Fem svenska författare besökte Lindeskolans aula under torsdagskvällen, tillsammans med Lindesbergs omtyckta poet och konferencier Arne Johnsson bjöds det i vanlig ordning på en slukande författarträff inför en nästintill fullsatt aula.
Litteraturen stod i fokus under torsdagskvällen när den årliga författarträffen Bokens Dag hade sitt 19:e raka evenemang, fem svenska författare deltog på scen och tillsammans med Lindesbergs otroligt uppskattade konferencier Arne Johnsson så bjöds det på både skratt och tårar.
Bara några dagar innan Bokens Dag redovisas vinnarna av Augustpriset, ett stort litteraturpris som varje år delas ut till en svensk författare.
Trots att Lindesbergs stora författarevenemang fått besök av hela 5 augustpristagare sedan tidigare så var det första gången som hela 3 nominerade författare gästade Bokens Dag under samma år där den kvinnliga trion Anna-Karin Palm, Ingrid Carlberg och Nina Wähä under året blivit nominerade för sina hårda arbeten med sina böcker.
– Jag har tidigare jobbat i 20 år på Dagens Nyheter och gillar att göra research, när jag läst runt om just Alfred Nobel så märkte jag att det inte finns någon bok om honom som är helt oberoende från det stora priset, att skriva den boken blev helt enkelt en utmaning som jag inte kunde motstå, menar Ingrid som fick äran att inleda Bokens Dag som första talare.
Kvällen fortsatte med att den rutinerade barnboksförfattaren Mårten Melin läste upp flera dikter från sin nya bok ”Min längtan kvar”, en diktbok för barn- och ungdomar som innehåller både sorgliga och kärleksfulla ungdomsdikter, trots boken ålderskategori så verkade dikterna även gå hem hos många vuxna då flera personer i publiken gick från glada miner till ledsamma under författarens högläsning.
Anna-Karin Palm fick avsluta ”första akten” med att berätta om sin skrivna memoar som handlar om den vilje-starka författaren Selma Lagerlöf, därefter bjöds publiken på förtäring och boksignering där man fick träffa personerna bakom de omtalande böckerna.
Författarna Håkan Nesser och Nina Wähä avslutade Bokens Dag med att berätta om sina nyutgivna böcker där de båda avslutade sina uppträdanden med att berätta om sina framtida skrivna verk.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.