TV4 publicerade under tisdagen en lista över Sveriges tolv skitigaste badplatser, sammanställd av Havs-och vattenmyndigheten. Ett av baden som fått den måttligt roande utnämningen är Loppholmarna i Lindesberg.
Den minst sagt osmickrande listan över de tolv skitigaste badplatserna i Sverige, sträcker sig från Umeå i norr till Öland i söder, med ett stopp i Lindesberg på Loppholmarna. Gemensamt för de bokstavligt talat skitiga baden är att de haft höga halter av avföringsbakterier under lång tid, och man bör därför tänka sig för både en och två gånger innan man kastar sig i plurret.
Loppholmsbadet har under många år dragits med förhöjda halter av avföringsbakterier, och Samhällsbyggnad Bergslagen har vid flera tillfällen avrått allmänheten från att ta sig ett dopp. Bakterierna det rör sig om är e-coli och enterokocker, som normalt återfinns i tarmkanalen hos både människor och djur, och kan orsaka flertalet sjukdomar och obehagliga infektioner.
– Vi lämnade ett kostnadsförslag till kommunstyrelsen i mars, där vi föreslog att man leder om dagvattnet ner i en bassäng, som sedan släpper ut det längre bort. Dessutom kan man muddra sjöbottnen eftersom det är så otroligt långgrunt. Sedan har det också varit på tal att bygga två stycken pirer på Loppholmarna för att styra vattnet på ett annat sätt, förklarar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen och fortsätter:
– Under förra sommaren som blev väldigt torr, hade vi ett underkänt vattenprov i början av säsongen medan de två sista var bra, så visst är det något som påverkar. Det är ju ett unikt läge för en badplats, så det vore ju roligt om det gick att lösa.
HÄR kan man se listan i sin helhet.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.