Lindlövens nye tränare Nisse Björk har hunnit med att avverka två träningsmatcher då tunga namn som Arboga och Skövde har stått för motståndet. Bägge dessa lag är de starkare lagen på pappret, men Löven har visat att det är på isen man skall visa styrka, inte på pappret.-Det ser mycket lovande ut och killarna visar att de har kapacitet att gå långt, kommenterar Björk förnöjt.
Den inledande träningsmatchen mot Arboga slutade oavgjort och när Skövde fick påhälsning av Lindelaget blev det pisk för dem. En oavgjord – en vinst. Bägge matcherna var bortamatcher och Lindlöven har visat både vilja och styrka i upptakten till seriespelet som drar igång nästa månad.
-Jag tycker att det har sett jättebra ut så här långt och som det alltid handlar om, det gäller att ligga på och kriga ute på isen från början till slut. Löven kommer att gå hela vägen den här säsongen om killarna fortsätter i den här stilen, säger Nisse Björk.
Nu på söndag spelar Löven sin första träningsmatch på hemmaplan och möter då ytterligare ett starkt lag – Haninge Hockey. Björk tror att matchen blir ett målkalas med enorm fördel Löven.
-Jag tror att det står 5-1 i slutsekunderna och att vi skickar in sexan i öppen kasse, skrattar han.
Matchen startar kl 16:00.
Fakta: Lindlöven spelar denna säsong i Division 1 E och möter följande lag: HC Vita hästen, IFK Kumla, IFK Munkfors, Mjölby HC, Skåre BK, Sunne IK, Tranås AIF, Västerviks IK och Örebro HK! Serien startar 21 september och Lindlövens första match blir på bortaplan mot Mjölby HC.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.