Ronja Lundgren 5 år, sålde fika till besökarna vid loppisen längs riksvägen i Fanthyttan. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Loppishelgen blev en succé
Det bjöds på ett något kylslaget svenskt sommarväder med ömsom solsken och ömsom skurar när Bergslagens Loppishelg drog igång under fredagen. Detta var dock inget som hindrade de mängder av loppisbesökare som gav sig ut på jakt efter fynd och gömda skatter på den stora loppisfesten. LindeNytt passade på att göra flera stopp längs vägarna för att besöka några av loppisarna i kommunen.
Annons
Loppisskyltar i alla färger och former satt tätt vid vägkanterna när Bergslagens Loppishelg anordnades för fjärde året i rad. Årets digitala karta visade vägen till 200 säljare med loppisar runtom i Bergslagen, en närapå fördubbling av föregående års deltagarantal. Utöver dessa fanns även ett stort antal loppisar som inte var synliga på loppiskartan.
Ett populär stopp var Loppiskällaren i Fellingsbro. Foto: Jennie Einarsson
På Sandmo gård i Fanthyttan hade Jenny Möller rest upp ett större partytält som rymde mängder av prylar från tre generationer i hennes släkt. Då det är hennes allra första sommar på det charmiga lantstället så passade hon även på att göra debut på Bergslagens Loppishelg.
En av de större loppisarna fanns vid Sandmo gård där Jenny Möller hade samlat prylar från tre generationer. Foto: Camilla Lagerman
– Vi köpte gården i höstat och trivs fantastiskt bra, vi upptäcker nya smultronställen i trakten hela tiden. Det har varit folk här konstant idag, det har varit jätteroligt! Det är kul att få träffa folket runt omkring. Vi har sålt väldigt mycket, nästan alla som har varit här har köpt någonting, berättar hon glatt.
Från loppistältet hörs en exalterad röst, det är Iris Molin 9 år som har hittat något som hon väldigt gärna vill köpa.
Iris Molin 9 år, visar upp ringen som hon har hittat. Foto: Camilla Lagerman
– Det är en fin grön ring som passar bra till min kofta, berättar hon glatt.
Iris har åkt vägen från Siggeboda via sjön Usken tillsammans med sina föräldrar och har fyndat på flera loppisar innan.
– Jag har hittat två halsband också, ett med ett silvrigt hjärta och ett väldigt festligt som var silvrigt med olika färger, det var väldigt fint och kostade bara tio kronor. Sen har jag köpt en stor regnbågsfärgad pop-it-leksak också.
Ronja Lundgren 5 år ser till att fikat ser inbjudande ut. Foto: Camilla Lagerman
Längs med riksväg 50 i Fanthyttan står Ronja Lundgren 5 år vid en loppis och säljer fika i sin lilla butik. Hon har bakat kladdkakemuffins och äppelmuffins tillsammans med sin mamma för att sälja till de som besöker loppisen i uthuset. Målet är att kunna få ihop en slant för att kunna köpa ett barbiehus som Ronja gärna skulle vilja ha.
– Det var Ronja själv som ville sälja fika. Vi kom på att det skulle passa att sälja nu på Bergslagens Loppishelg så vi byggde en liten affär tillsammans, berättar mamma Nicole Hjertstedt.
Till hjälp har de även haft storasyster Olivia som har varit med och målat affären. Utöver det så har Olivia tillsammans med sin kompis Joline fått tillfälle att vässa sina matematikkunskaper under sommarlovet, de driver nämligen loppisen i uthuset intill helt själva. På blott 4 timmar har de haft närmare 300 kunder berättar de.
Olivia och Joline har målet inställt på att kunna köpa padelrack. Foto: Camilla Lagerman
– Det är jätteroligt, vi har lärt oss jättemycket om pengar. Vi har också lärt oss att kunna prata med folk och inte vara så blyga, säger de i mun på varandra.
När LindeNytt frågar vad de ska göra med de pengar som de tjänar under helgen är de helt överens.
– Vi ska köpa padelrack så vi kan spela padel, utbrister de glatt.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...