Imorgon, lördag, kommer den välkände körledaren Kjell Lönnå till Lindesberg, och med sig har han hela Sundsvalls kammarkör. De kommer att bjuda på en härlig blandning musik. Kjell Lönnå leder tre olika körer, varav Sundsvalls kammarkör är en, och det är med dem han imorgon besöker Kristinakyrkan.
– Det är en av Sveriges bästa, välkända körer. Jag har hållit på i många år och blivit någon slags guru i körvärlden. Så imorgon kommer vi till Lindesberg, vi är 42 stycken. Vi är en av de mest turnerande körerna i Sverige. Vi är mycket utomlands, nyss var vi på Malta och hade tre konserter. Men vi turnerar också mycket i Sverige, nyligen var vi i Stockholm, Lund och på söndag ska vi till Orsa, berättar Kjell.
Kjell som faktiskt har rötter i Lindesberg, inte minst inom körkulturen, tycker att det ska bli extra roligt att besöka Lindesberg.
– Min mor kommer från Lindesberg och växte upp där, och många av mina släktingar var engagerade i körvärlden, min morbror till exempel var med och startade Harmoni.
Och imorgon kommer det att bjudas på en salig blandning, något för alla.
– Vi har 7,8 solister så det blir ett mycket omväxlande program. Alla som älskar sång och musik, och det är väl de flesta, bör komma. I vårt program överbygger vi alla åldrar.
Konserten kommer att börja klockan 17 i Kristinakyrkan. Förköp går att göra på Akademibokhandeln samt två timmar före.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.