Söndagens match i fortsättningsserien, Lindlöven vs Tierp, blev en fruktansvärt svettig tillställning för såväl spelare som publik. Många mål blev det och det var alltså inte helt utan nagelbitartendenser när slutsignalen närmade sig i tredje och sista.
Ja, Löven var det bättre laget, precis som Lindlövens tränare Tomas Östlund uttalade sig inför matchen. I första perioden dominerade Lindlöven totalt och det var bara spel åt ett håll – men nollan var ändå intakt i hela 17 minuter innan Erik Svensson hittade en lucka på Tierps målvakt.
Fem minuter in i andra perioden drygade Lövens Daniel Wallén ut ledningen och senare hittade även Thom Nordin en lämplig lucka på Tierp och 3-0 var ett faktum. Tierp gav dock inte upp och reducerade till 3-1 innan pausvila.
Lindlöven inledde tredje med att spela på resultatet, men det visade sig istället ge en ny öppning för Tierp som kunde smacka in 3-2.
Löven svarade offensivt och knappt 30 sekunder senare peta in ytterligare en puck för dryga ut ledningen igen. Den extra pinnen (4-2) visade sig komma att bli viktig för Löven eftersom Tierp inte ens var i närheten att ge upp matchen denna kväll. Med knappt fyra minuter kvar rasslade det till i Lövens kasse ännu en gång. Hemmalaget kunde dessbättre hålla gästerna borta från dylika bravader resterande tid. Matchen slutade alltså 4-3, en mycket viktig vinst som innebär att Löven håller kvar serieledningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.