I början av december arrangeras en annorlunda julfest med julbord, konsert och showdans i Lindesberg. Som kontrast till det mer traditionella, kryddas allt som bjuds rejält med amerikanska smaker.
– Många arrangerar ju traditionella julbord och konserter inför jul, så den här festen är något som verkligen skiljer sig från de övriga. Det här blir häftigt, det lovar jag, markerar Lasse Nilsson.
Lasse Nilsson, från Fanthyttan, är sedan tidigare känd för att leda en stark ensemble svenska musiker som tillsammans bildar hyllningsbandet A Tribute to Dire Straits. Bandet har rest land och rike sedan 2010 och fyllt konserthus med publik och musik signerad musikgeniet Mark Knopfler. Nu tar Lasse bandet hem till Lindesberg igen – men inte för att hylla Dire Straits den här gången.
– Bandet utgör grunden i julshowen, men vi har med oss fler artister som tillsammans kommer att göra det här till något riktigt, riktigt häftigt. Det här blir en julkonsert som vi inte är vana vid. Alla låtar är amerikanska jullåtar och de framförs i genres som country och bluegrass samt en touch av rock. Det kommer att bli en riktig rökare, det här blir häftigt, det lovar jag, säger Lasse Nilsson.
Julshowen arrangeras 7 december i Lindeskolans nya och toppmoderna aula. Lasse Nilsson berättar att han fick en förfrågan att ”hitta på något i Lindesberg” från Björn Persson som driver Krydda Restaurang & Bowling i Lindesberg Arena.
– Jag gillar Björn skarpt. Han har kommit hit till Lindesberg med nya fräscha idéer och visar att han vill göra något. Sådant stöttar jag gärna, det var så det hela började, förklarar Nilsson.
De två arrangörerna slår nu sina kloka ihop och gör en helkväll av julshowen.
– Först är det julbord på svensk-amerikanskt vis nere i restaurangen. När man sedan är mätt och belåten, så går man 50 meter bort till aulan och sätter sig där och kollar på showen, säger Lasse.
Arrangören tar även hjälp av andra lokala krafter för att sy ihop showen. Lindeskolans esteter kommer att göra bandet sällskap på scenen.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.