Söndagens match i fortsättningsserien, Lindlöven vs Tierp, blev en fruktansvärt svettig tillställning för såväl spelare som publik. Många mål blev det och det var alltså inte helt utan nagelbitartendenser när slutsignalen närmade sig i tredje och sista.
Ja, Löven var det bättre laget, precis som Lindlövens tränare Tomas Östlund uttalade sig inför matchen. I första perioden dominerade Lindlöven totalt och det var bara spel åt ett håll – men nollan var ändå intakt i hela 17 minuter innan Erik Svensson hittade en lucka på Tierps målvakt.
Fem minuter in i andra perioden drygade Lövens Daniel Wallén ut ledningen och senare hittade även Thom Nordin en lämplig lucka på Tierp och 3-0 var ett faktum. Tierp gav dock inte upp och reducerade till 3-1 innan pausvila.
Lindlöven inledde tredje med att spela på resultatet, men det visade sig istället ge en ny öppning för Tierp som kunde smacka in 3-2.
Löven svarade offensivt och knappt 30 sekunder senare peta in ytterligare en puck för dryga ut ledningen igen. Den extra pinnen (4-2) visade sig komma att bli viktig för Löven eftersom Tierp inte ens var i närheten att ge upp matchen denna kväll. Med knappt fyra minuter kvar rasslade det till i Lövens kasse ännu en gång. Hemmalaget kunde dessbättre hålla gästerna borta från dylika bravader resterande tid. Matchen slutade alltså 4-3, en mycket viktig vinst som innebär att Löven håller kvar serieledningen.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.