Magnus Luhr har arbetat som närpolischef i Lindesberg sedan 2002. Men vid månadsskiftet slutar han för att ta sig an nya arbetsuppgifter inom myndigheten. I slutet av förra året fick han nämligen erbjudandet att ta tjänsten som biträdande stabschef inne i Örebro.-Jag bestämde mig för att tacka ja till erbjudandet i december, berättar han.
Magnus Luhr kom från Köpingspolisen till Kopparberg 1998 och tog sedermera över närpolisposten i Lindesberg ett par år senare – efter Lars Törnqvist. Beslutet att avsäga sig chefsposten för den nya tjänsten innebär nya utmaningar som skiljer sig en hel del mot vad han är van vid. Fram till nu har mycket handlat om fokus på de yttre arbetet.
-Nu kommer jag istället att arbeta med myndighetens inre, så det blir helt nya arbetsuppgifter och det känns naturligtvis motiverande att få prova på nya saker, säger han.
Men det är inte enbart ett brett leende i bilden.
-Självklart känns det lite konstigt att lämna min nuvarande arbetsplats och det ansvar jag haft under åren. Men samtidigt handlar det ju inte om att gå i pension, jag ska ju fortsätta att jobba inom polisen, så samtidigt känns det spännande och roligt också, berättar Magnus Luhr.
Från och med 1 februari kommer biträdande närpolischef Thomas Jäderqvist att vikariera som chef. Idag finns tre sökande för chefsposten, samtliga är idag tjänstgörande inom länets gränser.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.