Det öppna mötet inleddes med äppelmålning, vilket Storbacka (S) här praktiserar. Foto: Ida Lindkvist
Livliga diskussioner när skola stod i centrum
En inbjudan om ett öppet möte där tillfälle skulle ges att diskutera skola och skolpersonal gick ut, signerat Socialdemokraterna i Lindesberg. ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?” var frågorna som skulle stå i centrum, frågor som engagerar många. Uppslutningen var dock kanske inte enorm, men det hindrade inte livliga diskussioner, och till hjälp har de Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt.
Under ledning av Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt, sattes de som slutit upp till det öppna mötet igång. Kvällen ska komma att handla om skola, och de två frågorna som ska beröras är: ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?”.
– Ni är här för att hjälpa oss och för att vi ska få höra era synpunkter. Skola är huvudfokus ikväll. Vi är ute efter goda tankar och idéer, inleder Bengt Storbacka (S).
Men man börjar ändå med något helt annat, lite för att sätta igång tankekarusellen. De närvarande delar upp sig i tre grupper och varje grupp ställer sig på ett led framför en dörr. På dörren hänger ett stort, vitt papper som är uppdelat i drygt ett tjugotal rutor. Carina förklarar att de nu, i turordning och under sju minuter, ska rita ett äpple. Eller det man tänker på när man hör ordet äpple. Äppelmos, äppelpaj, äppelträd, äppelskrutt, äppelklyfta målas i rutorna, och Storbacka (S) skriver ”Mac Book” i en ruta.
– Det här är ett sätt att öppna upp tankarna, säger Carina när minuterna har passerat.
Linda Svahn (S) diskuterar med sina bordskamrater. Foto: Ida Lindkvist
Nu får man sätta sig ned igen, tillsammans med sin grupp, och Carina påtalar att det ligger postitlappar på borden, vilka
Foto: Ida Lindkvist
ska användas till att skriva ner sina egna åsikter och tankar på.
– Den viktigaste framgångsfaktorn hur barn ska klara skolan och hur personalen ska attraheras skriver ni ned, max tre tankar om varje, instruerar Carina.
Det är många tankar som får fart hos de olika individerna, och man kan snappa upp meningar såsom ”engagerade lärare”,
”motivation”, ”kompetenta lärare som ser barnen” och ”lärare som ser alla”. När de här lapparna sedan ska diskuteras blir deltagarna snart varse om att det inte är så lätt att alltid vara överens, utan att man tycker ganska olika i mångt och mycket. När Carina vill gå in och bryta för stunden protesterar grupperna högljutt, de anser sig behöva ytterligare någon minut på sig
Foto: Ida Lindkvist
att avsluta sina diskussioner.
– Ni har ett papper framför er på borden, ”Parkeringsruta” står det, och jag tror att det börjar bli dags att använda det här nu. Ni använder den till det som ni inte kan komma överens om nu, tipsar Carina.
Men allt kan ju allt som oftast bli bättre, och nu ska grupperna skriva ner fem förbättringsförslag. De får en stund på sig, och koncentrerat, samt över en kopp kaffe, ser man vart tankar, önskemål och visioner kan ta dem.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.