Det blir ingen påbyggnad av Lofthuset på Granvägen just nu, meddelar Lindesbergsbostäder. Istället tar man sikte på att bygga två femvåningshus i den stora slänten mellan tivoliplanen och Ålkilsplan. Redan i eftermiddag träffas Libo och BMB för att titta på detta projekt.
Igår, torsdag, fattade Libos styrelse beslut om att byggprojektet Granvägen skall blåsas av. Man är dock noga att påpeka att Granvägen inte skall glömmas bort, att planerna kan komma upp igen i framtiden om prisbilden ser bättre ut då. Därför anses att allt arbete man lagt ner i tid och pengar, under projekteringen, inte är bortkastat.
-Nej, absolut inte. Granvägen står ju kvar, det kan bli ett projekt vi tar upp igen i framtiden. Just nu visade det sig ohållbart rent ekonomiskt och därför anser styrelsen att vi blåser av det hela för stunden, förklarar Libos vVD Roger Sixtensson.
Tanken var att bygga på tre våningar, totalt 30 lägenheter.
Femvåningshus nära sjön
I samma stund som detta projekt läggs på is börjar man titta på nya alternativ. Vi har tidigare kunnat berätta att Libo har visat intresse för marken mellan Ålkilsplan och tivoliplanen, en jättelik slänt som inte nyttjas idag. Redan på fredagseftermiddagen kommer Libo och BMB sätta sig ner för att titta närmare på denna mark och vilka förutsättningar man har att bygga där istället.
-Önskemålet från vår sida är att bygga två femvåningshus med 20 lägenheter i varje hus. Eventuellt att det sker i etapper. Bygger man för mycket på kort tid riskerar t ex villamarknaden att påverkas negativt och det vill vi inte vara med om, berättar Roger Sixtensson.
Bygget vid Ålkilsplan har nu högsta prioritet.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.