På vissa sjöar ligger isarna fortfarande alldeles blanka, som en stor spegel. En inbjudande syn för alla dem som uppskattar en tur på långfärdsskridskorna en vacker helgdagsmorgon.
Men även om isarna bar för någon eller några veckor sedan, så finns idag betydligt mycket större risker för tillbud. Efter de kraftigt skiftande temperaturerna, och i samband med hård blåst, varnar nu räddningstjänsten för mycket stora risker.
-Vi vill inte ha några drunkningstillbud, konstaterar räddningschef Zamo Kristensson.
Lindesjöns is gapar stort där strömmen far tvärsigenom, från Loppholmarnas udde till Sundsbron. Men i de södra delarna av sjön ligger isen fortfarande kompakt – och kan uppfattas som ”OK”. Fel.
-Även om isen ser OK ut så är den inte det. Vatten som tränger upp och lägger sig ovanpå isen kan göra det svårt att se och bedöma läget. Dessutom äts isen upp underifrån när det är mildgrader, då ser man inte alltid att isen blivit dålig och inte längre bär, säger Zamo.
Enligt räddningstjänsten är det fel att dela upp sjöarna i kategorier, vilka som är farliga och mindre farliga.
-Alla sjöar är farliga, säger Zamo.
Det finns dock större risker i vissa vattendrag, de stora sjöarna till exempel.
-Sjöar med kraftiga strömmar och stora in- och utlopp är helt klart farligare. Och man bör som skridskoåkare hålla sig borta ifrån dessa områden, och även undvika att fara upp längs ån. Det krävs en ordentligt kall och ihållande vinter för att man ska kunna färdas upp i åarna utan att utsätta sig för stora risker, konstaterar räddningschefen.
Hittills denna vinter har inga tillbud inträffat.
-Vi får verkligen hoppas det fortsätter så också.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.