Vattendragen i Lindesberg är redo för höstrusket. Linde Energi har nu genomfört de åtgärder som krävs och det betyder att vattendragen klarar av att svälja eventuell nederbörd, utan att hota fastigheter i närheten av sjöar och åar.-I nuläget ser det mycket bra ut, konstaterar Göran Karlsson på Linde Energi.
Hösten har inte inneburit några större mängder nederbörd så här långt – och så får det gärna fortsätta, tycker man på energibolaget. Just nu ser man ingen eller mycket liten risk för översvämningar i Lindesberg. Längs med Bottenån syns det tydligt att föreberedelserna är genomförda, där vattenlinjen krupit sig allt längre bort från strandkanten.
-Vi har tömt sjön på den mängd vatten vi räknar med skall falla under höstmånaderna, så nu ligger vi i fas för att ta emot 150 millimeter regn, som är det normala för perioden, säger Göran och syftar på perioden oktober – december.
Markerna är dock idag mättade och grundvattennivån är hög. Det innebär att det inte behövs så väldigt mycket mer än den normala nederbörden för att inverkan skall bli påtaglig. Göran Karlsson tror att det räcker med 50 millimeter över det normala.
-Ja, får vi strax över 200 millimeter så kan det bli risk för översvämning och det beror på att markerna är mättade. Allt regn som faller åker därför direkt ut i vattendragen, säger Göran som har varit med om tidigare ruskperioder och därför inte förlitar sig på att prognoserna alltid håller.
-Vi minns ju mycket väl året 2000. Då fick vi mellan 350-360 millimeter under samma period och då ställde det till det rejält. Nu får vi ändå hoppas att hösten fortsätter som den har börjat, säger han.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.