Lindlöven meddelar idag att man har gjort klart med fyra nya backspelare till den kommande Division 1-säsongen.
Under förra säsongen tränades Lindlöven av Nisse Björk och Erik Westerlund. De har nu tillsammans med föreningens sportgrupp och det nya tränarparet Tomas Östlund och Mats Eriksson, satt sig ner och analyserat spelartruppens för- och nackdelar – brister och styrka. Slutsatsen: försvarsspelet är lagets svaghet och måste styras upp ordentligt. Föreningen är därför mycket glada att nu kunna presentera fyra nya backar som ska förstärka försvaret.
Nedan följer info om respektive back:
Anders Söderström, född 1980, har fått sin hockeyutbildning i Skellefteå AIK där han var lagets bästa back i J-20. Lagkamrat på hockeygymnasiet var Lindlövens tidigare poängkung Daniel Wallén. Anders har därefter spelat fem div 1-säsonger i Vallentuna, Östersund och Clemensnäs. Vi har följt Anders utveckling de senaste fem åren då Anders pappa har jobbat för en av våra sponsorer så vi vet att vi får en väldigt bra back som satsar på att nå Allsvenskan.
Johan Asplund, född 1985. Har varit Sunne trogen i sex div 1-säsonger där han år efter år varit lagets bäste back. Johan kommer tillföra många poäng i powerplay samt att vi väl känner till hans defensiva förmåga och kraft i tacklingarna. Johan kommer bli en riktig tillgång för oss, en vältränad herre som kommer till oss för att utvecklas vidare för att nå Allsvenskt spel.
Rasmus Ejnesson, född 1990. Ung lovande back från Leksands J-20 lag. Rasmus kommer till oss på rekommendation från Tomas Kempe som tidigare bl a tränat Leksand och var den som plockade upp Rasmus för att träna med A-laget.
Andreas Persson, född 1989. Ung lovande back som kommer till oss på rekommendation från MoDo där Andreas tidigare har spelat. Andreas som numera har bor med sina föräldrar i Örebro har även spelat i Skåre innan han avslutade den gångna säsongen i Örebros J-20 lag.
Info: Lindlövens IF
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.