INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.
Vår utgångspunkt är att Sverige, tillsammans med EU:s riktlinjer och krav, gemensamt ska sträva för att uppnå klimatneutralitet 2050, med delmål 2030 0ch 2040 och fortsätta ligga i framkanten med en trovärdig miljö- och klimat-politik!
Att klimatförändringar på jorden och hur de ger sig till känna och hotar oss på olika sätt, är det ingen som betvivlar idag. Vindkraftverk är en fråga, som ofta ger upphov till starka känslor, både bland de som är för och emot. Argumenten haglar med rätta och det handlar ofta om både insikt och utsikt…
Här kan man själv tänka vidare kring skogspolitiken, nyskapade industrianläggningar, naturen, biologisk mångfald, social, ekonomisk och existentiell hållbarhet, ekosystem, jordens resurser osv.
Till våra synpunkter!
Det borde tydligt framgå hur lång etableringstid det är “från ax till limpa.” Avseende tidsplan/planering/genomförande/uppsättning/igångsättning/brukande så att processarbetet blir lättförståeligt och hur denna industriverksamhet, som ett led i den gröna omställningen i samhället, även ger arbetstillfällen.
Det bör framgå i kommunens lokala planframtagande var de nationellt utpekade etableringsområdena finns i vårt län och i angränsande kommuner. Vi menar att det för oss alla handlar om att zooma ut och förstå placeringar av vindenergi och få en helhetsbild.
Det är komplicerat med gränsdragningar mellan lämpliga, mindre lämpliga och olämpliga placeringar av vindkraftverk.
Identifiering av sådana blir ofta en avvägning mellan motstående intressen.
Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg önskar att kommunen ska kunna påverka antalet verk inom ett utpekat område, samt snurrornas höjd med hänsyn till landskapsbilden och andra följdkonsekvenser.
Vi önskar vidare att det i MKB (miljökonsekvensbeskrivningen) ska finnas en materialspecifikation på ingående komponenter vid etablering, produktion och destruktion.
Frågor om ekonomiskt ansvar m.m. vid eventuella bolagsförändringar, konkurser, nedmonteringar, haverier etc. ska tydligt formuleras i underlaget.
Ansvarsfördelningen mellan kommun, exploatörer och eventuella underentreprenörer ska vara solklar hela vägen och önskvärt vore att en Bygdepeng betalas ut till kommunen med en viss procentsats av den genererade effekten.
Hälsa, säkerhet och ansvarstagande, liksom ekologisk och existentiell hållbarhet, väger tungt i våra synpunkter och ställningstaganden.
Miljöpartiet de Gröna i Lindesberg
Inger Griberg
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.