Vattendragen i Lindesberg är redo för höstrusket. Linde Energi har nu genomfört de åtgärder som krävs och det betyder att vattendragen klarar av att svälja eventuell nederbörd, utan att hota fastigheter i närheten av sjöar och åar.-I nuläget ser det mycket bra ut, konstaterar Göran Karlsson på Linde Energi.
Hösten har inte inneburit några större mängder nederbörd så här långt – och så får det gärna fortsätta, tycker man på energibolaget. Just nu ser man ingen eller mycket liten risk för översvämningar i Lindesberg. Längs med Bottenån syns det tydligt att föreberedelserna är genomförda, där vattenlinjen krupit sig allt längre bort från strandkanten.
-Vi har tömt sjön på den mängd vatten vi räknar med skall falla under höstmånaderna, så nu ligger vi i fas för att ta emot 150 millimeter regn, som är det normala för perioden, säger Göran och syftar på perioden oktober – december.
Markerna är dock idag mättade och grundvattennivån är hög. Det innebär att det inte behövs så väldigt mycket mer än den normala nederbörden för att inverkan skall bli påtaglig. Göran Karlsson tror att det räcker med 50 millimeter över det normala.
-Ja, får vi strax över 200 millimeter så kan det bli risk för översvämning och det beror på att markerna är mättade. Allt regn som faller åker därför direkt ut i vattendragen, säger Göran som har varit med om tidigare ruskperioder och därför inte förlitar sig på att prognoserna alltid håller.
-Vi minns ju mycket väl året 2000. Då fick vi mellan 350-360 millimeter under samma period och då ställde det till det rejält. Nu får vi ändå hoppas att hösten fortsätter som den har börjat, säger han.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.