TV4 publicerade under tisdagen en lista över Sveriges tolv skitigaste badplatser, sammanställd av Havs-och vattenmyndigheten. Ett av baden som fått den måttligt roande utnämningen är Loppholmarna i Lindesberg.
Den minst sagt osmickrande listan över de tolv skitigaste badplatserna i Sverige, sträcker sig från Umeå i norr till Öland i söder, med ett stopp i Lindesberg på Loppholmarna. Gemensamt för de bokstavligt talat skitiga baden är att de haft höga halter av avföringsbakterier under lång tid, och man bör därför tänka sig för både en och två gånger innan man kastar sig i plurret.
Loppholmsbadet har under många år dragits med förhöjda halter av avföringsbakterier, och Samhällsbyggnad Bergslagen har vid flera tillfällen avrått allmänheten från att ta sig ett dopp. Bakterierna det rör sig om är e-coli och enterokocker, som normalt återfinns i tarmkanalen hos både människor och djur, och kan orsaka flertalet sjukdomar och obehagliga infektioner.
– Vi lämnade ett kostnadsförslag till kommunstyrelsen i mars, där vi föreslog att man leder om dagvattnet ner i en bassäng, som sedan släpper ut det längre bort. Dessutom kan man muddra sjöbottnen eftersom det är så otroligt långgrunt. Sedan har det också varit på tal att bygga två stycken pirer på Loppholmarna för att styra vattnet på ett annat sätt, förklarar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen och fortsätter:
– Under förra sommaren som blev väldigt torr, hade vi ett underkänt vattenprov i början av säsongen medan de två sista var bra, så visst är det något som påverkar. Det är ju ett unikt läge för en badplats, så det vore ju roligt om det gick att lösa.
HÄR kan man se listan i sin helhet.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.