Ronja Lundgren 5 år, sålde fika till besökarna vid loppisen längs riksvägen i Fanthyttan. Foto: Camilla Lagerman
Loppishelgen blev en succé
Det bjöds på ett något kylslaget svenskt sommarväder med ömsom solsken och ömsom skurar när Bergslagens Loppishelg drog igång under fredagen. Detta var dock inget som hindrade de mängder av loppisbesökare som gav sig ut på jakt efter fynd och gömda skatter på den stora loppisfesten. LindeNytt passade på att göra flera stopp längs vägarna för att besöka några av loppisarna i kommunen.
Loppisskyltar i alla färger och former satt tätt vid vägkanterna när Bergslagens Loppishelg anordnades för fjärde året i rad. Årets digitala karta visade vägen till 200 säljare med loppisar runtom i Bergslagen, en närapå fördubbling av föregående års deltagarantal. Utöver dessa fanns även ett stort antal loppisar som inte var synliga på loppiskartan.
Ett populär stopp var Loppiskällaren i Fellingsbro. Foto: Jennie Einarsson
På Sandmo gård i Fanthyttan hade Jenny Möller rest upp ett större partytält som rymde mängder av prylar från tre generationer i hennes släkt. Då det är hennes allra första sommar på det charmiga lantstället så passade hon även på att göra debut på Bergslagens Loppishelg.
En av de större loppisarna fanns vid Sandmo gård där Jenny Möller hade samlat prylar från tre generationer. Foto: Camilla Lagerman
– Vi köpte gården i höstat och trivs fantastiskt bra, vi upptäcker nya smultronställen i trakten hela tiden. Det har varit folk här konstant idag, det har varit jätteroligt! Det är kul att få träffa folket runt omkring. Vi har sålt väldigt mycket, nästan alla som har varit här har köpt någonting, berättar hon glatt.
Från loppistältet hörs en exalterad röst, det är Iris Molin 9 år som har hittat något som hon väldigt gärna vill köpa.
Iris Molin 9 år, visar upp ringen som hon har hittat. Foto: Camilla Lagerman
– Det är en fin grön ring som passar bra till min kofta, berättar hon glatt.
Iris har åkt vägen från Siggeboda via sjön Usken tillsammans med sina föräldrar och har fyndat på flera loppisar innan.
– Jag har hittat två halsband också, ett med ett silvrigt hjärta och ett väldigt festligt som var silvrigt med olika färger, det var väldigt fint och kostade bara tio kronor. Sen har jag köpt en stor regnbågsfärgad pop-it-leksak också.
Ronja Lundgren 5 år ser till att fikat ser inbjudande ut. Foto: Camilla Lagerman
Längs med riksväg 50 i Fanthyttan står Ronja Lundgren 5 år vid en loppis och säljer fika i sin lilla butik. Hon har bakat kladdkakemuffins och äppelmuffins tillsammans med sin mamma för att sälja till de som besöker loppisen i uthuset. Målet är att kunna få ihop en slant för att kunna köpa ett barbiehus som Ronja gärna skulle vilja ha.
– Det var Ronja själv som ville sälja fika. Vi kom på att det skulle passa att sälja nu på Bergslagens Loppishelg så vi byggde en liten affär tillsammans, berättar mamma Nicole Hjertstedt.
Till hjälp har de även haft storasyster Olivia som har varit med och målat affären. Utöver det så har Olivia tillsammans med sin kompis Joline fått tillfälle att vässa sina matematikkunskaper under sommarlovet, de driver nämligen loppisen i uthuset intill helt själva. På blott 4 timmar har de haft närmare 300 kunder berättar de.
Olivia och Joline har målet inställt på att kunna köpa padelrack. Foto: Camilla Lagerman
– Det är jätteroligt, vi har lärt oss jättemycket om pengar. Vi har också lärt oss att kunna prata med folk och inte vara så blyga, säger de i mun på varandra.
När LindeNytt frågar vad de ska göra med de pengar som de tjänar under helgen är de helt överens.
– Vi ska köpa padelrack så vi kan spela padel, utbrister de glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...