Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Efter måndagseftermiddagens politiska utveckling var det nog många som kände sig osäkra på utgången av kvällens kommunfullmäktige, där bland annat en ny ordförande skulle väljas. Anders Persson, LPO, antydde under sin pressträff att han skulle kunna rösta emot fyrpartikonstellationen, något han senare gjorde verklighet av då hans parti fällde moderaternas kandidat till ordförandeposten. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson fick därmed förnyat förtroende att leda fullmäktige i ytterligare fyra år.
Ungefär två timmar innan mötets öppnande levde fortfarande hoppet hos M, KD, SD och L, att kunna få stöd för sin kandidat med hjälp av LPO, trots de havererade samarbetsförhandlingarna.
– Vi hoppas så klart att de röstar på oss, jag ser det som realistiskt eftersom de är ett borgerligt parti, sade Lillemor Bodman (M) under en pressträff innan mötet.
En sammanbiten Lillemor Bodman (M) under kvällens fullmäktige. Foto: Jennie Einarsson
När det var dags för fullmäktiges ledamöter att rösta fram en ny ordförande för den kommande mandatperioden gavs två alternativ. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson eller Moderaternas kandidat, Monika Klockars. Det hela blev en jämn omröstning, som gick till votering genom röstsedlar för att avgöra vinnaren. LPO:s Anders Persson och Kalle Söderlund gjorde verklighet av sina antydningar och lade sina röster på Arnold Bengtsson, som vann med 23 röster mot 22. Därmed var nederlaget ett faktum för det tilltänkta nya kommunstyret.
Om några nya dörrar öppnats eller stängts för LPO, som nu sitter i en vågmästarroll, är för tidigt att säga men varken Socialdemokraterna eller Centerpartiet utesluter något scenario.
– Vi får avvakta och se vad det blir, det blev lite oväntat idag, vi blev lite överrumplade, sade Socialdemokraternas Sofie Krantz.
– Vi måste diskutera i partigruppen, så ikväll kan jag inte säga så mycket. Men nu kan det börja röra sig lite överallt, vi har alla dörrar öppna förutom för ett parti, och det står vi fast vid, sade Centerpartiets Magnus Storm.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...