Det kafé som planeras på Loppholmarnas norra udde har dragit ut på tiden. Mannen bakom idén, Sead Karouzmanovic, har nu äntligen fått besked om hur grunden ser ut på platsen. I förra veckan blev nämligen ”geoundersökningen” klar. En undersökning som helt enkelt ser över möjligheterna och hur man praktiskt går tillväga att bygga på den aktuella platsen. Grunden visade som man befarat, eller som man räknat med rättare sagt, att det var åtskilliga meter med lera. Marken är som känt en gammal sjöbottnen och därför krävs att man pålar upp kafét ordentligt för att inte få ovälkomna överraskningar som snedsättning i framtiden. Resultatet har därför fått Sead att tveka en aning.
-Ja, det såg inte bra ut, säger Sead. –Nu krävs ju en hel del extraarbete med grunden som jag inte direkt hade väntat mig, och jag måste helt enkelt se över hur det ser ut rent kostnadsmässigt att bygga på den platsen.
Nämnden behandlar ärendet vidare
-Nu när den geografiska delen setts över, kommer planen att behandlas i byggnadsnämnden och sedan blir nästa steg för Sead att söka bygglov för sin verksamhet. Något som brukar ta ett par veckor att behandla, säger Måns Hallén. Med andra ord är förhoppningen och möjligheten att redan i år etablera sig på udden ingen omöjlighet för Sead Karouzmanovic.
-I väntan på att kaféärendet ska behandlas vidare, har Sead andra planer på gång. Ganska snart kommer han nämligen att öppna en liten kiosk på Norrtullstorget där tidningar och allehanda varor kommer att säljas, tillägger Hallén.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!