Ronja Lundgren 5 år, sålde fika till besökarna vid loppisen längs riksvägen i Fanthyttan. Foto: Camilla Lagerman

Loppishelgen blev en succé

Det bjöds på ett något kylslaget svenskt sommarväder med ömsom solsken och ömsom skurar när Bergslagens Loppishelg drog igång under fredagen. Detta var dock inget som hindrade de mängder av loppisbesökare som gav sig ut på jakt efter fynd och gömda skatter på den stora loppisfesten. LindeNytt passade på att göra flera stopp längs vägarna för att besöka några av loppisarna i kommunen.

Loppisskyltar i alla färger och former satt tätt vid vägkanterna när Bergslagens Loppishelg anordnades för fjärde året i rad. Årets digitala karta visade vägen till 200 säljare med loppisar runtom i Bergslagen, en närapå fördubbling av föregående års deltagarantal. Utöver dessa fanns även ett stort antal loppisar som inte var synliga på loppiskartan.

Ett populär stopp var Loppiskällaren i Fellingsbro. Foto: Jennie Einarsson

På Sandmo gård i Fanthyttan hade Jenny Möller rest upp ett större partytält som rymde mängder av prylar från tre generationer i hennes släkt. Då det är hennes allra första sommar på det charmiga lantstället så passade hon även på att göra debut på Bergslagens Loppishelg.

En av de större loppisarna fanns vid Sandmo gård där Jenny Möller hade samlat prylar från tre generationer. Foto: Camilla Lagerman

– Vi köpte gården i höstat och trivs fantastiskt bra, vi upptäcker nya smultronställen i trakten hela tiden. Det har varit folk här konstant idag, det har varit jätteroligt! Det är kul att få träffa folket runt omkring. Vi har sålt väldigt mycket, nästan alla som har varit här har köpt någonting, berättar hon glatt.

Från loppistältet hörs en exalterad röst, det är Iris Molin 9 år som har hittat något som hon väldigt gärna vill köpa.

Iris Molin 9 år, visar upp ringen som hon har hittat. Foto: Camilla Lagerman

– Det är en fin grön ring som passar bra till min kofta, berättar hon glatt.

Iris har åkt vägen från Siggeboda via sjön Usken tillsammans med sina föräldrar och har fyndat på flera loppisar innan.

– Jag har hittat två halsband också, ett med ett silvrigt hjärta och ett väldigt festligt som var silvrigt med olika färger, det var väldigt fint och kostade bara tio kronor. Sen har jag köpt en stor regnbågsfärgad pop-it-leksak också.

Ronja Lundgren 5 år ser till att fikat ser inbjudande ut. Foto: Camilla Lagerman

Längs med riksväg 50 i Fanthyttan står Ronja Lundgren 5 år vid en loppis och säljer fika i sin lilla butik. Hon har bakat kladdkakemuffins och äppelmuffins tillsammans med sin mamma för att sälja till de som besöker loppisen i uthuset. Målet är att kunna få ihop en slant för att kunna köpa ett barbiehus som Ronja gärna skulle vilja ha.

– Det var Ronja själv som ville sälja fika. Vi kom på att det skulle passa att sälja nu på Bergslagens Loppishelg så vi byggde en liten affär tillsammans, berättar mamma Nicole Hjertstedt.

Till hjälp har de även haft storasyster Olivia som har varit med och målat affären. Utöver det så har Olivia tillsammans med sin kompis Joline fått tillfälle att vässa sina matematikkunskaper under sommarlovet, de driver nämligen loppisen i uthuset intill helt själva. På blott 4 timmar har de haft närmare 300 kunder berättar de.

Olivia och Joline har målet inställt på att kunna köpa padelrack. Foto: Camilla Lagerman

– Det är jätteroligt, vi har lärt oss jättemycket om pengar. Vi har också lärt oss att kunna prata med folk och inte vara så blyga, säger de i mun på varandra.

När LindeNytt frågar vad de ska göra med de pengar som de tjänar under helgen är de helt överens.

– Vi ska köpa padelrack så vi kan spela padel, utbrister de glatt.

 

Publicerad 18 juli 2022 klockan 09:05

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
24 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-04-08 14:55