I slutet av veckan skall byggprojektet Granvägen läggas ut på ”marknaden”. Byggherren, Lindebergsbostäder, förväntar sig ett stort intresse för denna upphandling med anledning av byggets omfattning.-Jag har på känn att det kan bli så, samma sak som skedde nyss när barnstugan på Kyrkberget upphandlades, kommenterar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Granvägen – Lofthuset som det kallas – skall höjas med två våningar och utöka dagens 55 lägenheter med ytterligare 20-tal. Exakt antal är oklart då man ännu inte bestämt om vissa av de nya lägenheterna skall ha ”lite extra” att erbjuda de boende.
-Vi har diskuterat etagelägenheter och då tar det ju lite mer plats än traditionella lägenheter. Därför har vi inte exakt antal klart för oss ännu, förklarar Sixtensson.
Redan idag har lägenheterna på övre plan en riktigt trevlig utsikt över Lindesbergs stad. Sixtensson poängterar att de nya lägenheterna knappast får det sämre.
-De som kommer att bo högst upp kommer nog att trivas bra med utsikten, säger han med glädje i tonfallet.
De två nya våningarna skall byggas med trästomme till skillnad från resten av fastigheten som har betongstomme. Detta görs med hänsyn till både miljön och fastigheten i sig.
-En trästomme har ju fördelen att det inte väger lika mycket. Det innebär mindre påfrestning på fastigheten och därmed slipper vi göra en massa extraförstärkningar, avslutar Sixtensson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.