Det öppna mötet inleddes med äppelmålning, vilket Storbacka (S) här praktiserar. Foto: Ida Lindkvist
Livliga diskussioner när skola stod i centrum
En inbjudan om ett öppet möte där tillfälle skulle ges att diskutera skola och skolpersonal gick ut, signerat Socialdemokraterna i Lindesberg. ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?” var frågorna som skulle stå i centrum, frågor som engagerar många. Uppslutningen var dock kanske inte enorm, men det hindrade inte livliga diskussioner, och till hjälp har de Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt.
Under ledning av Carina Oskarsson, ombudsman för Socialdemokraternas partidistrikt, sattes de som slutit upp till det öppna mötet igång. Kvällen ska komma att handla om skola, och de två frågorna som ska beröras är: ”Vad är viktigt för att barnen ska klara skolan?” och ”Hur attraherar vi personal till skolan?”.
– Ni är här för att hjälpa oss och för att vi ska få höra era synpunkter. Skola är huvudfokus ikväll. Vi är ute efter goda tankar och idéer, inleder Bengt Storbacka (S).
Men man börjar ändå med något helt annat, lite för att sätta igång tankekarusellen. De närvarande delar upp sig i tre grupper och varje grupp ställer sig på ett led framför en dörr. På dörren hänger ett stort, vitt papper som är uppdelat i drygt ett tjugotal rutor. Carina förklarar att de nu, i turordning och under sju minuter, ska rita ett äpple. Eller det man tänker på när man hör ordet äpple. Äppelmos, äppelpaj, äppelträd, äppelskrutt, äppelklyfta målas i rutorna, och Storbacka (S) skriver ”Mac Book” i en ruta.
– Det här är ett sätt att öppna upp tankarna, säger Carina när minuterna har passerat.
Linda Svahn (S) diskuterar med sina bordskamrater. Foto: Ida Lindkvist
Nu får man sätta sig ned igen, tillsammans med sin grupp, och Carina påtalar att det ligger postitlappar på borden, vilka
Foto: Ida Lindkvist
ska användas till att skriva ner sina egna åsikter och tankar på.
– Den viktigaste framgångsfaktorn hur barn ska klara skolan och hur personalen ska attraheras skriver ni ned, max tre tankar om varje, instruerar Carina.
Det är många tankar som får fart hos de olika individerna, och man kan snappa upp meningar såsom ”engagerade lärare”,
”motivation”, ”kompetenta lärare som ser barnen” och ”lärare som ser alla”. När de här lapparna sedan ska diskuteras blir deltagarna snart varse om att det inte är så lätt att alltid vara överens, utan att man tycker ganska olika i mångt och mycket. När Carina vill gå in och bryta för stunden protesterar grupperna högljutt, de anser sig behöva ytterligare någon minut på sig
Foto: Ida Lindkvist
att avsluta sina diskussioner.
– Ni har ett papper framför er på borden, ”Parkeringsruta” står det, och jag tror att det börjar bli dags att använda det här nu. Ni använder den till det som ni inte kan komma överens om nu, tipsar Carina.
Men allt kan ju allt som oftast bli bättre, och nu ska grupperna skriva ner fem förbättringsförslag. De får en stund på sig, och koncentrerat, samt över en kopp kaffe, ser man vart tankar, önskemål och visioner kan ta dem.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...