Vistas man på platser med mycket folk på liten yta som t ex matvaruaffärer, post och bankkontor, skola etc, så bör man allt vara på sin vakt. Tryck ner plånboken lite extra i fickan, annars kan tjuven slå till utan att du ens märker det. Ficktjuvar är idag inget storstads- fenomen – de finns även på Lindes allmänna platser.
Är du tillräckligt eftertänksam vad gäller hur du bär på t ex mobiltelefon, plånbok etc? De flesta svarar säkert ja på den frågan, men faktum är att man ska passa sig väldigt noga trots detta. Det räcker att man vid ett enda tillfälle slarvar för att tjuven ska slå till. Ja, i alla fall verkar utvecklingen vara så i Lindesberg. Flera tillgrepp, många väldigt fräcka, sker så gott som dagligen, vare sig det gäller prylar av mindre ekonomiskt värde eller kontanter eller t.o.m. personbilar. Vilken typ av personer som ligger bakom dessa brott varierar: vad gäller tillgrepp av bil och rena rensningar av saker från gårdar/sommarstugor som t ex trädgårdsmaskiner/redskap, fritidssaker, inredning osv, är det oftast tungt kriminella med lång historia av narkotikamissbruk bakom sig. Men sedan finns den andra mer diskreta ficktjuven, den som kan vara precis vem som helst.
Tisdag morgon, 4 september, Brohallen i Lindesberg: En kvinna besöker butiken för att handla lite varor på morgonkvisten. När hon står i kassakön stoppar hon ner plånboken i fickan men känner att den bara delvis åker ner pga ett cigarettpacket som stoppar i botten av fickan. Hon tänker inte mer på detta och lämnar butiken efter att ha betalat och plockat i sina varor. Ute i bilen känner hon efter i fickan och upptäcker då att plånboken är försvunnen. Hon hade inte tappat den i butiken eller parkeringen. Hon åker omedelbart till polisen och anmäler saken och berättar för dem att hon misstänker en mansperson som stod bakom i kön. Han hann för övrigt lämna butiken på cykel innan hon upptäckte att plånboken var borta. I plånboken fanns bland annat 5000 kronor i kontanter. Den misstänkte förövaren är i 55-årsåldern, har tunt, mörkt, kortklippt hår och var iklädd en blå jacka. Polisen och likaså den drabbade är naturligtvis tacksamma för eventuella observeringar av andra kunder eller personal.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.