Lindlöven meddelar idag att man har gjort klart med fyra nya backspelare till den kommande Division 1-säsongen.
Under förra säsongen tränades Lindlöven av Nisse Björk och Erik Westerlund. De har nu tillsammans med föreningens sportgrupp och det nya tränarparet Tomas Östlund och Mats Eriksson, satt sig ner och analyserat spelartruppens för- och nackdelar – brister och styrka. Slutsatsen: försvarsspelet är lagets svaghet och måste styras upp ordentligt. Föreningen är därför mycket glada att nu kunna presentera fyra nya backar som ska förstärka försvaret.
Nedan följer info om respektive back:
Anders Söderström, född 1980, har fått sin hockeyutbildning i Skellefteå AIK där han var lagets bästa back i J-20. Lagkamrat på hockeygymnasiet var Lindlövens tidigare poängkung Daniel Wallén. Anders har därefter spelat fem div 1-säsonger i Vallentuna, Östersund och Clemensnäs. Vi har följt Anders utveckling de senaste fem åren då Anders pappa har jobbat för en av våra sponsorer så vi vet att vi får en väldigt bra back som satsar på att nå Allsvenskan.
Johan Asplund, född 1985. Har varit Sunne trogen i sex div 1-säsonger där han år efter år varit lagets bäste back. Johan kommer tillföra många poäng i powerplay samt att vi väl känner till hans defensiva förmåga och kraft i tacklingarna. Johan kommer bli en riktig tillgång för oss, en vältränad herre som kommer till oss för att utvecklas vidare för att nå Allsvenskt spel.
Rasmus Ejnesson, född 1990. Ung lovande back från Leksands J-20 lag. Rasmus kommer till oss på rekommendation från Tomas Kempe som tidigare bl a tränat Leksand och var den som plockade upp Rasmus för att träna med A-laget.
Andreas Persson, född 1989. Ung lovande back som kommer till oss på rekommendation från MoDo där Andreas tidigare har spelat. Andreas som numera har bor med sina föräldrar i Örebro har även spelat i Skåre innan han avslutade den gångna säsongen i Örebros J-20 lag.
Info: Lindlövens IF
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.