Lindlövens nye tränare Nisse Björk har hunnit med att avverka två träningsmatcher då tunga namn som Arboga och Skövde har stått för motståndet. Bägge dessa lag är de starkare lagen på pappret, men Löven har visat att det är på isen man skall visa styrka, inte på pappret.-Det ser mycket lovande ut och killarna visar att de har kapacitet att gå långt, kommenterar Björk förnöjt.
Den inledande träningsmatchen mot Arboga slutade oavgjort och när Skövde fick påhälsning av Lindelaget blev det pisk för dem. En oavgjord – en vinst. Bägge matcherna var bortamatcher och Lindlöven har visat både vilja och styrka i upptakten till seriespelet som drar igång nästa månad.
-Jag tycker att det har sett jättebra ut så här långt och som det alltid handlar om, det gäller att ligga på och kriga ute på isen från början till slut. Löven kommer att gå hela vägen den här säsongen om killarna fortsätter i den här stilen, säger Nisse Björk.
Nu på söndag spelar Löven sin första träningsmatch på hemmaplan och möter då ytterligare ett starkt lag – Haninge Hockey. Björk tror att matchen blir ett målkalas med enorm fördel Löven.
-Jag tror att det står 5-1 i slutsekunderna och att vi skickar in sexan i öppen kasse, skrattar han.
Matchen startar kl 16:00.
Fakta: Lindlöven spelar denna säsong i Division 1 E och möter följande lag: HC Vita hästen, IFK Kumla, IFK Munkfors, Mjölby HC, Skåre BK, Sunne IK, Tranås AIF, Västerviks IK och Örebro HK! Serien startar 21 september och Lindlövens första match blir på bortaplan mot Mjölby HC.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.