Lindlöven meddelar idag att man har gjort klart med fyra nya backspelare till den kommande Division 1-säsongen.
Under förra säsongen tränades Lindlöven av Nisse Björk och Erik Westerlund. De har nu tillsammans med föreningens sportgrupp och det nya tränarparet Tomas Östlund och Mats Eriksson, satt sig ner och analyserat spelartruppens för- och nackdelar – brister och styrka. Slutsatsen: försvarsspelet är lagets svaghet och måste styras upp ordentligt. Föreningen är därför mycket glada att nu kunna presentera fyra nya backar som ska förstärka försvaret.
Nedan följer info om respektive back:
Anders Söderström, född 1980, har fått sin hockeyutbildning i Skellefteå AIK där han var lagets bästa back i J-20. Lagkamrat på hockeygymnasiet var Lindlövens tidigare poängkung Daniel Wallén. Anders har därefter spelat fem div 1-säsonger i Vallentuna, Östersund och Clemensnäs. Vi har följt Anders utveckling de senaste fem åren då Anders pappa har jobbat för en av våra sponsorer så vi vet att vi får en väldigt bra back som satsar på att nå Allsvenskan.
Johan Asplund, född 1985. Har varit Sunne trogen i sex div 1-säsonger där han år efter år varit lagets bäste back. Johan kommer tillföra många poäng i powerplay samt att vi väl känner till hans defensiva förmåga och kraft i tacklingarna. Johan kommer bli en riktig tillgång för oss, en vältränad herre som kommer till oss för att utvecklas vidare för att nå Allsvenskt spel.
Rasmus Ejnesson, född 1990. Ung lovande back från Leksands J-20 lag. Rasmus kommer till oss på rekommendation från Tomas Kempe som tidigare bl a tränat Leksand och var den som plockade upp Rasmus för att träna med A-laget.
Andreas Persson, född 1989. Ung lovande back som kommer till oss på rekommendation från MoDo där Andreas tidigare har spelat. Andreas som numera har bor med sina föräldrar i Örebro har även spelat i Skåre innan han avslutade den gångna säsongen i Örebros J-20 lag.
Info: Lindlövens IF
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn