Lindlövens nye tränare Nisse Björk har hunnit med att avverka två träningsmatcher då tunga namn som Arboga och Skövde har stått för motståndet. Bägge dessa lag är de starkare lagen på pappret, men Löven har visat att det är på isen man skall visa styrka, inte på pappret.-Det ser mycket lovande ut och killarna visar att de har kapacitet att gå långt, kommenterar Björk förnöjt.
Den inledande träningsmatchen mot Arboga slutade oavgjort och när Skövde fick påhälsning av Lindelaget blev det pisk för dem. En oavgjord – en vinst. Bägge matcherna var bortamatcher och Lindlöven har visat både vilja och styrka i upptakten till seriespelet som drar igång nästa månad.
-Jag tycker att det har sett jättebra ut så här långt och som det alltid handlar om, det gäller att ligga på och kriga ute på isen från början till slut. Löven kommer att gå hela vägen den här säsongen om killarna fortsätter i den här stilen, säger Nisse Björk.
Nu på söndag spelar Löven sin första träningsmatch på hemmaplan och möter då ytterligare ett starkt lag – Haninge Hockey. Björk tror att matchen blir ett målkalas med enorm fördel Löven.
-Jag tror att det står 5-1 i slutsekunderna och att vi skickar in sexan i öppen kasse, skrattar han.
Matchen startar kl 16:00.
Fakta: Lindlöven spelar denna säsong i Division 1 E och möter följande lag: HC Vita hästen, IFK Kumla, IFK Munkfors, Mjölby HC, Skåre BK, Sunne IK, Tranås AIF, Västerviks IK och Örebro HK! Serien startar 21 september och Lindlövens första match blir på bortaplan mot Mjölby HC.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.