Senast som hockeyföreningen Lindlöven arrangerade sitt jätteloppis i Lindehov så sprängde man gränsen för hur många bord man kunde hyra ut. Intresset är med andra ord enormt – och det taggar föreningen för fortsatta engagemang.-Det är jättekul och samtidigt ett jätteviktigt bidrag till föreningen, kommenterar Kalle Eriksson från Lindlövens aktivitetsgrupp.
Sedan i mars har Lindlöven arrangerat loppis en gång i månaden i syfte att skapa en trevlig tillställning för folket samtidigt som föreningen får tillskott i kassan. Nu till helgen arrangeras den tredje i raden av Lindehovloppis. Redan vid den första omgången i mars insåg man att intresset från folket fanns där när ett 30-tal bord blev uthyrda. Och i april nära på fördubblades antalet försäljare.
-Vi kan inte säga annat än att det här har blivit jättelyckat, verkligen en succé som vi ser fram emot att fortsätta med. Nu stundar ju en lite speciell helg eftersom vi har en klämdag på fredagen. Och sedan premiären av dragracingbanan. Så jag tror vi får en ganska hyfsad dag ändå, för redan nu har vi ganska många bord uthyrda och om vi ser tillbaka på tidigare omgångar så var det just under de sista dagarna de flesta borden gick åt, berättar Kalle Eriksson.
Mer info om loppis på hovet finns här
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.