En av världens bästa låtar i år har gjorts av dessa killar. Foto: Privat
Lokala rockbandets låt utsedd till en av årets bästa – av brittisk musiktidningsjätte
De utländska framgångarna för det lokala rockbandet Stew fortsätter. När den brittiska musiktidningen Classic Rock Magazine, som ges ut i över 70 länder, nyligen gav ut sitt decembernummer fanns Stew med på deras CD över årets 15 bästa låtar – från hela världen.
Under rubriken ”Best of the year” listar Classic Rock Magazine sina 15 favoritlåtar som släppts under året av band från hela världen. På listan, som också ges ut som en CD, återfinns legendarer som den forne Guns N´ Roses gitarristen Slash, Billy F Gibbons från ZZ Top, och Stew.
– Det här är ju rutinerade, stora musiker och så lilla vi, på samma skiva som eliten! Det är helt sjukt! säger Markus Åsland med ett stort leende.
– Det är verkligen en milstolpe, både personligt och för oss som band. Det är ett tecken på att vi är speciella och sticker ut, säger Nicklas Jansson och fortsätter:
– Jag tycker det är så stort av Classic Rock att tro på oss och plocka upp oss så här!
– Vi har verkligen fått helt rätt ögon på oss, flikar Markus in.
I gott sällskap. Foto: Privat
Låten som alltså anses vara en av de 15 bästa i världen i år, är ”Might be keeping you”, en låt som finns med på bandets EP ”Hot”, som finns att streama hos bland annat på Spotify, och snart också som livevideo på Youtube.
– Vi spelade in den live i Studio Oktober i Karlskoga, där Joakim Tadell filmade och redigerade videon åt oss, berättar Nicklas.
– Det är viktigt att omge sig med kreativa och lyhörda människor, det ger så mycket inspiration, säger Markus och fortsätter:
– För oss är inte produktionen det viktigaste, utan helhetskänslan, vi är ganska opretentiösa.
Strax efter nyår är det dags för killarna i Stew att gå in i studion för att färdigställa sin första fullängdare, ett album som kommer innehålla totalt 10 låtar, och även den här gången gör de allt på egen hand.
– Vi har nyss skrivit klart hela albumet, det är bara finlir kvar nu, och sedan kommer Joona Hassinen på Studio Underjord att mixa och mastra även den här gången, säger Nicklas och fortsätter:
– Det skulle vara väldigt roligt att få släppa musiken på vinyl och cd också, som ett komplement till det digitala, vi hoppas på att få tag i ett skivbolag som vill hjälpa oss och samarbeta.
– Det här året har vi koncentrerat oss på att skriva och göra en bra platta, och det tycker vi att vi har lyckats med, den känns stark, säger Markus och fortsätter:
– 2019 skulle vi gärna vilja komma ut och spela!
Redan 26 januari är det dags för Stew att ställa sig på scenen, då välgörenhetsgalan Rockliv går av stapeln på Kulturhuset i Örebro, en insamlingsgala där pengarna går till Barncancerfonden.
– Vi tackade ja direkt, det känns väldigt bra att kunna hjälpa en sådan viktig sak, säger Nicklas.
– Det ska bli roligt med en spelning i Örebro, och framförallt när det är för en god sak, avslutar Markus.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...