Vistas man på platser med mycket folk på liten yta som t ex matvaruaffärer, post och bankkontor, skola etc, så bör man allt vara på sin vakt. Tryck ner plånboken lite extra i fickan, annars kan tjuven slå till utan att du ens märker det. Ficktjuvar är idag inget storstads- fenomen – de finns även på Lindes allmänna platser.
Är du tillräckligt eftertänksam vad gäller hur du bär på t ex mobiltelefon, plånbok etc? De flesta svarar säkert ja på den frågan, men faktum är att man ska passa sig väldigt noga trots detta. Det räcker att man vid ett enda tillfälle slarvar för att tjuven ska slå till. Ja, i alla fall verkar utvecklingen vara så i Lindesberg. Flera tillgrepp, många väldigt fräcka, sker så gott som dagligen, vare sig det gäller prylar av mindre ekonomiskt värde eller kontanter eller t.o.m. personbilar. Vilken typ av personer som ligger bakom dessa brott varierar: vad gäller tillgrepp av bil och rena rensningar av saker från gårdar/sommarstugor som t ex trädgårdsmaskiner/redskap, fritidssaker, inredning osv, är det oftast tungt kriminella med lång historia av narkotikamissbruk bakom sig. Men sedan finns den andra mer diskreta ficktjuven, den som kan vara precis vem som helst.
Tisdag morgon, 4 september, Brohallen i Lindesberg: En kvinna besöker butiken för att handla lite varor på morgonkvisten. När hon står i kassakön stoppar hon ner plånboken i fickan men känner att den bara delvis åker ner pga ett cigarettpacket som stoppar i botten av fickan. Hon tänker inte mer på detta och lämnar butiken efter att ha betalat och plockat i sina varor. Ute i bilen känner hon efter i fickan och upptäcker då att plånboken är försvunnen. Hon hade inte tappat den i butiken eller parkeringen. Hon åker omedelbart till polisen och anmäler saken och berättar för dem att hon misstänker en mansperson som stod bakom i kön. Han hann för övrigt lämna butiken på cykel innan hon upptäckte att plånboken var borta. I plånboken fanns bland annat 5000 kronor i kontanter. Den misstänkte förövaren är i 55-årsåldern, har tunt, mörkt, kortklippt hår och var iklädd en blå jacka. Polisen och likaså den drabbade är naturligtvis tacksamma för eventuella observeringar av andra kunder eller personal.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.