I början av december arrangeras en annorlunda julfest med julbord, konsert och showdans i Lindesberg. Som kontrast till det mer traditionella, kryddas allt som bjuds rejält med amerikanska smaker.
– Många arrangerar ju traditionella julbord och konserter inför jul, så den här festen är något som verkligen skiljer sig från de övriga. Det här blir häftigt, det lovar jag, markerar Lasse Nilsson.
Lasse Nilsson, från Fanthyttan, är sedan tidigare känd för att leda en stark ensemble svenska musiker som tillsammans bildar hyllningsbandet A Tribute to Dire Straits. Bandet har rest land och rike sedan 2010 och fyllt konserthus med publik och musik signerad musikgeniet Mark Knopfler. Nu tar Lasse bandet hem till Lindesberg igen – men inte för att hylla Dire Straits den här gången.
– Bandet utgör grunden i julshowen, men vi har med oss fler artister som tillsammans kommer att göra det här till något riktigt, riktigt häftigt. Det här blir en julkonsert som vi inte är vana vid. Alla låtar är amerikanska jullåtar och de framförs i genres som country och bluegrass samt en touch av rock. Det kommer att bli en riktig rökare, det här blir häftigt, det lovar jag, säger Lasse Nilsson.
Julshowen arrangeras 7 december i Lindeskolans nya och toppmoderna aula. Lasse Nilsson berättar att han fick en förfrågan att ”hitta på något i Lindesberg” från Björn Persson som driver Krydda Restaurang & Bowling i Lindesberg Arena.
– Jag gillar Björn skarpt. Han har kommit hit till Lindesberg med nya fräscha idéer och visar att han vill göra något. Sådant stöttar jag gärna, det var så det hela började, förklarar Nilsson.
De två arrangörerna slår nu sina kloka ihop och gör en helkväll av julshowen.
– Först är det julbord på svensk-amerikanskt vis nere i restaurangen. När man sedan är mätt och belåten, så går man 50 meter bort till aulan och sätter sig där och kollar på showen, säger Lasse.
Arrangören tar även hjälp av andra lokala krafter för att sy ihop showen. Lindeskolans esteter kommer att göra bandet sällskap på scenen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.