Fatlum Ahmeti nådde sitt 1000:e mål i Allsvenskan under lördagens bortamatch Foto: Hasse Persson

Loppet om Elitseriekvalet är över

Handbollsallsvenskan närmar sig sitt slut och under lördagen åkte LIF Lindesberg till Stockholm för att ta chans till revansch på fjolårssäsongens elitserielag Hammarby, båda lagen hade mycket att vinna och med en jämn match i spel så skulle segern avgöras inom de sista 15 sekunderna.

Nästa helg spelas de sista matcherna inom Allsvenskan vilket gör varje match otroligt viktig då säsongens tabell, trots sin formgivning, ännu håller sig jämn.

LIF Lindesberg har ett tufft matchschema som väntar innan serien är slut då båda lagen som slåss i toppen av tabellen finns kvar som motståndare och under lördagen var det dags att möta ett av dessa, nämligen tabelltvåan Hammarby.

En seger för LIF Lindesberg på bortaplan skulle innebära att det ännu skulle finnas en chans att nå en plats till det övre kvalet medan en orange förlust skulle innebära mycket för det aktuella hemmalaget som skulle lägga sig jämsides med tabellettan Aranäs och således ha en stor chans att ta sig uppåt utan att behöva kvala.

Med matchen igång inledde Hammarby med två raka mål som snabbt följdes upp av Fatlum Ahmetis 998:e Allsvenska mål som även blev LIFs första mål i matchen, Hammarby spelade direkt in 3-1 som sedan kvitterades till 3-3 efter målgörande av LIF-spelarna Filip Ottosson och Herman Bosson.

Kort efter kvitteringen hann Axel Magnusson med att spela in ett straffmål som gav LIF en tillfällig ledning då ett målbyte mellan lagen började göras direkt efteråt, målbytet pågick under hela halvleken och passande nog slutade den första halvleken oavgjord.

LIF Lindesbergs straffhjälte Axel Magnusson inledde den andra halvleken med sitt tredje straffmål under matchen som gjordes redan efter 46 sekunder efter att domaren blåst igång halvleken, därefter fortsatte målbytet från den första halvleken där Hammarby fick en chans att gå undan med målen.

Med tre raka mål från motståndarlaget lyckades LIF enbart svara upp med två mål som kvitterade till 18-18, Hammarby lyckades dock få med sig två mål under de nästkommande målbytena medan LIF endast kunde spela in ett, något som lade LIF Lindesberg i en tuff sits då de började halka efter med målen och med 23-20 på poängtavlan så kom time-out-kortet.

Med time-outen bakom sig började LIF komma ikapp med målen och med exakt 46.02 på klockan spelade Fatlum Ahmeti in ett mål som blev linjespelarens 1000:e mål i Allsvenskan där samtliga är gjorda för moderklubben LIF Lindesberg.

LIF tog sig ikapp motståndarlaget där Albin Järlstam spelade in 25-25 som i sin tur följdes upp av ett nytt målbyte som även detta pågick genom halvleken, med minuten kvar hade Hammarby övertaget med 29-28 och med LIF i anfallsspel så lade det orangea laget in sin sista time-out.

Direkt efter time-outen spelade Fatlum Ahmeti in ett kvitteringsmål och med 29-29 så var det en levande strid som alla ville vinna, Hammarby använde sin sista time-out med 17 sekunder kvar och väl i anfall så spelade de in 29-30 med 15 sekunder kvar av matchen, ett mål som blev matchens sista där Hammarby lyckades stå som segrare.

Resultat Hammarby IF HF-LIF Lindesberg
Slutresultat: 30-29 (14-14)
Publik: 659 personer

Målgörare: Axel Magnusson (5), Filip Ottosson (5), Albin Järlstam (5), Herman Bosson (5), Fatlum Ahmeti (4), Jesper Nilsson (2), Max Broman (1), Asso Eliassi (1), Fabian Wallouch-Lindholm (1)

Nästa bortamatch: Söndagen 15/3 vs Rimbo HK Roslagen med matchstart kl. 14.00.
Noterbart är att detta är säsongens sista match där samtliga lag i serien spelar sin sista match under samma tidspunkt.

Publicerad 7 mars 2020 klockan 23:05

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.

21 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.

21 november 2025 klockan 14:00 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fallen Rocks överlämnades som en gåva till Lindesbergs kommun. Foto: Bergskraft Bergslagen

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.

20 november 2025 klockan 09:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är ...
19 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt ...
18 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.

18 november 2025 klockan 13:05 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Arkivbild: Jennie Einarsson

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”

Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.

18 november 2025 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, d...

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs ...

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en ...

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ...

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är ...
12 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora...
12 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-12

2025-11-11

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-10

2025-11-09

2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-21 17:01