Det var i samband med startmomentet av Fornabodas sjätte travlopp under onsdagseftermiddagen som olyckan var framme. Precis innan startkommandona aktiverades så började en av fältets fjorton hästar att stegra sig så pass att kusken ramlade ur sulkyn. Hästen kom lös och lyckades att ta sig in på publiksidan i skengalopp.
Strax innan start i det sjätte loppet under Fornaboda Travbanas onsdagstävlingar så var olyckan framme. En av hästarna stegrade sig och kom lös med all utrustning släpandes efter sig. Hästen lyckades även ta sig utanför grindarna, där hästen senare skenade till publikplatsen via rakbanan.
– Hästen kom ut genom södra sidan där vi har våra traktorer. Hästen hoppade över grinden, som i sin tur flög upp. Därifrån tog den sig till publikplats genom rakbanan, norr om banan, där den senare fångades in vid södra entrén innan hästen kunde ta sig ut på riksvägen, berättar Fornabodas assisterande sportchef Anders Järnerot.
Hästen kollades upp av en veterinär efter infångandet, där veterinären gav goda rapporter. Även kusken klarade sig med mildare skrapsår, medan samtliga personer i publiken klarade sig utan skador. Två bilar fick varsin smäll precis innan hästen fångades in.
– Det handlar om en fönsterskada på den ena och en skada på fronten hos den andra. Båda bilarna ägdes av hästfolk som mest tyckte att det var skönt att hästen klarade sig skadefri, berättar Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.