Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Efter måndagseftermiddagens politiska utveckling var det nog många som kände sig osäkra på utgången av kvällens kommunfullmäktige, där bland annat en ny ordförande skulle väljas. Anders Persson, LPO, antydde under sin pressträff att han skulle kunna rösta emot fyrpartikonstellationen, något han senare gjorde verklighet av då hans parti fällde moderaternas kandidat till ordförandeposten. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson fick därmed förnyat förtroende att leda fullmäktige i ytterligare fyra år.
Ungefär två timmar innan mötets öppnande levde fortfarande hoppet hos M, KD, SD och L, att kunna få stöd för sin kandidat med hjälp av LPO, trots de havererade samarbetsförhandlingarna.
– Vi hoppas så klart att de röstar på oss, jag ser det som realistiskt eftersom de är ett borgerligt parti, sade Lillemor Bodman (M) under en pressträff innan mötet.
En sammanbiten Lillemor Bodman (M) under kvällens fullmäktige. Foto: Jennie Einarsson
När det var dags för fullmäktiges ledamöter att rösta fram en ny ordförande för den kommande mandatperioden gavs två alternativ. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson eller Moderaternas kandidat, Monika Klockars. Det hela blev en jämn omröstning, som gick till votering genom röstsedlar för att avgöra vinnaren. LPO:s Anders Persson och Kalle Söderlund gjorde verklighet av sina antydningar och lade sina röster på Arnold Bengtsson, som vann med 23 röster mot 22. Därmed var nederlaget ett faktum för det tilltänkta nya kommunstyret.
Om några nya dörrar öppnats eller stängts för LPO, som nu sitter i en vågmästarroll, är för tidigt att säga men varken Socialdemokraterna eller Centerpartiet utesluter något scenario.
– Vi får avvakta och se vad det blir, det blev lite oväntat idag, vi blev lite överrumplade, sade Socialdemokraternas Sofie Krantz.
– Vi måste diskutera i partigruppen, så ikväll kan jag inte säga så mycket. Men nu kan det börja röra sig lite överallt, vi har alla dörrar öppna förutom för ett parti, och det står vi fast vid, sade Centerpartiets Magnus Storm.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På span i ett torn efter världens största uggla. Foto: Sami Rahkonen
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och...
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
FotoFredag: Tretåig skogsjuvel
FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar...