TV4 publicerade under tisdagen en lista över Sveriges tolv skitigaste badplatser, sammanställd av Havs-och vattenmyndigheten. Ett av baden som fått den måttligt roande utnämningen är Loppholmarna i Lindesberg.
Den minst sagt osmickrande listan över de tolv skitigaste badplatserna i Sverige, sträcker sig från Umeå i norr till Öland i söder, med ett stopp i Lindesberg på Loppholmarna. Gemensamt för de bokstavligt talat skitiga baden är att de haft höga halter av avföringsbakterier under lång tid, och man bör därför tänka sig för både en och två gånger innan man kastar sig i plurret.
Loppholmsbadet har under många år dragits med förhöjda halter av avföringsbakterier, och Samhällsbyggnad Bergslagen har vid flera tillfällen avrått allmänheten från att ta sig ett dopp. Bakterierna det rör sig om är e-coli och enterokocker, som normalt återfinns i tarmkanalen hos både människor och djur, och kan orsaka flertalet sjukdomar och obehagliga infektioner.
– Vi lämnade ett kostnadsförslag till kommunstyrelsen i mars, där vi föreslog att man leder om dagvattnet ner i en bassäng, som sedan släpper ut det längre bort. Dessutom kan man muddra sjöbottnen eftersom det är så otroligt långgrunt. Sedan har det också varit på tal att bygga två stycken pirer på Loppholmarna för att styra vattnet på ett annat sätt, förklarar Kenneth Persson på Samhällsbyggnad Bergslagen och fortsätter:
– Under förra sommaren som blev väldigt torr, hade vi ett underkänt vattenprov i början av säsongen medan de två sista var bra, så visst är det något som påverkar. Det är ju ett unikt läge för en badplats, så det vore ju roligt om det gick att lösa.
HÄR kan man se listan i sin helhet.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.