39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under SM räknas de fem längsta gäddorna varje team lyckas fånga. Med ett sammanlagt resultat på 475 cm hade Team Hytta Trolling fyra centimeters marginal ner till silvermedaljörerna Team Absolut Jättegädda från Dalarna.
– Vi fick väldigt mycket fisk, särskilt första dagen. Några båtar fick inte en enda fisk då, medan vi fick totalt 14. Det skilde sig väldigt mycket mellan lagen under tävlingens gång. Vår största gädda var 99 cm – inte tävlingens längsta, men vi hade den bästa sammanlagda längden på fem fiskar, förklarar Ronnie.

Det här var fjärde gången Team Hytta Trolling deltog i SM. I fjol slutade de på en andraplats, vilket kvalificerade dem till årets tävling och gav en chans till revansch. Med noggrann planering och förberedelser lyckades de uppnå det mål de haft i sikte under ett helt år.
– Vi hade lagt upp en plan i förväg. För tre–fyra veckor sedan var vi ute och fiskade i sjön för att kika på hur det såg ut i sjön. Det gäller att ha koll på var det finns mycket betesfisk – det är oftast där gäddan jagar. Det är stora områden att fiska på, och vi hittade två platser som såg riktigt bra ut, berättar Ronnie.
Trollingfiske innebär att man släpar drag efter båten. Under årets SM fick varje lag använda maximalt åtta spön. Ronnie berättar om deras taktik – bland annat använde de spöparavaner för att bredda fisket.

– Spöparavaner gör att man kan sprida ut spöna i sidled så att det inte blir trassel. Eftersom vi har så många spön försöker vi även variera fiskedjupet – vi fiskade på allt från en meter under ytan ner till kanske åtta meter. Man får hela tiden anpassa sig efter vad som fungerar bäst och var fisken står – det kan variera från dag till dag, säger Ronnie.
Avslutningsvis bjuder Ronnie på några tips till den som vill utveckla sitt fiske.
– Det bästa tipset är nog att lägga mycket tid på att vara ute och fiska. Vi som är lite nördiga brukar anteckna väder, vattentemperatur och vilka beten vi använt. Ju mer noggrann man är, desto större blir chansen att lyckas, avslutar han.











































