En av världens bästa låtar i år har gjorts av dessa killar. Foto: Privat
Lokala rockbandets låt utsedd till en av årets bästa – av brittisk musiktidningsjätte
De utländska framgångarna för det lokala rockbandet Stew fortsätter. När den brittiska musiktidningen Classic Rock Magazine, som ges ut i över 70 länder, nyligen gav ut sitt decembernummer fanns Stew med på deras CD över årets 15 bästa låtar – från hela världen.
Annons
Under rubriken ”Best of the year” listar Classic Rock Magazine sina 15 favoritlåtar som släppts under året av band från hela världen. På listan, som också ges ut som en CD, återfinns legendarer som den forne Guns N´ Roses gitarristen Slash, Billy F Gibbons från ZZ Top, och Stew.
– Det här är ju rutinerade, stora musiker och så lilla vi, på samma skiva som eliten! Det är helt sjukt! säger Markus Åsland med ett stort leende.
– Det är verkligen en milstolpe, både personligt och för oss som band. Det är ett tecken på att vi är speciella och sticker ut, säger Nicklas Jansson och fortsätter:
– Jag tycker det är så stort av Classic Rock att tro på oss och plocka upp oss så här!
– Vi har verkligen fått helt rätt ögon på oss, flikar Markus in.
I gott sällskap. Foto: Privat
Låten som alltså anses vara en av de 15 bästa i världen i år, är ”Might be keeping you”, en låt som finns med på bandets EP ”Hot”, som finns att streama hos bland annat på Spotify, och snart också som livevideo på Youtube.
– Vi spelade in den live i Studio Oktober i Karlskoga, där Joakim Tadell filmade och redigerade videon åt oss, berättar Nicklas.
– Det är viktigt att omge sig med kreativa och lyhörda människor, det ger så mycket inspiration, säger Markus och fortsätter:
– För oss är inte produktionen det viktigaste, utan helhetskänslan, vi är ganska opretentiösa.
Strax efter nyår är det dags för killarna i Stew att gå in i studion för att färdigställa sin första fullängdare, ett album som kommer innehålla totalt 10 låtar, och även den här gången gör de allt på egen hand.
– Vi har nyss skrivit klart hela albumet, det är bara finlir kvar nu, och sedan kommer Joona Hassinen på Studio Underjord att mixa och mastra även den här gången, säger Nicklas och fortsätter:
– Det skulle vara väldigt roligt att få släppa musiken på vinyl och cd också, som ett komplement till det digitala, vi hoppas på att få tag i ett skivbolag som vill hjälpa oss och samarbeta.
– Det här året har vi koncentrerat oss på att skriva och göra en bra platta, och det tycker vi att vi har lyckats med, den känns stark, säger Markus och fortsätter:
– 2019 skulle vi gärna vilja komma ut och spela!
Redan 26 januari är det dags för Stew att ställa sig på scenen, då välgörenhetsgalan Rockliv går av stapeln på Kulturhuset i Örebro, en insamlingsgala där pengarna går till Barncancerfonden.
– Vi tackade ja direkt, det känns väldigt bra att kunna hjälpa en sådan viktig sak, säger Nicklas.
– Det ska bli roligt med en spelning i Örebro, och framförallt när det är för en god sak, avslutar Markus.
Detta är Stew:
Sång och bas: Markus Åsland (Örebro)
Gitarr: Nicklas Jansson (Lindesberg)
Trummor: Nicklas Dahlgren (Örebro)
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...