Det blir ingen påbyggnad av Lofthuset på Granvägen just nu, meddelar Lindesbergsbostäder. Istället tar man sikte på att bygga två femvåningshus i den stora slänten mellan tivoliplanen och Ålkilsplan. Redan i eftermiddag träffas Libo och BMB för att titta på detta projekt.
Igår, torsdag, fattade Libos styrelse beslut om att byggprojektet Granvägen skall blåsas av. Man är dock noga att påpeka att Granvägen inte skall glömmas bort, att planerna kan komma upp igen i framtiden om prisbilden ser bättre ut då. Därför anses att allt arbete man lagt ner i tid och pengar, under projekteringen, inte är bortkastat.
-Nej, absolut inte. Granvägen står ju kvar, det kan bli ett projekt vi tar upp igen i framtiden. Just nu visade det sig ohållbart rent ekonomiskt och därför anser styrelsen att vi blåser av det hela för stunden, förklarar Libos vVD Roger Sixtensson.
Tanken var att bygga på tre våningar, totalt 30 lägenheter.
Femvåningshus nära sjön
I samma stund som detta projekt läggs på is börjar man titta på nya alternativ. Vi har tidigare kunnat berätta att Libo har visat intresse för marken mellan Ålkilsplan och tivoliplanen, en jättelik slänt som inte nyttjas idag. Redan på fredagseftermiddagen kommer Libo och BMB sätta sig ner för att titta närmare på denna mark och vilka förutsättningar man har att bygga där istället.
-Önskemålet från vår sida är att bygga två femvåningshus med 20 lägenheter i varje hus. Eventuellt att det sker i etapper. Bygger man för mycket på kort tid riskerar t ex villamarknaden att påverkas negativt och det vill vi inte vara med om, berättar Roger Sixtensson.
Bygget vid Ålkilsplan har nu högsta prioritet.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.