Lindlövens nye tränare Nisse Björk har hunnit med att avverka två träningsmatcher då tunga namn som Arboga och Skövde har stått för motståndet. Bägge dessa lag är de starkare lagen på pappret, men Löven har visat att det är på isen man skall visa styrka, inte på pappret.-Det ser mycket lovande ut och killarna visar att de har kapacitet att gå långt, kommenterar Björk förnöjt.
Den inledande träningsmatchen mot Arboga slutade oavgjort och när Skövde fick påhälsning av Lindelaget blev det pisk för dem. En oavgjord – en vinst. Bägge matcherna var bortamatcher och Lindlöven har visat både vilja och styrka i upptakten till seriespelet som drar igång nästa månad.
-Jag tycker att det har sett jättebra ut så här långt och som det alltid handlar om, det gäller att ligga på och kriga ute på isen från början till slut. Löven kommer att gå hela vägen den här säsongen om killarna fortsätter i den här stilen, säger Nisse Björk.
Nu på söndag spelar Löven sin första träningsmatch på hemmaplan och möter då ytterligare ett starkt lag – Haninge Hockey. Björk tror att matchen blir ett målkalas med enorm fördel Löven.
-Jag tror att det står 5-1 i slutsekunderna och att vi skickar in sexan i öppen kasse, skrattar han.
Matchen startar kl 16:00.
Fakta: Lindlöven spelar denna säsong i Division 1 E och möter följande lag: HC Vita hästen, IFK Kumla, IFK Munkfors, Mjölby HC, Skåre BK, Sunne IK, Tranås AIF, Västerviks IK och Örebro HK! Serien startar 21 september och Lindlövens första match blir på bortaplan mot Mjölby HC.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.