Tidigt imorse åkte en buss full med barn och pedagoger från Björkhagaskolans årskurs fyra på en mycket efterlängtad resa till Gillersklack – tack vare tio lokala företagare som tillsammans sett till att den blev verklighet.
– Vi är så oerhört glada och tacksamma, säger en mycket lycklig Kajsa Hellsing.
– Vi i arbetslag 4 på Björkhagaskolan ville så gärna åka till Gillersklack med barnen, och låta dem uppleva en riktig vinterfriluftsdag med slalomåkning, berättar Kajsa Hellsing som är en av de engagerade lärarna bakom resan.
– Dessvärre räckte inte budgeten till, så då tog vi en chansning och sökte sponsorer, fortsätter hon.
Tillsammans valde de ut ett antal företag som de tidigare haft kontakt med i olika sammanhang, för att sedan besöka dem och berätta mer om sin idé.
– Vi hade inga större förhoppningar, men vi tänkte att vi kanske kunde få ihop till någon mindre aktivitet om det inte skulle räcka. Men alla var väldigt välvilliga och generösa, och de tyckte att det var roligt att kunna bidra till en dags samarbete och glädje. Det här är ju något som ger positiva ringar på vattnet en lång tid efteråt, berättar Kajsa och fortsätter:
– De var så fantastiska så vi kunde hyra buss, skidor, och köpa liftkort till allihopa! Så idag är vi totalt 59 förväntansfulla elever och 6 pedagoger som åker till Gillersklack. Barnen är överlyckliga och väldigt nyfikna så klart, det är inte så många utav dem som har åkt utför tidigare.
– Vi vill hälsa och tacka ödmjukast för allt dessa företag har gjort för oss! avslutar Kajsa.
De tio lokala företag som sponsrat är:
Z10, Hugo Eriksson Bil, Veronicas Hudvård & Laserklinik, Bergslagens Sparbank, Lindesbergs Bygg, Mark & VA Depån, Berits Damfrisering, Lions, ICA Supermarket och Lindesbergs Bilskadecenter.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.