TV4 publicerade under tisdagen en lista över Sveriges tolv skitigaste badplatser, sammanställd av Havs-och vattenmyndigheten. Ett av baden som fått den måttligt roande utnämningen är Loppholmarna i Lindesberg.
Den minst sagt osmickrande listan över de tolv skitigaste badplatserna i Sverige, sträcker sig från Umeå i norr till Öland i söder, med ett stopp i Lindesberg på Loppholmarna. Gemensamt för de bokstavligt talat skitiga baden är att de haft höga halter av avföringsbakterier under lång tid, och man bör därför tänka sig för både en och två gånger innan man kastar sig i plurret.
Loppholmsbadet har under många år dragits med förhöjda halter av avföringsbakterier, och Samhällsbyggnad Bergslagen har vid flera tillfällen avrått allmänheten från att ta sig ett dopp. Bakterierna det rör sig om är e-coli och enterokocker, som normalt återfinns i tarmkanalen hos både människor och djur, och kan orsaka flertalet sjukdomar och obehagliga infektioner.
– Vi lämnade ett kostnadsförslag till kommunstyrelsen i mars, där vi föreslog att man leder om dagvattnet ner i en bassäng, som sedan släpper ut det längre bort. Dessutom kan man muddra sjöbottnen eftersom det är så otroligt långgrunt. Sedan har det också varit på tal att bygga två stycken pirer på Loppholmarna för att styra vattnet på ett annat sätt, förklarar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen och fortsätter:
– Under förra sommaren som blev väldigt torr, hade vi ett underkänt vattenprov i början av säsongen medan de två sista var bra, så visst är det något som påverkar. Det är ju ett unikt läge för en badplats, så det vore ju roligt om det gick att lösa.
HÄR kan man se listan i sin helhet.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.