I slutet av veckan skall byggprojektet Granvägen läggas ut på ”marknaden”. Byggherren, Lindebergsbostäder, förväntar sig ett stort intresse för denna upphandling med anledning av byggets omfattning.-Jag har på känn att det kan bli så, samma sak som skedde nyss när barnstugan på Kyrkberget upphandlades, kommenterar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Granvägen – Lofthuset som det kallas – skall höjas med två våningar och utöka dagens 55 lägenheter med ytterligare 20-tal. Exakt antal är oklart då man ännu inte bestämt om vissa av de nya lägenheterna skall ha ”lite extra” att erbjuda de boende.
-Vi har diskuterat etagelägenheter och då tar det ju lite mer plats än traditionella lägenheter. Därför har vi inte exakt antal klart för oss ännu, förklarar Sixtensson.
Redan idag har lägenheterna på övre plan en riktigt trevlig utsikt över Lindesbergs stad. Sixtensson poängterar att de nya lägenheterna knappast får det sämre.
-De som kommer att bo högst upp kommer nog att trivas bra med utsikten, säger han med glädje i tonfallet.
De två nya våningarna skall byggas med trästomme till skillnad från resten av fastigheten som har betongstomme. Detta görs med hänsyn till både miljön och fastigheten i sig.
-En trästomme har ju fördelen att det inte väger lika mycket. Det innebär mindre påfrestning på fastigheten och därmed slipper vi göra en massa extraförstärkningar, avslutar Sixtensson.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.