Det öppna mötet inleddes med äppelmålning, vilket Storbacka (S) här praktiserar. Foto: Ida Lindkvist
Livliga diskussioner när skola stod i centrum
En inbjudan om ett öppet möte där tillfälle skulle ges att diskutera skola och skolpersonal gick ut, signerat Socialdemokraterna i Lindesberg. ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?” var frågorna som skulle stå i centrum, frågor som engagerar många. Uppslutningen var dock kanske inte enorm, men det hindrade inte livliga diskussioner, och till hjälp har de Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt.
Under ledning av Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt, sattes de som slutit upp till det öppna mötet igång. Kvällen ska komma att handla om skola, och de två frågorna som ska beröras är: ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?”.
– Ni är här för att hjälpa oss och för att vi ska få höra era synpunkter. Skola är huvudfokus ikväll. Vi är ute efter goda tankar och idéer, inleder Bengt Storbacka (S).
Men man börjar ändå med något helt annat, lite för att sätta igång tankekarusellen. De närvarande delar upp sig i tre grupper och varje grupp ställer sig på ett led framför en dörr. På dörren hänger ett stort, vitt papper som är uppdelat i drygt ett tjugotal rutor. Carina förklarar att de nu, i turordning och under sju minuter, ska rita ett äpple. Eller det man tänker på när man hör ordet äpple. Äppelmos, äppelpaj, äppelträd, äppelskrutt, äppelklyfta målas i rutorna, och Storbacka (S) skriver ”Mac Book” i en ruta.
– Det här är ett sätt att öppna upp tankarna, säger Carina när minuterna har passerat.
Linda Svahn (S) diskuterar med sina bordskamrater. Foto: Ida Lindkvist
Nu får man sätta sig ned igen, tillsammans med sin grupp, och Carina påtalar att det ligger postitlappar på borden, vilka
Foto: Ida Lindkvist
ska användas till att skriva ner sina egna åsikter och tankar på.
– Den viktigaste framgångsfaktorn hur barn ska klara skolan och hur personalen ska attraheras skriver ni ned, max tre tankar om varje, instruerar Carina.
Det är många tankar som får fart hos de olika individerna, och man kan snappa upp meningar såsom ”engagerade lärare”,
”motivation”, ”kompetenta lärare som ser barnen” och ”lärare som ser alla”. När de här lapparna sedan ska diskuteras blir deltagarna snart varse om att det inte är så lätt att alltid vara överens, utan att man tycker ganska olika i mångt och mycket. När Carina vill gå in och bryta för stunden protesterar grupperna högljutt, de anser sig behöva ytterligare någon minut på sig
Foto: Ida Lindkvist
att avsluta sina diskussioner.
– Ni har ett papper framför er på borden, ”Parkeringsruta” står det, och jag tror att det börjar bli dags att använda det här nu. Ni använder den till det som ni inte kan komma överens om nu, tipsar Carina.
Men allt kan ju allt som oftast bli bättre, och nu ska grupperna skriva ner fem förbättringsförslag. De får en stund på sig, och koncentrerat, samt över en kopp kaffe, ser man vart tankar, önskemål och visioner kan ta dem.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Bottenån förbereder kommunen en minnesplats för veteraner. Foto: Lindesbergs kommun
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.