Ronnie Gyllstrand håller teamets längsta gädda under SM. Den mäter 99 cm från nos till stjärtfena. Foto: Privat
Lokalt team blev Svenska Gäddmästare: ”Svårt att ta in”
39 lag deltog i helgens tävling på Frykensjöarna i Sunne kommun – alla på jakt efter de längsta gäddorna. Efter två dagars trolling stod det klart att Guldsmedshyttans ”Team Hytta Trolling”, bestående av Ronnie Gyllstrand och Marcus Hjelm, är svenska mästare i gäddtrolling.
– Det är lite svårt att ta in allt. När man är så nördig och inne i just det här är det nog svårt för utomstående att föreställa sig den här känslan, säger Ronnie Gyllstrand till LindeNytt.
Under SM räknas de fem längsta gäddorna varje team lyckas fånga. Med ett sammanlagt resultat på 475 cm hade Team Hytta Trolling fyra centimeters marginal ner till silvermedaljörerna Team Absolut Jättegädda från Dalarna.
– Vi fick väldigt mycket fisk, särskilt första dagen. Några båtar fick inte en enda fisk då, medan vi fick totalt 14. Det skilde sig väldigt mycket mellan lagen under tävlingens gång. Vår största gädda var 99 cm – inte tävlingens längsta, men vi hade den bästa sammanlagda längden på fem fiskar, förklarar Ronnie.
Marcus Hjelm håller Team Hyttas näst längsta gädda under SM – 96 cm. Foto: Privat
Det här var fjärde gången Team Hytta Trolling deltog i SM. I fjol slutade de på en andraplats, vilket kvalificerade dem till årets tävling och gav en chans till revansch. Med noggrann planering och förberedelser lyckades de uppnå det mål de haft i sikte under ett helt år.
– Vi hade lagt upp en plan i förväg. För tre–fyra veckor sedan var vi ute och fiskade i sjön för att kika på hur det såg ut i sjön. Det gäller att ha koll på var det finns mycket betesfisk – det är oftast där gäddan jagar. Det är stora områden att fiska på, och vi hittade två platser som såg riktigt bra ut, berättar Ronnie.
Trollingfiske innebär att man släpar drag efter båten. Under årets SM fick varje lag använda maximalt åtta spön. Ronnie berättar om deras taktik – bland annat använde de spöparavaner för att bredda fisket.
Överst på prispallen står stolta guldmedaljörer från Guldsmedhyttan – Team Hytta Trolling. Foto: Privat
– Spöparavaner gör att man kan sprida ut spöna i sidled så att det inte blir trassel. Eftersom vi har så många spön försöker vi även variera fiskedjupet – vi fiskade på allt från en meter under ytan ner till kanske åtta meter. Man får hela tiden anpassa sig efter vad som fungerar bäst och var fisken står – det kan variera från dag till dag, säger Ronnie.
Avslutningsvis bjuder Ronnie på några tips till den som vill utveckla sitt fiske.
– Det bästa tipset är nog att lägga mycket tid på att vara ute och fiska. Vi som är lite nördiga brukar anteckna väder, vattentemperatur och vilka beten vi använt. Ju mer noggrann man är, desto större blir chansen att lyckas, avslutar han.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...