Lindlöven vann onsdagens hemmamatch mot gästande Surahammars IF genom bra försvarsspel, bra spelvändningar och spel i numerärt underläge.
Den första perioden slutade 0-0 och det var inte direkt något skönspel lagen bjöd på. Lindlöven var dock det laget som skapade flest chanser men avsluten var tama och Surahammars kunde försvara sig utan några större problem. Niklas Nooni hade ett bra läge att göra 1-0 då han fick iväg ett skott från nära håll men som målvakten räddade.
Lindlöven inledde den andra perioden med mer energi och tar också rättvist ledningen i numerärt underläge efter 1.05. Niklas Nooni får en fin pass från backen Emil Johansson och kommer med bra fart över offensiva blå och skär in framför målvakten och sätter elegant 1-0 mellan benen. Bara 37 sekunder senare dras Lindlövens lagkapten Daniel Wallén ner och domaren dömer helt korrekt för straff. Med knapp styrfart tar han pucken och sätter den snyggt efter att ha fintat ned målvakten med några snygga dragningar.
2-0-målet var en tändvätska för motståndarna som höjde tempot medan hemmalaget började slappna av. Efter drygt tio minuters spel i mittakten reducerade de till 2-1 efter ett snyggt mål där Surahammarsspelaren kom fri med målvakten Pontus Josefsson och la in pucken med en backhand. Surahammars har de flesta chanserna i den andra perioden men Lindlöven försvarade sig bra och skapade även en del farligheter när de var en man mindre på isen.
Tredje perioden börjar med att Mattias Morén åker ut för hakning. Ett gyllene tillfälle för Surahammar att kvittera. Men återigen så spelar Lindlöven riktigt bra i numerärt underläge och låter knappt motståndarna komma till avslut. Efter 7.35 blir Anton Magnusson utvisad och ännu en gång får Surahammar chansen i numerärt överläge. Men Lindlöven visar återigen prov på bra försvarsspel och utnyttjar även ett misstag och kan kontra in 3-1.
Surahammar reducerar visserligen med drygt tre minuter kvar, men Lindlöven kan sätta 4-2 i tom kasse genom Joakim Olsson Fromell.
Kvällens bästa spelare för hemmalaget var lagkaptenen Daniel Wallén tillsammans med målvakten Pontus Josefsson som agerade stabilt i målet.
Nöjd tränare
Efter matchen hyllar tränaren Tomas Östlund sitt lag för en bra genomförd match.
-Vi spelar riktigt bra, förutom ett tag i andra perioden då de får komma in i offensiv zon alldeles för lätt. Vår andrakedja gör en riktigt bra match, både i spel fem mot fem och i numerärt underläge, säger Östlund.
Målet för Lindlöven är fortfarande att ta hem förstaplatsen som betyder vidare kvalspel. Men det är hårt jobb som krävs för att ta sig dit.
-Vi måste bli bättre på bortaplan. Hemma vinner vi matcher men vi måste börja göra det borta också. Matcherna mot Enköping ser jag som nyckelmatcher, då de är det bästa laget i serien tillsammans med oss.
Nu på söndag väntar bortamatch mot Ore och då gäller det att Lindlöven tar med sig insatsen från kvällens match.
Lindlövens IF – Surahammars IF 4-2 (0-0, 2-1, 2-1)
Period 1: –
Period 2: 1-0 1.05 SH Niklas Nooni (Emil Johansson), 2-0 1.42 Straffslag Daniel Wallén, 2-1 10.30 Sebastian Nordmark (Jarno Pikkarainen, Jakob Mylläri)
Period 3: 3-1 9.23 SH Joakim Olsson Fromell (Daniel Wallén, Emil Johansson), 3-2 16.46 Erik Fhürong (Kristaps Legzdins), 4-2 19.55 EN Joakim Olsson Fromell (Utan assist)
Skott: Lindlöven: 29 Surahammars IF: 35
Utvisningar: Lindlöven: 6×2 Surahammars IF: 4×2
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.