Redan 1928 arrangerades den första Löafesten av människorna som bor i byn. Festligheterna kom att bli ett av de större publikevenemangen i kommunen under årens lopp. Nu, en herrans massa år senare, lever faktiskt ”varumärket” kvar och i maj ger Löaborna festen nytt liv.
Senast som Löafesten arrangerades var för fem år sedan. Efter det har det varit tyst. Löaborna har dock inte legat och latat sig på sofflocket under åren, utan har passat på att rusta upp för nya krafttag. Festen skall återetableras och nu har man lagt grunden för detta. I slutet av maj är det nypremiär.
-Vi har bland annat byggt ett tak över dansbanan och det nya festupplägget blir mer riktat för de som gillar att festa och träffa andra människor. Tidigare var ju Löafesten även en familjefest, på dagarna hade vi aktiviteter för barnen. Nu kommer vi bara att köra kvällsevenemanget med livemusik, disco och ölservering eftersom det ändå var det största med festen på senare år, förklarar Anders Ericsson.
Investeringen i dansbanan ser Löafeststyrelsen som viktig av flera orsaker.
-Ja, för nu blir inte festen så väderkänslig. Tidigare fanns inget skydd mot den ”svenska sommaren” men nu klarar vi faktiskt lite regn utan att det stör så mycket, säger Fanny Ardesjö-Lie.
Årets nypremiär blir den 78:e Löafesten sedan starten 1928. På 60-talet hade festen nått sin kulmen med drygt 2000 besökare. Under 80-talet hade man tappat lite publik men kunde fortfarande räkna människorna i tusental.
-Jag ser det inte som omöjligt att uppnå 2000 besökare igen. Vi räknar inte med sådana besökssiffror redan i år, men eftersom Löafesten nu skall bli en årlig fest igen så finns chansen att nå dit på lite sikt, säger Fanny.
Även här har byborna funnit en bra lösning att uppnå sitt mål.
-Vi kommer att ha bussar till och från Löafesten för dem som inte kan ta sig hit på annat sätt. Vi har redan klart med en busslinje från Kopparberg och hoppas få klart med turer från Lindesberg, Guldsmedshyttan och Storå också, säger Anders Ericsson.
På bilden
Löafestens styrelse. Övre raden: Torbjörn Elvenäs, Anders Ericsson, Roger Welamsson och Mikael Stark. Nedre raden: Robin Elvenäs, Fanny Ardesjö-Lie och Emil Persson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!