Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Efter måndagseftermiddagens politiska utveckling var det nog många som kände sig osäkra på utgången av kvällens kommunfullmäktige, där bland annat en ny ordförande skulle väljas. Anders Persson, LPO, antydde under sin pressträff att han skulle kunna rösta emot fyrpartikonstellationen, något han senare gjorde verklighet av då hans parti fällde moderaternas kandidat till ordförandeposten. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson fick därmed förnyat förtroende att leda fullmäktige i ytterligare fyra år.
Ungefär två timmar innan mötets öppnande levde fortfarande hoppet hos M, KD, SD och L, att kunna få stöd för sin kandidat med hjälp av LPO, trots de havererade samarbetsförhandlingarna.
– Vi hoppas så klart att de röstar på oss, jag ser det som realistiskt eftersom de är ett borgerligt parti, sade Lillemor Bodman (M) under en pressträff innan mötet.
En sammanbiten Lillemor Bodman (M) under kvällens fullmäktige. Foto: Jennie Einarsson
När det var dags för fullmäktiges ledamöter att rösta fram en ny ordförande för den kommande mandatperioden gavs två alternativ. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson eller Moderaternas kandidat, Monika Klockars. Det hela blev en jämn omröstning, som gick till votering genom röstsedlar för att avgöra vinnaren. LPO:s Anders Persson och Kalle Söderlund gjorde verklighet av sina antydningar och lade sina röster på Arnold Bengtsson, som vann med 23 röster mot 22. Därmed var nederlaget ett faktum för det tilltänkta nya kommunstyret.
Om några nya dörrar öppnats eller stängts för LPO, som nu sitter i en vågmästarroll, är för tidigt att säga men varken Socialdemokraterna eller Centerpartiet utesluter något scenario.
– Vi får avvakta och se vad det blir, det blev lite oväntat idag, vi blev lite överrumplade, sade Socialdemokraternas Sofie Krantz.
– Vi måste diskutera i partigruppen, så ikväll kan jag inte säga så mycket. Men nu kan det börja röra sig lite överallt, vi har alla dörrar öppna förutom för ett parti, och det står vi fast vid, sade Centerpartiets Magnus Storm.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...