Vattendragen i Lindesberg är redo för höstrusket. Linde Energi har nu genomfört de åtgärder som krävs och det betyder att vattendragen klarar av att svälja eventuell nederbörd, utan att hota fastigheter i närheten av sjöar och åar.-I nuläget ser det mycket bra ut, konstaterar Göran Karlsson på Linde Energi.
Hösten har inte inneburit några större mängder nederbörd så här långt – och så får det gärna fortsätta, tycker man på energibolaget. Just nu ser man ingen eller mycket liten risk för översvämningar i Lindesberg. Längs med Bottenån syns det tydligt att föreberedelserna är genomförda, där vattenlinjen krupit sig allt längre bort från strandkanten.
-Vi har tömt sjön på den mängd vatten vi räknar med skall falla under höstmånaderna, så nu ligger vi i fas för att ta emot 150 millimeter regn, som är det normala för perioden, säger Göran och syftar på perioden oktober – december.
Markerna är dock idag mättade och grundvattennivån är hög. Det innebär att det inte behövs så väldigt mycket mer än den normala nederbörden för att inverkan skall bli påtaglig. Göran Karlsson tror att det räcker med 50 millimeter över det normala.
-Ja, får vi strax över 200 millimeter så kan det bli risk för översvämning och det beror på att markerna är mättade. Allt regn som faller åker därför direkt ut i vattendragen, säger Göran som har varit med om tidigare ruskperioder och därför inte förlitar sig på att prognoserna alltid håller.
-Vi minns ju mycket väl året 2000. Då fick vi mellan 350-360 millimeter under samma period och då ställde det till det rejält. Nu får vi ändå hoppas att hösten fortsätter som den har börjat, säger han.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.