Julefirandet i Lindesberg med omnejd har varit mycket lugnt. Endast ett fåtal mindre allvarliga händelser har rapporterats från polisen. Dan före julafton utbröt en mindre brand i en bostad i Fellingsbro. En elljusstake hade av okänd anledning fattat eld, men det slutade dock vid en mindre incident på grund av ett snabbt ingripande. På julaftonen utbröt ännu en brand som räddningstjänsten fick rycka ut på. Det var på Borgmästargatan i Lindesberg som ett par marschaller rämnat och satt eld på två stolar på en balkong. Ansvarig brandförman bedömde risken för spridning som stor och därför betecknas händelsen som allmänfarlig vårdslöshet.
På fredagen uppsökte en man som har besöksförbud sin före detta och sparkade och skrek utanför hennes bostad. Mannen krävde att få komma in och hämta saker som enligt honom själv var hans egna. Kvinnan ringde polisen som kunde reda upp situationen under odramatiska former.
Någon gång mellan den 21-23 december har någon eller några vandaliserat församlingshemmets fastighet. Man har både klottrat och stulit ca 40 lampor från julgransbelysningen. Händelsen har polisanmälts.
På onsdagsförmiddagen anmäldes även en skadegörelse och ett inbrott. Skadegörelsen ska ha skett på Handelsbankens kontor där ett fönster har krossats. Inbrottet har drabbat en damfrisering i centrala Lindesberg. Omständigheterna kring detta är oklara.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.