För ett par veckor sedan uppmärksammades Lindesbergs politiker om det påtagliga mörker som boende i södra stadsdelen upplever. Ett mörker som kom till följd av få fungerande belysningsarmaturer. Nu har man ”tänt lyset” på söder igen, upplyser man om.
Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, har själv engagerat sig i frågan sedan en medborgare skrev till kommunen med anledning av mörkret. (Läs tidigare artikel). Idag kan hon glatt konstatera att BKT har åtgärdat saken och att tidigare släckta armaturer tänds på kvällarna som det är tänkt.
– Man har bytt ut de trasiga lamporna, så nu är det inte ett totalt mörker där längre och det känns väldigt skönt att det blev gjort nu, kommenterar hon.
Samtidigt har Irja Gustavsson fått veta att ytterligare ett ”mörkerproblem”, även detta grundat på en medborgares engagemang att påverka, nu kommer att åtgärdas. Det är gällande den så kallade ”pulkabacken” vid Stadsskogen 2 som man beslutat investera i såväl reparation av befintliga armaturer som installation av kompletterande armaturer.
– Jag har inte sett det med egna ögon, men enligt medborgaren som skrivit till oss så är det väldigt mörkt på den här platsen. Därför känns det så bra att nu kunna berätta att det här kommer att bli åtgärdat. Från BKT har man lovat att allt skall vara ordnat innan årsskiftet, berättar Gustavsson.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.