Ronja Lundgren 5 år, sålde fika till besökarna vid loppisen längs riksvägen i Fanthyttan. Foto: Camilla Lagerman
Loppishelgen blev en succé
Det bjöds på ett något kylslaget svenskt sommarväder med ömsom solsken och ömsom skurar när Bergslagens Loppishelg drog igång under fredagen. Detta var dock inget som hindrade de mängder av loppisbesökare som gav sig ut på jakt efter fynd och gömda skatter på den stora loppisfesten. LindeNytt passade på att göra flera stopp längs vägarna för att besöka några av loppisarna i kommunen.
Loppisskyltar i alla färger och former satt tätt vid vägkanterna när Bergslagens Loppishelg anordnades för fjärde året i rad. Årets digitala karta visade vägen till 200 säljare med loppisar runtom i Bergslagen, en närapå fördubbling av föregående års deltagarantal. Utöver dessa fanns även ett stort antal loppisar som inte var synliga på loppiskartan.
Ett populär stopp var Loppiskällaren i Fellingsbro. Foto: Jennie Einarsson
På Sandmo gård i Fanthyttan hade Jenny Möller rest upp ett större partytält som rymde mängder av prylar från tre generationer i hennes släkt. Då det är hennes allra första sommar på det charmiga lantstället så passade hon även på att göra debut på Bergslagens Loppishelg.
En av de större loppisarna fanns vid Sandmo gård där Jenny Möller hade samlat prylar från tre generationer. Foto: Camilla Lagerman
– Vi köpte gården i höstat och trivs fantastiskt bra, vi upptäcker nya smultronställen i trakten hela tiden. Det har varit folk här konstant idag, det har varit jätteroligt! Det är kul att få träffa folket runt omkring. Vi har sålt väldigt mycket, nästan alla som har varit här har köpt någonting, berättar hon glatt.
Från loppistältet hörs en exalterad röst, det är Iris Molin 9 år som har hittat något som hon väldigt gärna vill köpa.
Iris Molin 9 år, visar upp ringen som hon har hittat. Foto: Camilla Lagerman
– Det är en fin grön ring som passar bra till min kofta, berättar hon glatt.
Iris har åkt vägen från Siggeboda via sjön Usken tillsammans med sina föräldrar och har fyndat på flera loppisar innan.
– Jag har hittat två halsband också, ett med ett silvrigt hjärta och ett väldigt festligt som var silvrigt med olika färger, det var väldigt fint och kostade bara tio kronor. Sen har jag köpt en stor regnbågsfärgad pop-it-leksak också.
Ronja Lundgren 5 år ser till att fikat ser inbjudande ut. Foto: Camilla Lagerman
Längs med riksväg 50 i Fanthyttan står Ronja Lundgren 5 år vid en loppis och säljer fika i sin lilla butik. Hon har bakat kladdkakemuffins och äppelmuffins tillsammans med sin mamma för att sälja till de som besöker loppisen i uthuset. Målet är att kunna få ihop en slant för att kunna köpa ett barbiehus som Ronja gärna skulle vilja ha.
– Det var Ronja själv som ville sälja fika. Vi kom på att det skulle passa att sälja nu på Bergslagens Loppishelg så vi byggde en liten affär tillsammans, berättar mamma Nicole Hjertstedt.
Till hjälp har de även haft storasyster Olivia som har varit med och målat affären. Utöver det så har Olivia tillsammans med sin kompis Joline fått tillfälle att vässa sina matematikkunskaper under sommarlovet, de driver nämligen loppisen i uthuset intill helt själva. På blott 4 timmar har de haft närmare 300 kunder berättar de.
Olivia och Joline har målet inställt på att kunna köpa padelrack. Foto: Camilla Lagerman
– Det är jätteroligt, vi har lärt oss jättemycket om pengar. Vi har också lärt oss att kunna prata med folk och inte vara så blyga, säger de i mun på varandra.
När LindeNytt frågar vad de ska göra med de pengar som de tjänar under helgen är de helt överens.
– Vi ska köpa padelrack så vi kan spela padel, utbrister de glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.