Vattendragen i Lindesberg är redo för höstrusket. Linde Energi har nu genomfört de åtgärder som krävs och det betyder att vattendragen klarar av att svälja eventuell nederbörd, utan att hota fastigheter i närheten av sjöar och åar.-I nuläget ser det mycket bra ut, konstaterar Göran Karlsson på Linde Energi.
Hösten har inte inneburit några större mängder nederbörd så här långt – och så får det gärna fortsätta, tycker man på energibolaget. Just nu ser man ingen eller mycket liten risk för översvämningar i Lindesberg. Längs med Bottenån syns det tydligt att föreberedelserna är genomförda, där vattenlinjen krupit sig allt längre bort från strandkanten.
-Vi har tömt sjön på den mängd vatten vi räknar med skall falla under höstmånaderna, så nu ligger vi i fas för att ta emot 150 millimeter regn, som är det normala för perioden, säger Göran och syftar på perioden oktober – december.
Markerna är dock idag mättade och grundvattennivån är hög. Det innebär att det inte behövs så väldigt mycket mer än den normala nederbörden för att inverkan skall bli påtaglig. Göran Karlsson tror att det räcker med 50 millimeter över det normala.
-Ja, får vi strax över 200 millimeter så kan det bli risk för översvämning och det beror på att markerna är mättade. Allt regn som faller åker därför direkt ut i vattendragen, säger Göran som har varit med om tidigare ruskperioder och därför inte förlitar sig på att prognoserna alltid håller.
-Vi minns ju mycket väl året 2000. Då fick vi mellan 350-360 millimeter under samma period och då ställde det till det rejält. Nu får vi ändå hoppas att hösten fortsätter som den har börjat, säger han.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.