Magnus Luhr har arbetat som närpolischef i Lindesberg sedan 2002. Men vid månadsskiftet slutar han för att ta sig an nya arbetsuppgifter inom myndigheten. I slutet av förra året fick han nämligen erbjudandet att ta tjänsten som biträdande stabschef inne i Örebro.-Jag bestämde mig för att tacka ja till erbjudandet i december, berättar han.
Magnus Luhr kom från Köpingspolisen till Kopparberg 1998 och tog sedermera över närpolisposten i Lindesberg ett par år senare – efter Lars Törnqvist. Beslutet att avsäga sig chefsposten för den nya tjänsten innebär nya utmaningar som skiljer sig en hel del mot vad han är van vid. Fram till nu har mycket handlat om fokus på de yttre arbetet.
-Nu kommer jag istället att arbeta med myndighetens inre, så det blir helt nya arbetsuppgifter och det känns naturligtvis motiverande att få prova på nya saker, säger han.
Men det är inte enbart ett brett leende i bilden.
-Självklart känns det lite konstigt att lämna min nuvarande arbetsplats och det ansvar jag haft under åren. Men samtidigt handlar det ju inte om att gå i pension, jag ska ju fortsätta att jobba inom polisen, så samtidigt känns det spännande och roligt också, berättar Magnus Luhr.
Från och med 1 februari kommer biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist att vikariera som chef. Idag finns tre sökande för chefsposten, samtliga är idag tjänstgörande inom länets gränser.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.