I slutet av veckan skall byggprojektet Granvägen läggas ut på ”marknaden”. Byggherren, Lindebergsbostäder, förväntar sig ett stort intresse för denna upphandling med anledning av byggets omfattning.-Jag har på känn att det kan bli så, samma sak som skedde nyss när barnstugan på Kyrkberget upphandlades, kommenterar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Granvägen – Lofthuset som det kallas – skall höjas med två våningar och utöka dagens 55 lägenheter med ytterligare 20-tal. Exakt antal är oklart då man ännu inte bestämt om vissa av de nya lägenheterna skall ha ”lite extra” att erbjuda de boende.
-Vi har diskuterat etagelägenheter och då tar det ju lite mer plats än traditionella lägenheter. Därför har vi inte exakt antal klart för oss ännu, förklarar Sixtensson.
Redan idag har lägenheterna på övre plan en riktigt trevlig utsikt över Lindesbergs stad. Sixtensson poängterar att de nya lägenheterna knappast får det sämre.
-De som kommer att bo högst upp kommer nog att trivas bra med utsikten, säger han med glädje i tonfallet.
De två nya våningarna skall byggas med trästomme till skillnad från resten av fastigheten som har betongstomme. Detta görs med hänsyn till både miljön och fastigheten i sig.
-En trästomme har ju fördelen att det inte väger lika mycket. Det innebär mindre påfrestning på fastigheten och därmed slipper vi göra en massa extraförstärkningar, avslutar Sixtensson.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.