Ett logistikföretag med stora ambitioner har visat intresse för en etablering i Lindesberg. Kommunens ansvariga har redan fått bra kontakt med företaget i fråga och under maj kommer man att träffas för fortsatt diskussion.
Norra industriområdet, den idag skogsbeväxta delen som sträcker sig från mellersta infarten till den norra, är ett område som allt fler företag visat intresse för. Hela området är cirka 70 hektar stort och är en utmärkt exploateringsmark, menar ansvariga på kommunen.
Det logistikföretag kommunen inlett förhandlingar med, har i sin förfrågan önskat en markyta på 22 000 kvm att bygga upp ett lager på. Går affären i lås kan Lindesberg räkna med en mycket stark företagsetablering, konstaterar Åke Ström på utvecklingsavdelningen.
-Jag kan naturligtvis inte säga vad företaget heter, men jag kan säga så mycket att det rör sig om ett större företag som nu önskar etablera sig i Bergslagsregionen. Deras kundkrets finns i Mellansverige och de vill helt enkelt ligga rätt till strategiskt sett, och då är Lindesberg ett alternativ de tittat på, säger Åke Ström.
Flera markförfrågningar har under det senaste halvåret trillat in, och även om inget resulterat i en nyetablering ännu, så ser kommunen mycket positivt på det faktum att fler och fler företag utifrån visar stort intresse för Lindesberg.
-Det är bra. Ju fler förfrågningar vi får, desto större är ju chansen att det blir något av det också, kommenterar Anders Ceder.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.