Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Anders Persson och hans LPO röstade fram Arnold Bengtsson till ordförande. Foto: Jennie Einarsson
Arnold Bengtsson (S). Foto: Jennie Einarsson
Lillemor Bodman (M) gratulerar Arnold Bengtsson (S) till ordförandeposten. Foto: Jennie Einarsson
Omröstningen avgjordes genom votering. Foto: Jennie Einarsson
Magnus Storm (C) och Lillemor Bodman (M) såg till att röstningen var i sin ordning. Foto: Jennie Einarsson
LPO utnyttjade vågmästarrollen – fällde Moderaternas kandidat till ordförandeposten
Efter måndagseftermiddagens politiska utveckling var det nog många som kände sig osäkra på utgången av kvällens kommunfullmäktige, där bland annat en ny ordförande skulle väljas. Anders Persson, LPO, antydde under sin pressträff att han skulle kunna rösta emot fyrpartikonstellationen, något han senare gjorde verklighet av då hans parti fällde moderaternas kandidat till ordförandeposten. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson fick därmed förnyat förtroende att leda fullmäktige i ytterligare fyra år.
Ungefär två timmar innan mötets öppnande levde fortfarande hoppet hos M, KD, SD och L, att kunna få stöd för sin kandidat med hjälp av LPO, trots de havererade samarbetsförhandlingarna.
– Vi hoppas så klart att de röstar på oss, jag ser det som realistiskt eftersom de är ett borgerligt parti, sade Lillemor Bodman (M) under en pressträff innan mötet.
En sammanbiten Lillemor Bodman (M) under kvällens fullmäktige. Foto: Jennie Einarsson
När det var dags för fullmäktiges ledamöter att rösta fram en ny ordförande för den kommande mandatperioden gavs två alternativ. Socialdemokraternas Arnold Bengtsson eller Moderaternas kandidat, Monika Klockars. Det hela blev en jämn omröstning, som gick till votering genom röstsedlar för att avgöra vinnaren. LPO:s Anders Persson och Kalle Söderlund gjorde verklighet av sina antydningar och lade sina röster på Arnold Bengtsson, som vann med 23 röster mot 22. Därmed var nederlaget ett faktum för det tilltänkta nya kommunstyret.
Om några nya dörrar öppnats eller stängts för LPO, som nu sitter i en vågmästarroll, är för tidigt att säga men varken Socialdemokraterna eller Centerpartiet utesluter något scenario.
– Vi får avvakta och se vad det blir, det blev lite oväntat idag, vi blev lite överrumplade, sade Socialdemokraternas Sofie Krantz.
– Vi måste diskutera i partigruppen, så ikväll kan jag inte säga så mycket. Men nu kan det börja röra sig lite överallt, vi har alla dörrar öppna förutom för ett parti, och det står vi fast vid, sade Centerpartiets Magnus Storm.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...