Ett logistikföretag med stora ambitioner har visat intresse för en etablering i Lindesberg. Kommunens ansvariga har redan fått bra kontakt med företaget i fråga och under maj kommer man att träffas för fortsatt diskussion.
Norra industriområdet, den idag skogsbeväxta delen som sträcker sig från mellersta infarten till den norra, är ett område som allt fler företag visat intresse för. Hela området är cirka 70 hektar stort och är en utmärkt exploateringsmark, menar ansvariga på kommunen.
Det logistikföretag kommunen inlett förhandlingar med, har i sin förfrågan önskat en markyta på 22 000 kvm att bygga upp ett lager på. Går affären i lås kan Lindesberg räkna med en mycket stark företagsetablering, konstaterar Åke Ström på utvecklingsavdelningen.
-Jag kan naturligtvis inte säga vad företaget heter, men jag kan säga så mycket att det rör sig om ett större företag som nu önskar etablera sig i Bergslagsregionen. Deras kundkrets finns i Mellansverige och de vill helt enkelt ligga rätt till strategiskt sett, och då är Lindesberg ett alternativ de tittat på, säger Åke Ström.
Flera markförfrågningar har under det senaste halvåret trillat in, och även om inget resulterat i en nyetablering ännu, så ser kommunen mycket positivt på det faktum att fler och fler företag utifrån visar stort intresse för Lindesberg.
-Det är bra. Ju fler förfrågningar vi får, desto större är ju chansen att det blir något av det också, kommenterar Anders Ceder.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.