Det var i samband med startmomentet av Fornabodas sjätte travlopp under onsdagseftermiddagen som olyckan var framme. Precis innan startkommandona aktiverades så började en av fältets fjorton hästar att stegra sig så pass att kusken ramlade ur sulkyn. Hästen kom lös och lyckades att ta sig in på publiksidan i skengalopp.
Strax innan start i det sjätte loppet under Fornaboda Travbanas onsdagstävlingar så var olyckan framme. En av hästarna stegrade sig och kom lös med all utrustning släpandes efter sig. Hästen lyckades även ta sig utanför grindarna, där hästen senare skenade till publikplatsen via rakbanan.
– Hästen kom ut genom södra sidan där vi har våra traktorer. Hästen hoppade över grinden, som i sin tur flög upp. Därifrån tog den sig till publikplats genom rakbanan, norr om banan, där den senare fångades in vid södra entrén innan hästen kunde ta sig ut på riksvägen, berättar Fornabodas assisterande sportchef Anders Järnerot.
Hästen kollades upp av en veterinär efter infångandet, där veterinären gav goda rapporter. Även kusken klarade sig med mildare skrapsår, medan samtliga personer i publiken klarade sig utan skador. Två bilar fick varsin smäll precis innan hästen fångades in.
– Det handlar om en fönsterskada på den ena och en skada på fronten hos den andra. Båda bilarna ägdes av hästfolk som mest tyckte att det var skönt att hästen klarade sig skadefri, berättar Anders Järnerot.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.