Ett forskningsprojekt om Lindesbergs luftkvalitet startas i höst – och nu inbjuds slumpvis inbjudna invånare att delta i projektet. Totalt 60 personer sökes till projektet.
– Under hösten kommer vi att mäta luftkvaliteten i Lindesberg, men vi behöver hjälp från Lindesbergs invånare för att lyckas, säger Ann-Christine Mannerling, yrkes- och miljöhygieniker på Arbets- och miljömedicin i Örebro.
Hur står det till med luften i våra bostäder och i vår utomhusmiljö? Svaret på den frågan söks i höst i den studie som startas upp i dagarna. Tidigare har omfattande mätningar av luften gjorts i storstäder som Stockholm, Göteborg, Malmö och Umeå. Nu vill man göra en liknande studie på en mindre ort för att kunna jämföra med tidigare storstadsmätningar.
– Därför hade det varit väldigt värdefullt att göra mätningar även i Lindesberg, för att i slutändan få en bra bild av exponeringen i vårt samhälle, säger Ann-Christine Mannerling.
En inbjudan till slumpvis utvalda invånare har skickats ut via brev. De som vill ingå i projektet, kommer få bära en passiv provtagare runt halsen under en veckas tid.
– Först och främst behöver vi frivilliga till personbundna mätningar, men vi behöver även frivilliga till mätningar av luftkvaliteten inne i bostäder, säger Ann-Christine Mannerling.
Luften utomhus skall mätas med instrument placerade på fastigheternas tak i centrala Lindesberg.
Fotnot: De ämnen som ska mätas är bland annat bensen, butadien, formaldehyd, kvävedioxid, kväveoxider, partiklar och så kallade PAHer, alltså polycykliska aromatiska kolväten.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.