Lindlöven vann onsdagens hemmamatch mot gästande Surahammars IF genom bra försvarsspel, bra spelvändningar och spel i numerärt underläge.
Den första perioden slutade 0-0 och det var inte direkt något skönspel lagen bjöd på. Lindlöven var dock det laget som skapade flest chanser men avsluten var tama och Surahammars kunde försvara sig utan några större problem. Niklas Nooni hade ett bra läge att göra 1-0 då han fick iväg ett skott från nära håll men som målvakten räddade.
Lindlöven inledde den andra perioden med mer energi och tar också rättvist ledningen i numerärt underläge efter 1.05. Niklas Nooni får en fin pass från backen Emil Johansson och kommer med bra fart över offensiva blå och skär in framför målvakten och sätter elegant 1-0 mellan benen. Bara 37 sekunder senare dras Lindlövens lagkapten Daniel Wallén ner och domaren dömer helt korrekt för straff. Med knapp styrfart tar han pucken och sätter den snyggt efter att ha fintat ned målvakten med några snygga dragningar.
2-0-målet var en tändvätska för motståndarna som höjde tempot medan hemmalaget började slappna av. Efter drygt tio minuters spel i mittakten reducerade de till 2-1 efter ett snyggt mål där Surahammarsspelaren kom fri med målvakten Pontus Josefsson och la in pucken med en backhand. Surahammars har de flesta chanserna i den andra perioden men Lindlöven försvarade sig bra och skapade även en del farligheter när de var en man mindre på isen.
Tredje perioden börjar med att Mattias Morén åker ut för hakning. Ett gyllene tillfälle för Surahammar att kvittera. Men återigen så spelar Lindlöven riktigt bra i numerärt underläge och låter knappt motståndarna komma till avslut. Efter 7.35 blir Anton Magnusson utvisad och ännu en gång får Surahammar chansen i numerärt överläge. Men Lindlöven visar återigen prov på bra försvarsspel och utnyttjar även ett misstag och kan kontra in 3-1.
Surahammar reducerar visserligen med drygt tre minuter kvar, men Lindlöven kan sätta 4-2 i tom kasse genom Joakim Olsson Fromell.
Kvällens bästa spelare för hemmalaget var lagkaptenen Daniel Wallén tillsammans med målvakten Pontus Josefsson som agerade stabilt i målet.
Nöjd tränare
Efter matchen hyllar tränaren Tomas Östlund sitt lag för en bra genomförd match.
-Vi spelar riktigt bra, förutom ett tag i andra perioden då de får komma in i offensiv zon alldeles för lätt. Vår andrakedja gör en riktigt bra match, både i spel fem mot fem och i numerärt underläge, säger Östlund.
Målet för Lindlöven är fortfarande att ta hem förstaplatsen som betyder vidare kvalspel. Men det är hårt jobb som krävs för att ta sig dit.
-Vi måste bli bättre på bortaplan. Hemma vinner vi matcher men vi måste börja göra det borta också. Matcherna mot Enköping ser jag som nyckelmatcher, då de är det bästa laget i serien tillsammans med oss.
Nu på söndag väntar bortamatch mot Ore och då gäller det att Lindlöven tar med sig insatsen från kvällens match.
Lindlövens IF – Surahammars IF 4-2 (0-0, 2-1, 2-1)
Period 1: –
Period 2: 1-0 1.05 SH Niklas Nooni (Emil Johansson), 2-0 1.42 Straffslag Daniel Wallén, 2-1 10.30 Sebastian Nordmark (Jarno Pikkarainen, Jakob Mylläri)
Period 3: 3-1 9.23 SH Joakim Olsson Fromell (Daniel Wallén, Emil Johansson), 3-2 16.46 Erik Fhürong (Kristaps Legzdins), 4-2 19.55 EN Joakim Olsson Fromell (Utan assist)
Skott: Lindlöven: 29 Surahammars IF: 35
Utvisningar: Lindlöven: 6×2 Surahammars IF: 4×2
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.