Vattendragen i Lindesberg är redo för höstrusket. Linde Energi har nu genomfört de åtgärder som krävs och det betyder att vattendragen klarar av att svälja eventuell nederbörd, utan att hota fastigheter i närheten av sjöar och åar.-I nuläget ser det mycket bra ut, konstaterar Göran Karlsson på Linde Energi.
Hösten har inte inneburit några större mängder nederbörd så här långt – och så får det gärna fortsätta, tycker man på energibolaget. Just nu ser man ingen eller mycket liten risk för översvämningar i Lindesberg. Längs med Bottenån syns det tydligt att föreberedelserna är genomförda, där vattenlinjen krupit sig allt längre bort från strandkanten.
-Vi har tömt sjön på den mängd vatten vi räknar med skall falla under höstmånaderna, så nu ligger vi i fas för att ta emot 150 millimeter regn, som är det normala för perioden, säger Göran och syftar på perioden oktober – december.
Markerna är dock idag mättade och grundvattennivån är hög. Det innebär att det inte behövs så väldigt mycket mer än den normala nederbörden för att inverkan skall bli påtaglig. Göran Karlsson tror att det räcker med 50 millimeter över det normala.
-Ja, får vi strax över 200 millimeter så kan det bli risk för översvämning och det beror på att markerna är mättade. Allt regn som faller åker därför direkt ut i vattendragen, säger Göran som har varit med om tidigare ruskperioder och därför inte förlitar sig på att prognoserna alltid håller.
-Vi minns ju mycket väl året 2000. Då fick vi mellan 350-360 millimeter under samma period och då ställde det till det rejält. Nu får vi ändå hoppas att hösten fortsätter som den har börjat, säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.