Fem svenska författare besökte Lindeskolans aula under torsdagskvällen, tillsammans med Lindesbergs omtyckta poet och konferencier Arne Johnsson bjöds det i vanlig ordning på en slukande författarträff inför en nästintill fullsatt aula.
Litteraturen stod i fokus under torsdagskvällen när den årliga författarträffen Bokens Dag hade sitt 19:e raka evenemang, fem svenska författare deltog på scen och tillsammans med Lindesbergs otroligt uppskattade konferencier Arne Johnsson så bjöds det på både skratt och tårar.
Bara några dagar innan Bokens Dag redovisas vinnarna av Augustpriset, ett stort litteraturpris som varje år delas ut till en svensk författare.
Trots att Lindesbergs stora författarevenemang fått besök av hela 5 augustpristagare sedan tidigare så var det första gången som hela 3 nominerade författare gästade Bokens Dag under samma år där den kvinnliga trion Anna-Karin Palm, Ingrid Carlberg och Nina Wähä under året blivit nominerade för sina hårda arbeten med sina böcker.
– Jag har tidigare jobbat i 20 år på Dagens Nyheter och gillar att göra research, när jag läst runt om just Alfred Nobel så märkte jag att det inte finns någon bok om honom som är helt oberoende från det stora priset, att skriva den boken blev helt enkelt en utmaning som jag inte kunde motstå, menar Ingrid som fick äran att inleda Bokens Dag som första talare.
Kvällen fortsatte med att den rutinerade barnboksförfattaren Mårten Melin läste upp flera dikter från sin nya bok ”Min längtan kvar”, en diktbok för barn- och ungdomar som innehåller både sorgliga och kärleksfulla ungdomsdikter, trots boken ålderskategori så verkade dikterna även gå hem hos många vuxna då flera personer i publiken gick från glada miner till ledsamma under författarens högläsning.
Anna-Karin Palm fick avsluta ”första akten” med att berätta om sin skrivna memoar som handlar om den vilje-starka författaren Selma Lagerlöf, därefter bjöds publiken på förtäring och boksignering där man fick träffa personerna bakom de omtalande böckerna.
Författarna Håkan Nesser och Nina Wähä avslutade Bokens Dag med att berätta om sina nyutgivna böcker där de båda avslutade sina uppträdanden med att berätta om sina framtida skrivna verk.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.