Magnus Luhr har arbetat som närpolischef i Lindesberg sedan 2002. Men vid månadsskiftet slutar han för att ta sig an nya arbetsuppgifter inom myndigheten. I slutet av förra året fick han nämligen erbjudandet att ta tjänsten som biträdande stabschef inne i Örebro.-Jag bestämde mig för att tacka ja till erbjudandet i december, berättar han.
Magnus Luhr kom från Köpingspolisen till Kopparberg 1998 och tog sedermera över närpolisposten i Lindesberg ett par år senare – efter Lars Törnqvist. Beslutet att avsäga sig chefsposten för den nya tjänsten innebär nya utmaningar som skiljer sig en hel del mot vad han är van vid. Fram till nu har mycket handlat om fokus på de yttre arbetet.
-Nu kommer jag istället att arbeta med myndighetens inre, så det blir helt nya arbetsuppgifter och det känns naturligtvis motiverande att få prova på nya saker, säger han.
Men det är inte enbart ett brett leende i bilden.
-Självklart känns det lite konstigt att lämna min nuvarande arbetsplats och det ansvar jag haft under åren. Men samtidigt handlar det ju inte om att gå i pension, jag ska ju fortsätta att jobba inom polisen, så samtidigt känns det spännande och roligt också, berättar Magnus Luhr.
Från och med 1 februari kommer biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist att vikariera som chef. Idag finns tre sökande för chefsposten, samtliga är idag tjänstgörande inom länets gränser.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.