Det blir ingen påbyggnad av Lofthuset på Granvägen just nu, meddelar Lindesbergsbostäder. Istället tar man sikte på att bygga två femvåningshus i den stora slänten mellan tivoliplanen och Ålkilsplan. Redan i eftermiddag träffas Libo och BMB för att titta på detta projekt.
Igår, torsdag, fattade Libos styrelse beslut om att byggprojektet Granvägen skall blåsas av. Man är dock noga att påpeka att Granvägen inte skall glömmas bort, att planerna kan komma upp igen i framtiden om prisbilden ser bättre ut då. Därför anses att allt arbete man lagt ner i tid och pengar, under projekteringen, inte är bortkastat.
-Nej, absolut inte. Granvägen står ju kvar, det kan bli ett projekt vi tar upp igen i framtiden. Just nu visade det sig ohållbart rent ekonomiskt och därför anser styrelsen att vi blåser av det hela för stunden, förklarar Libos vVD Roger Sixtensson.
Tanken var att bygga på tre våningar, totalt 30 lägenheter.
Femvåningshus nära sjön
I samma stund som detta projekt läggs på is börjar man titta på nya alternativ. Vi har tidigare kunnat berätta att Libo har visat intresse för marken mellan Ålkilsplan och tivoliplanen, en jättelik slänt som inte nyttjas idag. Redan på fredagseftermiddagen kommer Libo och BMB sätta sig ner för att titta närmare på denna mark och vilka förutsättningar man har att bygga där istället.
-Önskemålet från vår sida är att bygga två femvåningshus med 20 lägenheter i varje hus. Eventuellt att det sker i etapper. Bygger man för mycket på kort tid riskerar t ex villamarknaden att påverkas negativt och det vill vi inte vara med om, berättar Roger Sixtensson.
Bygget vid Ålkilsplan har nu högsta prioritet.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.