Söndagens match i fortsättningsserien, Lindlöven vs Tierp, blev en fruktansvärt svettig tillställning för såväl spelare som publik. Många mål blev det och det var alltså inte helt utan nagelbitartendenser när slutsignalen närmade sig i tredje och sista.
Ja, Löven var det bättre laget, precis som Lindlövens tränare Tomas Östlund uttalade sig inför matchen. I första perioden dominerade Lindlöven totalt och det var bara spel åt ett håll – men nollan var ändå intakt i hela 17 minuter innan Erik Svensson hittade en lucka på Tierps målvakt.
Fem minuter in i andra perioden drygade Lövens Daniel Wallén ut ledningen och senare hittade även Thom Nordin en lämplig lucka på Tierp och 3-0 var ett faktum. Tierp gav dock inte upp och reducerade till 3-1 innan pausvila.
Lindlöven inledde tredje med att spela på resultatet, men det visade sig istället ge en ny öppning för Tierp som kunde smacka in 3-2.
Löven svarade offensivt och knappt 30 sekunder senare peta in ytterligare en puck för dryga ut ledningen igen. Den extra pinnen (4-2) visade sig komma att bli viktig för Löven eftersom Tierp inte ens var i närheten att ge upp matchen denna kväll. Med knappt fyra minuter kvar rasslade det till i Lövens kasse ännu en gång. Hemmalaget kunde dessbättre hålla gästerna borta från dylika bravader resterande tid. Matchen slutade alltså 4-3, en mycket viktig vinst som innebär att Löven håller kvar serieledningen.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.