Fem svenska författare besökte Lindeskolans aula under torsdagskvällen, tillsammans med Lindesbergs omtyckta poet och konferencier Arne Johnsson bjöds det i vanlig ordning på en slukande författarträff inför en nästintill fullsatt aula.
Litteraturen stod i fokus under torsdagskvällen när den årliga författarträffen Bokens Dag hade sitt 19:e raka evenemang, fem svenska författare deltog på scen och tillsammans med Lindesbergs otroligt uppskattade konferencier Arne Johnsson så bjöds det på både skratt och tårar.
Bara några dagar innan Bokens Dag redovisas vinnarna av Augustpriset, ett stort litteraturpris som varje år delas ut till en svensk författare.
Trots att Lindesbergs stora författarevenemang fått besök av hela 5 augustpristagare sedan tidigare så var det första gången som hela 3 nominerade författare gästade Bokens Dag under samma år där den kvinnliga trion Anna-Karin Palm, Ingrid Carlberg och Nina Wähä under året blivit nominerade för sina hårda arbeten med sina böcker.
– Jag har tidigare jobbat i 20 år på Dagens Nyheter och gillar att göra research, när jag läst runt om just Alfred Nobel så märkte jag att det inte finns någon bok om honom som är helt oberoende från det stora priset, att skriva den boken blev helt enkelt en utmaning som jag inte kunde motstå, menar Ingrid som fick äran att inleda Bokens Dag som första talare.
Kvällen fortsatte med att den rutinerade barnboksförfattaren Mårten Melin läste upp flera dikter från sin nya bok ”Min längtan kvar”, en diktbok för barn- och ungdomar som innehåller både sorgliga och kärleksfulla ungdomsdikter, trots boken ålderskategori så verkade dikterna även gå hem hos många vuxna då flera personer i publiken gick från glada miner till ledsamma under författarens högläsning.
Anna-Karin Palm fick avsluta ”första akten” med att berätta om sin skrivna memoar som handlar om den vilje-starka författaren Selma Lagerlöf, därefter bjöds publiken på förtäring och boksignering där man fick träffa personerna bakom de omtalande böckerna.
Författarna Håkan Nesser och Nina Wähä avslutade Bokens Dag med att berätta om sina nyutgivna böcker där de båda avslutade sina uppträdanden med att berätta om sina framtida skrivna verk.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.