Eva Munkvold i sin loppis i Torvesta. Foto: Ida Lindkvist

Loppisarnas guldkorn: Loppis i Torvesta

Efter att tidningen Expressen listat Sveriges bästa ställen att loppisfynda, där tre loppmarknader inom Lindesbergs kommungräns fanns med, begav sig LindeNytt ut på en miniturné för att besöka dessa. Sist ut är Eva Munkvolds Loppis i Torvesta där gårdsutrymmen för sex år sedan fick förvandlas till loppisbutik.

Efter en köksrenovering blev det väldigt mycket saker över, dessutom hade Eva Munkvold hunnit samla på sig en hel del ytterligare genom åren efter flertalet besök på olika auktioner. Det var år 2009 som Eva på gården mellan Frövi och Fellingsbro startade igång sin loppisverksamhet som sedan dess har växt så det knakat. Till en början hade hon bara öppet några helger i juli och augusti, detta ändrades dock snart.

– Först hade jag bara tänkt att det skulle vara några helger för att jag skulle bli av med det jag hade, men det var så roligt! Så jag övertalade min gubbe att vi skulle röja i vedboden, och så gjorde jag i ordning där och fixade upp hyllor. Så det var ett rum till att börja med, berättar Eva.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Därefter kom sonhustrun förbi med ett rejält lass barnkläder som inte längre behövdes, och som hon nu ville att Eva istället skulle sälja åt henne. Och för att få plats med kläderna röjde man således ytterligare ett rum, rummet som ligger i anslutning till vedboden.
– Så då hade vi två rum, och på den vägen är det!, säger Eva nöjt.

Att Eva säljer för fullt har spridit sig till kompisar och fler därtill.
– Det ringer kompisar som har röjt hemma i garagen och undrar om jag vill ha något. Det händer också att det ringer någon som undrar om jag köper upp, och då säger jag att det beror på vad det är och vad det kostar. Sedan kommer kunderna, och de handlar, pratar, och så handlar de lite till.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Kunderna är en favoritdel i loppisdrivandet, enligt Eva, och hon konstaterar att hon får träffa så många trevliga människor, vilket är en av de huvudsakliga anledningarna till att man fortsätter.
– Det går inte att öppna en loppis och tro att man ska bli rik på det, för det bir man inte, det är väldigt mycket jobb, men kul, det är verkligen jätteroligt! Det är roligt när någon går in och säger att man har fint.

– Jag hade en gubbe som gick in i våras, han gick in, och så kom han ut efter en liten stund och sa att det bara fanns kärringgrejer, och ja, någon ska ju ha det också, ler Eva.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Eva säljer också närproducerad honung och brännglas till fotogenlampor. Och så finns det förskräckligt mycket udda glas, tycker hon själv. Barnbarnen brukar också vilja vara med och sälja sina spel och pussel. När man tittar omkring kan man hitta bestick för en krona stycket, skålar och vaser, krukor i massor och böcker som kostar gratis.

Mot ladugårdens röda vägg står ett par skidor, årsmodell väldigt gamla, lutade.

– Det är skidor från bröderna Sandströms, Sandströms i Lindesberg, säger Eva och tillägger:

– Jag har ungefär 15 par i fräschare och jättefint skick till salu!

Loppis i Torvesta har öppet klockan 10-16 alla veckans dagar, men avvikelser kommer att förekomma.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist
Publicerad 17 juli 2015 klockan 08:32

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-31 21:21