Som kanske enda parti i Sverige gör Lod en stenhård satsning på ungdomar på ett nytt sätt. Att partierna i vanliga fall brukar ha en medelålder över 50 år på partimedlemmarna, var för Lod något som måste ändras på. Nu har en rejäl föryngring skett. Många nya ansikten syns i Lod och med dessa nya unga medlemmar ligger medelåldern numera på 30 år. Detta är ganska unikt i politiska sammanhang. -Idag är det väldigt få yngre personer i kommunfullmäktige, även i politiken i stort. Yngst är P-O Lindqvist (m) med sina 38 år i fullmäktige. I Lod har vi nu nio personer som är under 30 år, åtta av dom är t o m under 25 år. Det blir en rejäl dos nytt blod i politiken, kommenterar Mats Lagerman.
Man går nu till val med målsättningen att få in en ny generation politiker i etablissemanget. Detta gör man genom att belysa frågor som t ex utbildning och skolor, marknadsföring av Lindesberg som ett attraktivt boende, festligare och rikare nöjesliv och mycket annat. En utförligare inblick i Lods valprogram samt tankar och idéer kommer att presenteras senare.
Lod går till val med följande namn:
1 Mats Lagerman, 50 år, Hantverkare
2 Rebin Mostafa, 19 år, Media student
3 Mattias Olovsson, 25 år, Pappersbruksarbetare
4 Pia Strömberg, 31 år, Receptionist
5 Maigret Mellgren, 48 år, Polis
6 Kristoffer Berg, 20 år, Studerande
7 Eric Ljuden, 22 år, Inspiratör
8 Lisa Ardesjö, 20 år, Butiksbiträde
9 Rikard Lagerman, 20 år, Badvakt
10 Maria Johansson, 21 år, Butiksbiträde
11 Micke Gustafson, 22 år, Datatekniker
12 Jan Hallander, 60 år, Hemmansägare
13 Eva Nordenfelt, 57 år, Biblioteksassistent
14 Sten Beskow, 58 år, Företagare
15 Jarek Trlicik, 41 år, Företagare
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.