I slutet av veckan skall byggprojektet Granvägen läggas ut på ”marknaden”. Byggherren, Lindebergsbostäder, förväntar sig ett stort intresse för denna upphandling med anledning av byggets omfattning.-Jag har på känn att det kan bli så, samma sak som skedde nyss när barnstugan på Kyrkberget upphandlades, kommenterar Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo.
Granvägen – Lofthuset som det kallas – skall höjas med två våningar och utöka dagens 55 lägenheter med ytterligare 20-tal. Exakt antal är oklart då man ännu inte bestämt om vissa av de nya lägenheterna skall ha ”lite extra” att erbjuda de boende.
-Vi har diskuterat etagelägenheter och då tar det ju lite mer plats än traditionella lägenheter. Därför har vi inte exakt antal klart för oss ännu, förklarar Sixtensson.
Redan idag har lägenheterna på övre plan en riktigt trevlig utsikt över Lindesbergs stad. Sixtensson poängterar att de nya lägenheterna knappast får det sämre.
-De som kommer att bo högst upp kommer nog att trivas bra med utsikten, säger han med glädje i tonfallet.
De två nya våningarna skall byggas med trästomme till skillnad från resten av fastigheten som har betongstomme. Detta görs med hänsyn till både miljön och fastigheten i sig.
-En trästomme har ju fördelen att det inte väger lika mycket. Det innebär mindre påfrestning på fastigheten och därmed slipper vi göra en massa extraförstärkningar, avslutar Sixtensson.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…