En av världens bästa låtar i år har gjorts av dessa killar. Foto: Privat
Lokala rockbandets låt utsedd till en av årets bästa – av brittisk musiktidningsjätte
De utländska framgångarna för det lokala rockbandet Stew fortsätter. När den brittiska musiktidningen Classic Rock Magazine, som ges ut i över 70 länder, nyligen gav ut sitt decembernummer fanns Stew med på deras CD över årets 15 bästa låtar – från hela världen.
Under rubriken ”Best of the year” listar Classic Rock Magazine sina 15 favoritlåtar som släppts under året av band från hela världen. På listan, som också ges ut som en CD, återfinns legendarer som den forne Guns N´ Roses gitarristen Slash, Billy F Gibbons från ZZ Top, och Stew.
– Det här är ju rutinerade, stora musiker och så lilla vi, på samma skiva som eliten! Det är helt sjukt! säger Markus Åsland med ett stort leende.
– Det är verkligen en milstolpe, både personligt och för oss som band. Det är ett tecken på att vi är speciella och sticker ut, säger Nicklas Jansson och fortsätter:
– Jag tycker det är så stort av Classic Rock att tro på oss och plocka upp oss så här!
– Vi har verkligen fått helt rätt ögon på oss, flikar Markus in.
I gott sällskap. Foto: Privat
Låten som alltså anses vara en av de 15 bästa i världen i år, är ”Might be keeping you”, en låt som finns med på bandets EP ”Hot”, som finns att streama hos bland annat på Spotify, och snart också som livevideo på Youtube.
– Vi spelade in den live i Studio Oktober i Karlskoga, där Joakim Tadell filmade och redigerade videon åt oss, berättar Nicklas.
– Det är viktigt att omge sig med kreativa och lyhörda människor, det ger så mycket inspiration, säger Markus och fortsätter:
– För oss är inte produktionen det viktigaste, utan helhetskänslan, vi är ganska opretentiösa.
Strax efter nyår är det dags för killarna i Stew att gå in i studion för att färdigställa sin första fullängdare, ett album som kommer innehålla totalt 10 låtar, och även den här gången gör de allt på egen hand.
– Vi har nyss skrivit klart hela albumet, det är bara finlir kvar nu, och sedan kommer Joona Hassinen på Studio Underjord att mixa och mastra även den här gången, säger Nicklas och fortsätter:
– Det skulle vara väldigt roligt att få släppa musiken på vinyl och cd också, som ett komplement till det digitala, vi hoppas på att få tag i ett skivbolag som vill hjälpa oss och samarbeta.
– Det här året har vi koncentrerat oss på att skriva och göra en bra platta, och det tycker vi att vi har lyckats med, den känns stark, säger Markus och fortsätter:
– 2019 skulle vi gärna vilja komma ut och spela!
Redan 26 januari är det dags för Stew att ställa sig på scenen, då välgörenhetsgalan Rockliv går av stapeln på Kulturhuset i Örebro, en insamlingsgala där pengarna går till Barncancerfonden.
– Vi tackade ja direkt, det känns väldigt bra att kunna hjälpa en sådan viktig sak, säger Nicklas.
– Det ska bli roligt med en spelning i Örebro, och framförallt när det är för en god sak, avslutar Markus.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...