Söndagens match i fortsättningsserien, Lindlöven vs Tierp, blev en fruktansvärt svettig tillställning för såväl spelare som publik. Många mål blev det och det var alltså inte helt utan nagelbitartendenser när slutsignalen närmade sig i tredje och sista.
Ja, Löven var det bättre laget, precis som Lindlövens tränare Tomas Östlund uttalade sig inför matchen. I första perioden dominerade Lindlöven totalt och det var bara spel åt ett håll – men nollan var ändå intakt i hela 17 minuter innan Erik Svensson hittade en lucka på Tierps målvakt.
Fem minuter in i andra perioden drygade Lövens Daniel Wallén ut ledningen och senare hittade även Thom Nordin en lämplig lucka på Tierp och 3-0 var ett faktum. Tierp gav dock inte upp och reducerade till 3-1 innan pausvila.
Lindlöven inledde tredje med att spela på resultatet, men det visade sig istället ge en ny öppning för Tierp som kunde smacka in 3-2.
Löven svarade offensivt och knappt 30 sekunder senare peta in ytterligare en puck för dryga ut ledningen igen. Den extra pinnen (4-2) visade sig komma att bli viktig för Löven eftersom Tierp inte ens var i närheten att ge upp matchen denna kväll. Med knappt fyra minuter kvar rasslade det till i Lövens kasse ännu en gång. Hemmalaget kunde dessbättre hålla gästerna borta från dylika bravader resterande tid. Matchen slutade alltså 4-3, en mycket viktig vinst som innebär att Löven håller kvar serieledningen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.