Magnus Luhr har arbetat som närpolischef i Lindesberg sedan 2002. Men vid månadsskiftet slutar han för att ta sig an nya arbetsuppgifter inom myndigheten. I slutet av förra året fick han nämligen erbjudandet att ta tjänsten som biträdande stabschef inne i Örebro.-Jag bestämde mig för att tacka ja till erbjudandet i december, berättar han.
Magnus Luhr kom från Köpingspolisen till Kopparberg 1998 och tog sedermera över närpolisposten i Lindesberg ett par år senare – efter Lars Törnqvist. Beslutet att avsäga sig chefsposten för den nya tjänsten innebär nya utmaningar som skiljer sig en hel del mot vad han är van vid. Fram till nu har mycket handlat om fokus på de yttre arbetet.
-Nu kommer jag istället att arbeta med myndighetens inre, så det blir helt nya arbetsuppgifter och det känns naturligtvis motiverande att få prova på nya saker, säger han.
Men det är inte enbart ett brett leende i bilden.
-Självklart känns det lite konstigt att lämna min nuvarande arbetsplats och det ansvar jag haft under åren. Men samtidigt handlar det ju inte om att gå i pension, jag ska ju fortsätta att jobba inom polisen, så samtidigt känns det spännande och roligt också, berättar Magnus Luhr.
Från och med 1 februari kommer biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist att vikariera som chef. Idag finns tre sökande för chefsposten, samtliga är idag tjänstgörande inom länets gränser.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.