusplätt för att de inte skulle stå på parkeringen.
– Vi visste inte vad vi skulle göra, det var verkligen en helt ny situation. Instinktivt hämtade vi fika och körde ut så de hade något att göra. En flicka bara stod och skakade, så jag gav henne min tröja, men hon fortsatte skaka, hon var så ledsen, berättar Lisa.
Mitt i kaoset försökte man få kontakt med barnens föräldrar, och frågade efter telefonnummer och namn, något som blev svårare än man trott. Tillsammans med några fritidspedagoger som anslutit från skolan, gjorde man sitt yttersta för att återförena barnen med sina anhöriga.
– Det var nästan omöjligt att hitta nummer när vi sökte, så då började jag söka på Facebook, men är man inte vänner så kan man inte ringa till varandra, så då började jag skriva meddelanden, och till slut började föräldrar ringa upp. Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
– Barnen var så ledsna att de inte kunde föräldrarnas nummer, de hade ju panik. Man såg skräcken i deras ögon, säger Klara.
Foto: Camilla Lagerman
Strax efter klockan 14:30 hade de sista barnen lämnat Mejk, och nu började det sjunka in för personalen vad de hade varit med om.
– Man hade ingen tidsuppfattning, och jag hamnade typ i chock själv, vi började gråta, säger Klara.
– Luften gick ur mig, då kom tanken på mina egna barn, men på den skolan var det helt lugnt. Men idag känns det som att man har jobbat en julhandel, man är helt slut, säger Lisa.
Under torsdagen är flera anställda på Mejk hemma med sina barn som upplevde skräcktimmarna under inrymningen. Man har dock pratat igenom händelsen med varandra, och många föräldrar har stannat till i butiken för att tacka för deras insats.
– Det är jättemånga föräldrar som har tackat, men jag gjorde bara det som jag hade velat att någon gjorde för mitt barn, avslutar Lisa.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.