INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.
Vår utgångspunkt är att Sverige, tillsammans med EU:s riktlinjer och krav, gemensamt ska sträva för att uppnå klimatneutralitet 2050, med delmål 2030 0ch 2040 och fortsätta ligga i framkanten med en trovärdig miljö- och klimat-politik!
Att klimatförändringar på jorden och hur de ger sig till känna och hotar oss på olika sätt, är det ingen som betvivlar idag. Vindkraftverk är en fråga, som ofta ger upphov till starka känslor, både bland de som är för och emot. Argumenten haglar med rätta och det handlar ofta om både insikt och utsikt…
Här kan man själv tänka vidare kring skogspolitiken, nyskapade industrianläggningar, naturen, biologisk mångfald, social, ekonomisk och existentiell hållbarhet, ekosystem, jordens resurser osv.
Till våra synpunkter!
Det borde tydligt framgå hur lång etableringstid det är “från ax till limpa.” Avseende tidsplan/planering/genomförande/uppsättning/igångsättning/brukande så att processarbetet blir lättförståeligt och hur denna industriverksamhet, som ett led i den gröna omställningen i samhället, även ger arbetstillfällen.
Det bör framgå i kommunens lokala planframtagande var de nationellt utpekade etableringsområdena finns i vårt län och i angränsande kommuner. Vi menar att det för oss alla handlar om att zooma ut och förstå placeringar av vindenergi och få en helhetsbild.
Det är komplicerat med gränsdragningar mellan lämpliga, mindre lämpliga och olämpliga placeringar av vindkraftverk.
Identifiering av sådana blir ofta en avvägning mellan motstående intressen.
Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg önskar att kommunen ska kunna påverka antalet verk inom ett utpekat område, samt snurrornas höjd med hänsyn till landskapsbilden och andra följdkonsekvenser.
Vi önskar vidare att det i MKB (miljökonsekvensbeskrivningen) ska finnas en materialspecifikation på ingående komponenter vid etablering, produktion och destruktion.
Frågor om ekonomiskt ansvar m.m. vid eventuella bolagsförändringar, konkurser, nedmonteringar, haverier etc. ska tydligt formuleras i underlaget.
Ansvarsfördelningen mellan kommun, exploatörer och eventuella underentreprenörer ska vara solklar hela vägen och önskvärt vore att en Bygdepeng betalas ut till kommunen med en viss procentsats av den genererade effekten.
Hälsa, säkerhet och ansvarstagande, liksom ekologisk och existentiell hållbarhet, väger tungt i våra synpunkter och ställningstaganden.
Miljöpartiet de Gröna i Lindesberg
Inger Griberg
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.