Fem svenska författare besökte Lindeskolans aula under torsdagskvällen, tillsammans med Lindesbergs omtyckta poet och konferencier Arne Johnsson bjöds det i vanlig ordning på en slukande författarträff inför en nästintill fullsatt aula.
Litteraturen stod i fokus under torsdagskvällen när den årliga författarträffen Bokens Dag hade sitt 19:e raka evenemang, fem svenska författare deltog på scen och tillsammans med Lindesbergs otroligt uppskattade konferencier Arne Johnsson så bjöds det på både skratt och tårar.
Bara några dagar innan Bokens Dag redovisas vinnarna av Augustpriset, ett stort litteraturpris som varje år delas ut till en svensk författare.
Trots att Lindesbergs stora författarevenemang fått besök av hela 5 augustpristagare sedan tidigare så var det första gången som hela 3 nominerade författare gästade Bokens Dag under samma år där den kvinnliga trion Anna-Karin Palm, Ingrid Carlberg och Nina Wähä under året blivit nominerade för sina hårda arbeten med sina böcker.
– Jag har tidigare jobbat i 20 år på Dagens Nyheter och gillar att göra research, när jag läst runt om just Alfred Nobel så märkte jag att det inte finns någon bok om honom som är helt oberoende från det stora priset, att skriva den boken blev helt enkelt en utmaning som jag inte kunde motstå, menar Ingrid som fick äran att inleda Bokens Dag som första talare.
Kvällen fortsatte med att den rutinerade barnboksförfattaren Mårten Melin läste upp flera dikter från sin nya bok ”Min längtan kvar”, en diktbok för barn- och ungdomar som innehåller både sorgliga och kärleksfulla ungdomsdikter, trots boken ålderskategori så verkade dikterna även gå hem hos många vuxna då flera personer i publiken gick från glada miner till ledsamma under författarens högläsning.
Anna-Karin Palm fick avsluta ”första akten” med att berätta om sin skrivna memoar som handlar om den vilje-starka författaren Selma Lagerlöf, därefter bjöds publiken på förtäring och boksignering där man fick träffa personerna bakom de omtalande böckerna.
Författarna Håkan Nesser och Nina Wähä avslutade Bokens Dag med att berätta om sina nyutgivna böcker där de båda avslutade sina uppträdanden med att berätta om sina framtida skrivna verk.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.