Ett logistikföretag med stora ambitioner har visat intresse för en etablering i Lindesberg. Kommunens ansvariga har redan fått bra kontakt med företaget i fråga och under maj kommer man att träffas för fortsatt diskussion.
Norra industriområdet, den idag skogsbeväxta delen som sträcker sig från mellersta infarten till den norra, är ett område som allt fler företag visat intresse för. Hela området är cirka 70 hektar stort och är en utmärkt exploateringsmark, menar ansvariga på kommunen.
Det logistikföretag kommunen inlett förhandlingar med, har i sin förfrågan önskat en markyta på 22 000 kvm att bygga upp ett lager på. Går affären i lås kan Lindesberg räkna med en mycket stark företagsetablering, konstaterar Åke Ström på utvecklingsavdelningen.
-Jag kan naturligtvis inte säga vad företaget heter, men jag kan säga så mycket att det rör sig om ett större företag som nu önskar etablera sig i Bergslagsregionen. Deras kundkrets finns i Mellansverige och de vill helt enkelt ligga rätt till strategiskt sett, och då är Lindesberg ett alternativ de tittat på, säger Åke Ström.
Flera markförfrågningar har under det senaste halvåret trillat in, och även om inget resulterat i en nyetablering ännu, så ser kommunen mycket positivt på det faktum att fler och fler företag utifrån visar stort intresse för Lindesberg.
-Det är bra. Ju fler förfrågningar vi får, desto större är ju chansen att det blir något av det också, kommenterar Anders Ceder.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.