Ronja Lundgren 5 år, sålde fika till besökarna vid loppisen längs riksvägen i Fanthyttan. Foto: Camilla Lagerman

Loppishelgen blev en succé

Det bjöds på ett något kylslaget svenskt sommarväder med ömsom solsken och ömsom skurar när Bergslagens Loppishelg drog igång under fredagen. Detta var dock inget som hindrade de mängder av loppisbesökare som gav sig ut på jakt efter fynd och gömda skatter på den stora loppisfesten. LindeNytt passade på att göra flera stopp längs vägarna för att besöka några av loppisarna i kommunen.

Loppisskyltar i alla färger och former satt tätt vid vägkanterna när Bergslagens Loppishelg anordnades för fjärde året i rad. Årets digitala karta visade vägen till 200 säljare med loppisar runtom i Bergslagen, en närapå fördubbling av föregående års deltagarantal. Utöver dessa fanns även ett stort antal loppisar som inte var synliga på loppiskartan.

Ett populär stopp var Loppiskällaren i Fellingsbro. Foto: Jennie Einarsson

På Sandmo gård i Fanthyttan hade Jenny Möller rest upp ett större partytält som rymde mängder av prylar från tre generationer i hennes släkt. Då det är hennes allra första sommar på det charmiga lantstället så passade hon även på att göra debut på Bergslagens Loppishelg.

En av de större loppisarna fanns vid Sandmo gård där Jenny Möller hade samlat prylar från tre generationer. Foto: Camilla Lagerman

– Vi köpte gården i höstat och trivs fantastiskt bra, vi upptäcker nya smultronställen i trakten hela tiden. Det har varit folk här konstant idag, det har varit jätteroligt! Det är kul att få träffa folket runt omkring. Vi har sålt väldigt mycket, nästan alla som har varit här har köpt någonting, berättar hon glatt.

Från loppistältet hörs en exalterad röst, det är Iris Molin 9 år som har hittat något som hon väldigt gärna vill köpa.

Iris Molin 9 år, visar upp ringen som hon har hittat. Foto: Camilla Lagerman

– Det är en fin grön ring som passar bra till min kofta, berättar hon glatt.

Iris har åkt vägen från Siggeboda via sjön Usken tillsammans med sina föräldrar och har fyndat på flera loppisar innan.

– Jag har hittat två halsband också, ett med ett silvrigt hjärta och ett väldigt festligt som var silvrigt med olika färger, det var väldigt fint och kostade bara tio kronor. Sen har jag köpt en stor regnbågsfärgad pop-it-leksak också.

Ronja Lundgren 5 år ser till att fikat ser inbjudande ut. Foto: Camilla Lagerman

Längs med riksväg 50 i Fanthyttan står Ronja Lundgren 5 år vid en loppis och säljer fika i sin lilla butik. Hon har bakat kladdkakemuffins och äppelmuffins tillsammans med sin mamma för att sälja till de som besöker loppisen i uthuset. Målet är att kunna få ihop en slant för att kunna köpa ett barbiehus som Ronja gärna skulle vilja ha.

– Det var Ronja själv som ville sälja fika. Vi kom på att det skulle passa att sälja nu på Bergslagens Loppishelg så vi byggde en liten affär tillsammans, berättar mamma Nicole Hjertstedt.

Till hjälp har de även haft storasyster Olivia som har varit med och målat affären. Utöver det så har Olivia tillsammans med sin kompis Joline fått tillfälle att vässa sina matematikkunskaper under sommarlovet, de driver nämligen loppisen i uthuset intill helt själva. På blott 4 timmar har de haft närmare 300 kunder berättar de.

Olivia och Joline har målet inställt på att kunna köpa padelrack. Foto: Camilla Lagerman

– Det är jätteroligt, vi har lärt oss jättemycket om pengar. Vi har också lärt oss att kunna prata med folk och inte vara så blyga, säger de i mun på varandra.

När LindeNytt frågar vad de ska göra med de pengar som de tjänar under helgen är de helt överens.

– Vi ska köpa padelrack så vi kan spela padel, utbrister de glatt.

 

Publicerad 18 juli 2022 klockan 09:05

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han ...
19 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
18 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Agneta Segerfelt

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.

17 februari 2026 klockan 11:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.

16 februari 2026 klockan 15:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver ...

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i ...

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...
9 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i ...
8 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-03

2026-02-03

2026-02-02

2026-02-02

2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-02-23 00:09