Diskussionerna och idéerna har varit många när ämnet har varit att använda Lindesjön som en levande mötesplats. Senast i ledet presenterar en Örebrokonstnär en rad idéer som alla är bra – men svindyra.
Erfarenheten säger att dyra projekt läggs på is i väntan på bättre tider. Detta innebär naturligtvis att inget kommer ske. Men det går faktiskt att göra massor – helt gratis.
Politikerna är ense om att Lindesjön ska vara en levande oas mitt i Lindesbergs stad. En plats där båtliv, bad, serveringar med mera går hand i hand. Tyvärr går deras nytänkande och gamla strävan inte ihop, varför det inte händer ett dugg på fronten.
En försäljning av turistbyrån och spruthuset skulle öppna upp för nya möjligheter. Gällande spruthuset finns möjligheten att göra om dess nedre del till omklädningsrum och gå vidare på kulturchefens idé om att dumpa ett antal kubik sand för att skapa flera mindre sandstränder. Kan man dessutom få arrendera halva Sparbankens park, som ändå aldrig används till något, så har man skapat världens läge för picknicken eller solbadandet efter ett dopp i sjön. Samtidigt borde turistbyrån och Café Oscar säljas till en krögare som kan bedriva servering och eventuellt hålla med uthyrning av båtar och andra vattenfarkoster som hör sommaren till.
Gör det mer eller mindre fritt för folk att bygga egna bryggor. Båtlivet drar upp pulsen rejält. Dessutom torde det finnas ett intresse från boende i närheten av sjön, t ex i Brodalen och vid Lindeskolan, att få större tillgång till allt vad sjön har att erbjuda. En idé är att de kan bilda bryggföreningar som själva sköter vassklippning och underhåll på vissa utvalda platser nedanför Lindeskolan. Finns viljan bör den tas vara på.
Sälj det gamla pumphuset vid Sundsbron. Men sälj det ”rätt”. I kontraktet skall det tydligt stå att kravet ligger på köparen att här skall bedrivas serveringsverksamhet. En glassbar eller ett kafé – eller bådadera. Genom denna idé blir även den södra delen av sjön en mötesplats där folk kan träffas och njuta i solen. Idag används pumphuset mest till sporadiska utställningar, vilket sker ungefär lika ofta som Halleys komet far förbi på himlavalvet. Det är ett rent slöseri att låta pumphuset stå tomt och oanvänt.
Häv förbuden för böveln!
Strandpromenaden kl 09:00. Några BKT-arbetare sätter ihop utomhusscenen nedanför Café Oscar inför kvällens evenemang Sommarsaluten. Det är det enda tecknet på liv vid sjöns strand denna förmiddag. Nåväl, det är inte helt sant. Vi såg faktiskt en lom ett tiotal meter ut i vattnet också. Visserligen börjar hösten göra sig påmind, men detta scenario är faktiskt ganska normalt. Att det är dött vid sjön vill säga.
Står man på fast mark och blickar ut över sjön, så förstår man inte riktigt varför det är så dåligt med aktiviteter här. Men det har sin naturliga förklaring, och det syns nästan bara då man befinner sig ute på sjön: En stor fet förbudsskylt skriker ut budskapet om att det är absolut förbjudet att ha kul ute på sjön. Sommaraktiviteter som t ex vindsurfing, vattenskidåkning och vattenskoter är förbjudet. Skrattretande…
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.