Fem svenska författare besökte Lindeskolans aula under torsdagskvällen, tillsammans med Lindesbergs omtyckta poet och konferencier Arne Johnsson bjöds det i vanlig ordning på en slukande författarträff inför en nästintill fullsatt aula.
Litteraturen stod i fokus under torsdagskvällen när den årliga författarträffen Bokens Dag hade sitt 19:e raka evenemang, fem svenska författare deltog på scen och tillsammans med Lindesbergs otroligt uppskattade konferencier Arne Johnsson så bjöds det på både skratt och tårar.
Bara några dagar innan Bokens Dag redovisas vinnarna av Augustpriset, ett stort litteraturpris som varje år delas ut till en svensk författare.
Trots att Lindesbergs stora författarevenemang fått besök av hela 5 augustpristagare sedan tidigare så var det första gången som hela 3 nominerade författare gästade Bokens Dag under samma år där den kvinnliga trion Anna-Karin Palm, Ingrid Carlberg och Nina Wähä under året blivit nominerade för sina hårda arbeten med sina böcker.
– Jag har tidigare jobbat i 20 år på Dagens Nyheter och gillar att göra research, när jag läst runt om just Alfred Nobel så märkte jag att det inte finns någon bok om honom som är helt oberoende från det stora priset, att skriva den boken blev helt enkelt en utmaning som jag inte kunde motstå, menar Ingrid som fick äran att inleda Bokens Dag som första talare.
Kvällen fortsatte med att den rutinerade barnboksförfattaren Mårten Melin läste upp flera dikter från sin nya bok ”Min längtan kvar”, en diktbok för barn- och ungdomar som innehåller både sorgliga och kärleksfulla ungdomsdikter, trots boken ålderskategori så verkade dikterna även gå hem hos många vuxna då flera personer i publiken gick från glada miner till ledsamma under författarens högläsning.
Anna-Karin Palm fick avsluta ”första akten” med att berätta om sin skrivna memoar som handlar om den vilje-starka författaren Selma Lagerlöf, därefter bjöds publiken på förtäring och boksignering där man fick träffa personerna bakom de omtalande böckerna.
Författarna Håkan Nesser och Nina Wähä avslutade Bokens Dag med att berätta om sina nyutgivna böcker där de båda avslutade sina uppträdanden med att berätta om sina framtida skrivna verk.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.